Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   Όταν έρχεται το τέλος... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49631)

Emily82 22-02-11 16:42

Όταν έρχεται το τέλος...
 
Όταν το πολυαγαπημένο σας ζωάκι πεθάνει τι κάνετε? (εννοώ το θάβετε ή το πετάτε?):smt009:smt009:smt009

Giannis_4 22-02-11 16:45

Μεχρι τα 12 μου τα εθαβα,τωρα πλεον εχω χασει την αθωοτητα της παιδικης ηλικιας(κακώς) και οτι αποδημεί εις κύριον παει στα σκουπιδια.

thanasisg 22-02-11 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Emily82 (Μήνυμα 556226)
Όταν το πολυαγαπημένο σας ζωάκι πεθάνει τι κάνετε? (εννοώ το θάβετε ή το πετάτε?):smt009:smt009:smt009

Τον τελευταίο σκύλο που είχα (τον Λάρυ) τον έθαψα, μακριά πάντως από το σπίτι.:(:(

LeeHook 22-02-11 16:55

Την γάτα μου, την Μαργαρίτα (αυτή που φαίνεται στο avatar) την έθαψα σε ένα κτήμα εκτός της πόλης που ζώ. Μάλιστα χρειάστηκε να πάρω άδεια από την δουλειά για να πάω, αφού πέθανε Τετάρτη και δεν γινόταν φυσικά να περιμένω Σ/Κ.
Το χάμστερ που είχα παλιότερα, δεν το έθαψα, το πέταξα στα σκουπίδια βάζοντας το όμως σε ένα κουτάκι με τα προσωπικά του είδη και λίγη τροφή, στα πρότυπα της ταφής των φαραώ!
Τα ψάρια, στον ...υγρό τάφο της τουαλέτας.
Τα φυτά στον κάδο.

tsoum 22-02-11 17:01

Εγω τα άρρωστα ψάρια, στα πρότυπα των βασιλέων των Βικινγκ, (αμα εχω χρόνο) κανω μια πυρά κ τα αποτεφρώνω! :p.

Ενα σκιουρο τον είχα θαψει κ μετά τον ξεθαψα κ έχω το κρανίο!:smt096

Τον σκύλο μας που πεθανε περυσι τον θαψαμε σε ενα κτημα μας κ φυτέψαμε κ δύο κυπαρρίσια εκατέρωθεν... :cry:

Χαλασμένα φυτα στον καδο κατευθείαν!

LeeHook 22-02-11 17:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 556242)
Εγω τα άρρωστα ψάρια, στα πρότυπα των βασιλέων των Βικινγκ, (αμα εχω χρόνο) κανω μια πυρά κ τα αποτεφρώνω! :p.

Ενα σκιουρο τον είχα θαψει κ μετά τον ξεθαψα κ έχω το κρανίο!:smt096

Τον σκύλο μας που πεθανε περυσι τον θαψαμε σε ενα κτημα μας κ φυτέψαμε κ δύο κυπαρρίσια εκατέρωθεν... :cry:

Χαλασμένα φυτα στον καδο κατευθείαν!

Θα μπορούσες να αποτεφρώσεις τον σκύλο σου για να πάρεις το κρανίο τάκα-τάκα :smt120 :smt120 :smt120

tsoum 22-02-11 17:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LeeHook (Μήνυμα 556250)
Θα μπορούσες να αποτεφρώσεις τον σκύλο σου για να πάρεις το κρανίο τάκα-τάκα :smt120 :smt120 :smt120

:smt021:smt084

Δεν είναι το ίδιο.

:smt021

eimaste aR21rwstoi 22-02-11 19:35

αυτο το σκεφτομουν χτες το μεσημερι σε μια στιγμη που καθομαι μια ωρα και θα παω στην δουλεια μετα και σκεφτομαι οτι πιο μαυρο υπαρχει....zw

σκεφτομουν λοιπον αν πεθανει ο σκυλος μου ειναι 6 χρονων ακομα τι θα τον κανω...

και κατεληξα οτι θα τον θαψω σε καποιο παρκο δασος κτλ....

παντως οταν χανεις ζωακι ειναι σαν να χανεις μελος της οικογενειας σου...

georgis4 22-02-11 20:00

Εχω ξαναχασει σκυλο απο γεραματα και αυτος που εχω τωρα ειναι στα 14 του (αλλα μια χαρα ο καλοπερασακιας).Το καλυτερο πιστευω (ειδικα αν ειναι μεγαλοσωμο το ζωντανο) ειναι να πας σε καποιο κοντινο δασακι και σε καποιο απομερο μερος να το θαψεις.

