Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   τη βοηθεια σας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48632)

arkoudoulis 26-01-11 16:12

τη βοηθεια σας
 
καλησπερα. εχθες εκανα τις πρωτες μου μετρησεις στο ενυδρειο που τρεχει 1 μηνα και εναι οι εξης¨NH3NH4- 0, NO2- 0.25, NO3- 80, PH- 7.6. με το υγρο τεστ τις API .ειναι ενταξει? το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα με 2 σκαθαρια ενα δολλαριο και ενα γκαλαχερ. εχω την εξης κουτη απορια σαν αρχαριος
,οταν κανω τις προγραματισμενες αλλαγες νερου βαζω και βακτηρια εκτος απο το αντιχλωριο? και κατι ακομα . οταν χτυπα ξυλο εχω καποιο προβλημα με καποια απο τις μετρησεις υπαρχει καποιο ποστ για την αντιμετωπιση τους.

eimaste aR21rwstoi 26-01-11 16:20

αν εχεις ανεβασμενη αμμωνια κοιτας αν εχει πεθανει τιποτα στο ενυδρειο αν οχι κοιτας αν εχεις φυτα μην εχεις σαπισμενα φυλα αν ουτε μειωνεις το ταισμα και κανεις καθημερινες μικρες αλλαγες και βαζεις διπλασια ποσοτητα αντιχλωριου,,,

αν και οι μετρησεις σου ειναι καλες αν και το νο3 πρεπει να ειναι στο 10 αλλα αφου το εχεις τοσο λιγο λογικο ειναι;)
εμενα μου φαινονται ολα μια χαρα...

platy 26-01-11 16:27

no3 πρεπει 0 για να ειναι το φιλτρο στρωμενο πληρως..ξεκινα αλλαγες νερου καθημερινα γκαλαχερ και δολλαριο δυστηχως πρεπει να φυγουν ειναι λιγα τα λιτρα...ξεκινα διαβαζοντας στις κατηγοριες των αρχαριων γλυκου νερου (τα υπομνηματα κυριως)και για οτι αλλο ρωτα

LeeHook 26-01-11 16:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 544616)
no3 πρεπει 0 για να ειναι το φιλτρο στρωμενο πληρως.

ΝΟ2 θέλεις να πείς. Αν υπάρχει μή μηδενική ένδειξη ΝΟ2 σημαίνει οτι το φίλτρο είναι άστρωτο.

pagos4 26-01-11 17:14

Εφόσον έχεις ψάρια μέσα γνώμη μου είναι να μη ρίχνεις πλέον ''βακτήρια'' επειδή επιβαρύνεις το νερό.
Θα κάνουν τα ψάρια αυτή τη δουλειά.
Το φίλτρο σου είναι στρωμένο όταν:
  • NH3/NH4= 0 mg/l (είσαι ΟΚ)
  • NO2 = 0 mg/l (έχεις 0.25)
  • NO3 > 0 mg/l (έχεις 80 -είναι πάρα πολλά- πρέπει να πέσεις στο 10 με 20 mg/l)
Οπότε περιμένεις να μηδενιστούν τα νιτρώδη (ΝΟ2) και με αλλαγές νερού ρίχνεις τα νιτρικά (ΝΟ3)

delta66 26-01-11 17:20

Τα βακτηρια εμποριου δεν ξερω αν κανουν καλο, αλλα κακο δεν κανουν. Τα ψαρια δεν κανουν τη δουλεια των βακτηριων.
Κατα τα αλλα συμφωνω
Ενα ενυδρειο για να εχει ασφαλεις τιμες πρεπει αυτες να ειναι:
Αμμωνια ΝΗ3 : 0 ppm
Νιτρωδη ΝΟ2 : 0 ppm
Νιτρικα ΝΟ3 : 0-25 ppm

pagos4 26-01-11 20:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 544648)
Τα ψαρια δεν κανουν τη δουλεια των βακτηριων.

Εννοώ οτι εφόσον υπάρχει μετρήσιμη ποσότητα NO2 και NO3 , έχουν δημιουργηθεί αποικίες βακτηρίων.
Άρα δεν υπάρχει λόγος να επιβαρύνεται το νερό με ''χημικά'',αφού η αμμωνία που χρειάζεται για να τραφούν (τα βακτήρια) παρέχεται απο τα ψάρια και την τροφή.

delta66 26-01-11 20:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagos4 (Μήνυμα 544717)
Εννοώ οτι εφόσον υπάρχει μετρήσιμη ποσότητα NO2 και NO3 , έχουν δημιουργηθεί αποικίες βακτηρίων.
Άρα δεν υπάρχει λόγος να επιβαρύνεται το νερό με ''χημικά'',αφού η αμμωνία που χρειάζεται για να τραφούν (τα βακτήρια) παρέχεται απο τα ψάρια και την τροφή.

Ετσι μαλιστα :cool:
(Αν και δεν ειναι χημικα τα βακτηρια).

platy 26-01-11 21:51

ναι εκανα λαθος απο την βιασυνη μου :D

dimitrios 26-01-11 21:59

εγω παιδια πιστευω οτι βακτηρια μια στο τοσο καλο ειναι να ριχνεις

delta66 26-01-11 22:49

Αμα εχεις ηδη και δεν θες να τα πεταξεις αφου ληξουν στο ντουλαπι σου, μπορει να βαζεις μετα απο καθε αλλαγη ετσι και καλα. Κακο δεν κανουν

Αν η βιολογια του φιλτρου ειναι σωστη και δεν κανει καποιος λαθος στις διαδικασιες συντηρησης κλπ δεν θα εχει κανενα προβλημα ποτε για να χρειαστει βοηθεια.
Ακομα και αν χασει καποια ποσοτητα βιολογιας απο λαθος, πιο γρηγορα θα αναπληρωθει απο την αναπραγωγη των ηδη υπαρχοντων εναπομειναντων βακτηριων στο φιλτρο, παρα να περιμενει να "ξυπνησουν" τα βακτηρια του μπουκαλιου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01454 seconds with 10 queries