Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   βοηθεια diy μαστορες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48809)

GODLIGHT 31-01-11 00:19

βοηθεια diy μαστορες
 
καλησπερα
ειμαι στην σκεψη της δημιουργιας ενος ενυδρειου μιας και το υπαρχον κλεινει 10ετια και νομιζω πως πρεπει να κανω και μια ανανεωση :p μην εχουμε πλυμμηρες. στην αρχη θα γινει για κιχλιδες για να στεγαστουν οι υπαρχουσες με την προυποθεση να μετατραπει σε θαλασσινο αργοτερα.βασικα εχω καποιες ερωτησεις που χρειαζομαι βοηθεια.
το μηκος θα ειναι 140 το πλατος 50 και το υψος 60 ποντους. τα τζαμια θα ειναι 10αρια αν οχι 12αρια.
στον τζαμα που μιλησα τηλεφωνικα μιας και δεν εχω προλαβει να παω απο κοντα μου ειπε πως μπορει να μου το κολληση και πως την κοληση μπορει να την κανει με λαμπα αν θελω.
1)τι εννοει με λαμπα μιας και δεν προλαβα να ρωτησω.εχετε υποψιν?ειναι κατι που μπορει να ειναι καλυτερο απο σιλικονη και να αντεχει?δεν το εχω συναντηση καπου γινετε?
οι υπολοιπες ερωτησεις μολις βγαλω ακρη με αυτην :grin:

Neoklis 31-01-11 00:26

εχω ακουσει για κολλημα με uv.
ουσιαστικα πρεπει να βαζουν εναν τυπο κολλας στα τζαμια και οπου μετα εκθετουν τα σημεια κολλησης σε εντονο φωτισμο uv.
και ετσι κολλανε τα τζαμια μεταξυ τους..
Ειναι αγνωστη μεθοδος ακομα και δεν ξερουμε τι επιπτωσεις μπορει να εχει μακροπροθεσμα.

Γνωμη μου ειναι να πας στα σιγουρα..

tsoum 31-01-11 00:35

Νομίζω πως κολλάνε τα σιδεράκια στα δοντια οι ορθοδοντικοί με αυτόν τον τρόπο!!! Για τζάμια, πρωτη φορά το ακούω.

GODLIGHT 31-01-11 00:51

βασικα το πρωι ισως προλαβω και πεταχτω να ρωτησω απο κοντα τι ειναι και πως ακριβως γινετε οποτε θα ενημερωσω παλι και βλεπουμε.

tsoum 31-01-11 01:05

οι άλλες ερωτήσεις; :D

mikrosaquaristas 31-01-11 02:04

εχω δει τον οδοντίατρο να βάζει uv στο σφράγισμα για να πολυμεριστεί η κόλλα

εγώ θα πήγαινα στην κλασσική ντεν μπράβεν ντεεε

maikl 31-01-11 06:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas (Μήνυμα 546756)
...

εγώ θα πήγαινα στην κλασσική ντεν μπράβεν ντεεε

εγω θα του πηγαινα την κλασσικη den braven ;)

Λιβέρης Σταύρος 31-01-11 09:42

Κόλλημα με λάμπα UV έχω δεί σε γυάλινες κατασκευές που χρησιμοποιούνται κυρίως σαν ράφια. Πραγματικά είναι ένα τέλειο κόλλημα που δέν φαίνεται απολύτως τίποτα. Το πόσο όμως αντέχει δεν το γνωρίζω. Μπορεί ο τζαμάς να σου πεί αν κάνει για ενυδρειακή χρήση? Τα λίτρα που θέλεις στο ενυδρείο σου είναι αρκετά και γνώμη μου να μήν κάνεις πειράματα αν δεν είσαι απόλυτα βέβαιος γιατί μιλάμε για νερά μέσα στο σπίτι αν κάτι πάει στραβά.

Κλεόβουλος 31-01-11 11:15

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται.
Πρόβλημα τοξικότητας δεν φαντάζομαι να υπάρχει αν είναι κόλλα που χρησιμοποιούν οι οδοντίατροι αλλά αντοχής στις πιέσεις.
Υπάρχει κανείς που το δοκίμασε ή γνωρίζει λεπτομέρειες?

dimitris21 31-01-11 11:23

κόλλημα με UV απαγορεύεται. είναι εξαιρετικά τοξική. αν δεν ήταν το θέμα της τοξικότητας η κόλληση αυτή, απλά δεν θα παιζόταν.

aquaman 31-01-11 11:29

Άρα προφανώς δεν είναι η ίδια ουσία με αυτή που βάζουν στα σφραγίσματα...

kostas82 31-01-11 11:29

αν το προοριζεις για θαλ. καντο πιο φαρδυ και κανε και τρυπες για υπερχειλιση 50 πλατος θα σε περιορισει πολυ στην τοποθετηση του βραχου και τις τρυπες απλα κρατα τες κλειστες μεχρι να τις χρειαστεις ή αν πας σε εξωτ. υπερχ. κανε το αναλογο κοψιμο

Κλεόβουλος 31-01-11 12:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 546802)
Άρα προφανώς δεν είναι η ίδια ουσία με αυτή που βάζουν στα σφραγίσματα...

Προφανώς είναι άλλη κόλλα (και με μικρότερο κόστος)

GODLIGHT 01-02-11 15:44

σημερα πεταχτικα μεχρι εκει και μου εδειξε κολληση με λαμπα.ηταν σαν να ειναι ενωμενα τα τζαμια μεταξυ τους χωρις τιποτα.σαν ενα σωμα μεταξυ τους.βεβαια με διαβεβεωσε οτι δεν παιζει να ξεκοληση με τιποτα απλα θα μπει και σιλικονη περιμετρικα για τις διαρροες γιατι η κολληση ειναι πιο πολυ ωστε να κολληθουν τα τζαμια και να μην ξεκολησουν οποτε αν δεν μπει και σιλικονη τοτε το νερο θα μπορεσει να περασει.εχει φτιαξει και αλλα ενυδρεια απο οτι μου ειπε γιατι συνεργαζεται με καποιων στην αθηνα και εχουν φτιαξει και μεγαλυτερα. επειδη θα μετατραπει σε θαλασσινο και θελω να κανω και σαμπ, η εξοδος του νερου πως θα γινει καλυετρα? με τρυπα στο πλαι και κατεβασμα με σωληνα ή με πυργο υπερχειλησης?βασικα μαλλον για τρυπα παω αλλα το θεμα μου ειναι σε τι υψος πρεπει να γινει τρυπα και σε τι διασταση?το υψος της τρυπας παει αναλογα μεχρι που θελουμε να ειναι η επιφανεια του νερου? και η διασταση της τρυπας εχει σημασια το ποσο νερο θα κατεβαινει η οχι?

paco 01-02-11 16:19

καντο με σιλικονη σε τυχον ραγισματα αλαζεις ενα τζαμι και τελιωσες στην αλλη περιπτωση πετας ολο το ενυδρειο

irongud 01-02-11 17:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 547311)
καντο με σιλικονη σε τυχον ραγισματα αλαζεις ενα τζαμι και τελιωσες στην αλλη περιπτωση πετας ολο το ενυδρειο

+1 :smt052

kostas82 01-02-11 22:41

κατα την γνωμη μου το πιο λειτουργικο ειναι με εξωτερικο πυργο υπερχειλισης οπως του νεοκλη ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01538 seconds with 10 queries