Χριστόφορος Μίχας 22-02-11 23:04

Οταν το πολυαγαπημένο σου ζωάκι πεθάνει, εννοείται ότι θα το θάψεις. Θεωρώ το αρχικό ερώτημα δηλαδή εντελώς άστοχο!!

mpoumpoula 22-02-11 23:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας (Μήνυμα 556457)
Οταν το πολυαγαπημένο σου ζωάκι πεθάνει, εννοείται ότι θα το θάψεις. Θεωρώ το αρχικό ερώτημα δηλαδή εντελώς άστοχο!!


Θα συμφωνήσω με χίλια

polyvios2004 22-02-11 23:31

Το θάβεις ασυζητητεί! Τη σκυλίτσα μας τη θάψαμε... δε μας έκανε καρδιά να την πετάξουμε... :(

Esprita 22-02-11 23:42

Κι εγώ κάποτε είχα ένα κανισάκι 5 χρονών όπου πέθανε από κάποιο μολυσμένο τσιμπούρι! Συγκεκριμένα του κάναμε ευθανασία αφού δεν υπήρχε περίπτωση ανάκαμψης.
Πήγε άδικα γιατί ήταν τόσο μικρούλης!...:smt009

Τέλος πάντων μας είπε η κτινίατρος να το κρατήσει εκείνη και...να το πετάξει που φυσικά το αρνηθήκαμε.Το πήραμε σπίτι,κάναμε μια λακουβίτσα στον κήπο μας,το σκεπάσαμε με ένα σεντονάκι να μήν κρυώνει και του βάλαμε όλα τα παιχνιδάκια και την τροφούλα του.

Καλά τα ζωάκια αλλά είναι τόσο το δέσιμο που όταν φεύγουν από κοντά σου είναι σάν να χάνεις ένα μέρος από την ζωή σου..εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω...:-(

Χριστόφορος Μίχας 22-02-11 23:44

Εγώ έχω θάψει μέχρι και χρυσόψαρα!!!! Ας μην μιλήσω για γάτες που επισης είχα. Για φαντάσου αυτός που έχει χρόνια ένα σκύλο και έχουν δεθεί.....

Esprita 22-02-11 23:47

Ναι,ναι άστα να πάνε.Γι΄αυτόν τόν λόγο δέν θέλω και να ξαναπάρω.
Μέχρι και καναρίνι έχουμε θάψει...τον Μπετόβεν!

Χριστόφορος Μίχας 22-02-11 23:53

Πράγματι. Είναι μεγάλη η στεναχώρια. Ακριβώς όπως το περιέγραψες ένιωσα . Κι εγώ όμως είχα πεί ότι δεν ξαναπάρω γάτα, και το είχα κάνει. Ο γιός μου τώρα θέλει σκύλο αλλά φοβάμαι πολύ. Καναρίνι έχουμε , ψάρια έχουμε.... καλά είμαστε.

Esprita 23-02-11 00:04

Και ο άντρας μου με έχει φάει αλλά άσε που είναι και μεγάλη δέσμευση

Chris82 23-02-11 00:22

Ενα απο τα καλα που προσφερουν τα κατοικιδια(ιδικα ο σκυλος) ειναι οτι προετοιμαζουν τον ανθρωπο και ιδικα τα παιδια για αυτο που ερχεται..
Εννοητε οτι τα αγαπημενα μας κατοικιδια τα θαβουμε..
Τι συζητηση ανοιξαμε βραδιατικα..:(

Esprita 23-02-11 00:24

Έλα ντε!
Άσε που τον ξαναθυμήθηκα και μελαγχόλησα...

lucy 23-02-11 13:31

Πως να πετάξεις στα σκουπίδια κάτι που αγάπησες;;;;;;;;;;;;;;; :confused:

Τα ζωάκια μας πάντα τα θάβαμε, τα ψαράκια θάβονται σε μια γλάστρα και τα φυτά πάνε στην ... ανακύκλωση, δηλαδή θάβονται σε κάδο με λίγο χώμα για να γίνουν γόνιμο χώμα για νέα φυτά.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01965 seconds with 10 queries