Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   νεο θαλασσηνο 100λτ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49507)

logio 20-02-11 02:00

νεο θαλασσηνο 100λτ
 
θα μπω αμεσος στο θεμα τρεχη 1 εβδομαδα εχει 1,5κιλο ΖΒ & 3κιλα πεθαμενο
εχω σκιμερ κικλοφοροτι α κ ζοντανο αραγονιτι τι 2μερα ειχε 0,5mg αμονια τορα ειναι στο 0mg κ ριχνω τροφι καθε μερα τι αλλο να κανω για να σροσι σοστα


σορη για την ορθογραφια
εθχαρυστω για το χρονοσας

logio 22-02-11 01:20

η
 
ουτε 1 απαντηση

andreas213 22-02-11 09:12

φιλε μου το ενυδρειο σου ειναι 100 λιτρα και εχεις μεσα μονο 4,5 κιλα βραχο;;:confused::confused::confused::confused::co nfused::confused:νομιζω οτι τουλαχιστον χρειαζεσαι αρκετα παραπανω.καλο ειναι να κατσεις να διαβασεις λιγο για το θαλασσινο στην ενοτητα γι αυτο.εγω σε 200 λιτρα εχω τουλαχιστον 30 κιλα βραχο και 50 κιλα αραγωνιτη.καλο διαβασμα!!!!!!!!!

kostas82 22-02-11 11:18

μαλλον θα χρειαστεις λιγο βραχο ακομα 4-5 κιλα και μπορεις να πας σε ζωντανο ή νεκρο αν πας σε νεκρο να εχεις στο νου σου οτι τον πρωτο καιρο την φιλτρανση την κανει μονο το κομματι που εχει βιολογια οποτε μεχρι να παρει βιολογια και ο υπολοιπος βραχος- αραγωνιτης θα βαζεις σιγα σιγα ζωντανα. εφοσον η αμμωνια ειναι μηδεν ξεκινα να βαλεις ενα δυο μικρα ψαρακια ,πριν το κανεις να μετρησεις ca,mg,sal,ph,kh,no2-no3, αν οι τιμες ειναι κομπλε προχωρας,απο εξοπλισμο τι εχεις; φωτισμο; και καλως ηρθες στα αλατια:D

giagligian 22-02-11 12:19

Όπως σου είπανε κ οι υπόλοιποι, βάλε βράχο και μετά κάνε οτιδήποτε άλλο. Πρέπει να έχεις γύρω στο 10% του όγκου του νερού σου. Δλδ στα 100 σου λίτρα θέλεις 10 κιλά. Πέρα απτον αραγωνίτη....

Κάνε αυτό πρώτα, άστον να στρώσει και ο βράχος, και μετά αποφάσισε παραπάνω κινήσεις.... Υπομονή αμέτρητη χρειάζεται......

logio 25-02-11 01:35

ευχαριστω ολους σας για το χρονο σας θα βαλω οπως δηποτε 4 5 κυλα ζβ απο φωτισμο δεν εχω βαλει ακομα το ενυφρειο εχει 2τ5 αραγωνιτη εχω βαλει ζωντανο το φιλτρο με ανθρακα και αντι φωσφορο ποτε να το βαλω?ευχαριστω και παλι

sifnos 27-02-11 18:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από logio (Μήνυμα 557668)
ευχαριστω ολους σας για το χρονο σας θα βαλω οπως δηποτε 4 5 κυλα ζβ απο φωτισμο δεν εχω βαλει ακομα το ενυφρειο εχει 2τ5 αραγωνιτη εχω βαλει ζωντανο το φιλτρο με ανθρακα και αντι φωσφορο ποτε να το βαλω?ευχαριστω και παλι

πρωτα βαλέ μας καμια φωτο να ξερουμε τι εχουμε.Βλεπω το θεμα σου στην κατηγορια ρεεφ. Τι σχεδια εχεις?ο Βραχος ειναι μεσα στο ενυδρειο?πες μας απο την αρχη τι εχεις κανει και που βρισκεσαι να βλαλουμε μια ακρη.

logio 02-03-11 02:33

2 Συνημμένο(α)
εχω βαλει το φιλτρο το οποιο ειναι το 2215 EHEIM εχω βαλει αντι φωσφορο και ανθρακα οι μετρησεις μου ειναι ph7 αμμωνια 0 νιτρωδη αλατα 0 ταιζω καθημερινα αλλα οι μετρησεις μου παραμενουν ιδιες στην αρχη ειχα λιγο αμμωνια 1 τωρα ειναι ολα μηδενικα τι να κανω??Α!ξεχασα να σας πω οτι ο βραχος και το τζαμι εχει πιασει πρασιμη αλγη ευχαριστω

Πάνος 02-03-11 10:09

με τι μετρας?? το πεχα 7 ειναι πολυ οξινο για θαλασσινο ενυδρειο και διατηρω αμφιβολιες για το τεστ ή τον τροπο χρησης του.

logio 02-03-11 12:34

με τεστ σταγονων της tetra


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01439 seconds with 10 queries