Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   τυρφη σε βαρελι προετοιμασιας νερου. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48358)

manos_samos 19-01-11 21:14

τυρφη σε βαρελι προετοιμασιας νερου.
 
:smt082!!!

..........ερωτηση για να μην ανοιγω καινουριο θεμα. η τυρφη κανει δουλεια αν την εχω στο μπιτονι προετοιμασιας του νερου??? θελω να την βγαλω απ το φιλτρο για να βαλω περισοτερες βιομπαλες...

harris samos 19-01-11 21:17

που κολαει η τυρφη με τα κουνελια
μαλλον μπερδεψες την τυρφη με της βερβελιες απο το κουνελι :D:D:D


τελοσ παντον
αμα τη βαλεις σε ενα φιλτο ναι η σε ενα καλτσον μπροστα απο εξοδο κυκλοφοριτη ;)

manos_samos 19-01-11 21:29

δηλαδη αν δεν εχει ροη δεν κανει δουλεια????

harris samos 19-01-11 21:37

οχι το νερο που εχεις στο βαρελη πρεπει να γυρναει με καποιο τροπο αλλιως θα βρωμησει

beat89 20-01-11 00:44

Πρεπει να υπαρχει ροη ετσι ωστε να περναει το νερο μεσα απο την τυρφη κ να μαλακωνει.....
Χωρις ροη...........:smt073

delta66 20-01-11 01:23

Η ενυδρειακη τυρφη για να δρασει 100% πρεπει να ειναι σε καλτσα (οχι πολυ σφιχτα τοποθετημενη), μεσα σε φιλτρο και να καλυπτει ολο το πλατος μαλιστα του καδου γιατι το νερο εχει την ταση να παιρνει τον ευκολο δρομο πλαγια απο τα εμποδια

rastafarian 20-01-11 10:01

Ακριβως οπως σου ειπαν τα παιδια πιο πανω!παιρνεις ενα φθηνο φιλτρακι,γεμιζεις τον καδο του με τυρφη και το πετας μεσα στο βαρελι σου και εισαι ετοιμος!!απλα στην αρχη θελει μετρησεις καθημερινα για να δεις ποσο σου ριχνει το ph και σε ποσες μερες..

in the pond 20-01-11 12:20

Η τύρφη, είναι βασικά χωνεμένη οργανική ύλη (φύλλα, κλαδιά κ.λ.π.). Το παράγωγο της αποσύνθεσης δηλαδή, γι' αυτό προσδίδεται και η οξύτητα του μείγματος. Για να έχεις καλά αποτελέσματα πρέπει οπωσδήποτε το νερό να διαπερνά μέσα από αυτήν, γιατί διαφορετικά αδρανοποιημένη στον πάτο ενός κάδου είναι με λίγα λόγια άδικος κόπος.

sonic 20-01-11 12:32

εχω αυτο το φιλτρο http://www.aquariumsuperstore.co.uk/...roductid=17659
μπορει καποιος να μου πει σε ποιο τμημα να βαλω την τυρφη γιατι την εχω βαλει στο κατω τμημα του φιλτρου και δεν φενεται να μου ριχνει την σκληροτητα καθολου την εχω 4 ημερες στο πανω τμημα εχει δυο σφουγγαρια και αναμεσα τους η εξοδο του κυκλοφορητη υποψην δεν χωραει ουτε το δαχτυλο το μικρο αναμεσα για να μπει εκει η τυρφη.γνώμες???

rastafarian 20-01-11 12:59

Εγω οταν την ειχα στο εσωτερικο φιλτρο της juwel την ειχα κατω απο το ενυδρειακο βαμβακι.δηλαδη ειχα με σειρα απο κατω προς τα πανω:σφουγγαρι,βιολογικο υλικο,τυρφη,ενυδρειακο βαμβακι.
Επεισης παιζει ρολο τι ποσοτητα τυρφης βαζεις για τα λιτρα σου και ποσο καινουρια ειναι για να σου ριξει το ph.

sonic 20-01-11 13:24

η τυρφη ειναι καινουργια χωρος για αλλο βιολογικο υλικο δεν υπαρχει καθως τα σφουγγαρια του φτανουν μεχρι κατω και πιανουν παρα πολυ χωρο με το ζορι την χωρεσα εκει μεσα ακομα απορω πως χωρεσε ο μονος τροπος ειναι να βγαλω ενα απο τα δυο σφουγγαρια τα λιτρα ειναι 72 και προοριζεται η για bolivian ram η για apistogramma cacatoo..

rastafarian 20-01-11 13:46

παντως καλο ειναι η τυρφη να μην ειναι στριμογμενη πολυ μεσα στο φιλτρο..

harris samos 20-01-11 14:25

παρε μια α/ο και ξεχνα την τυρφη η καλυτερη λυση
ουτε αντιχλωρια ουτε φιλτρακια ουτε βαρελακια :smt120

rastafarian 20-01-11 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 541139)
παρε μια α/ο και ξεχνα την τυρφη η καλυτερη λυση
ουτε αντιχλωρια ουτε φιλτρακια ουτε βαρελακια :smt120

Σωστος απλα αν δεν εχεις λεφτα για α/ο αναγκαστικα ψαχνεις αλλες λυσεις..:)

harris samos 20-01-11 14:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rastafarian (Μήνυμα 541144)
Σωστος απλα αν δεν εχεις λεφτα για α/ο αναγκαστικα ψαχνεις αλλες λυσεις..:)

λαθος υπολογισε την τυρφη που θα αγωρασεισ για 4 χρονια οκ ? υπολογισε το βαρελακι υπολογισε το φιλτρακι υπολογισε το αντιχλωριο
ποια ειναι ποιο λιγα ? ολα αυτα η μια α/ο ?

delta66 20-01-11 16:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rastafarian (Μήνυμα 540974)
Ακριβως οπως σου ειπαν τα παιδια πιο πανω!παιρνεις ενα φθηνο φιλτρακι,γεμιζεις τον καδο του με τυρφη και το πετας μεσα στο βαρελι σου και εισαι ετοιμος!!απλα στην αρχη θελει μετρησεις καθημερινα για να δεις ποσο σου ριχνει το ph και σε ποσες μερες..

Αναλογα την ποσοτητα του νερου που θελουμε να επεξεργαστουμε.
Συνηθως δεν φτανει ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 541139)
παρε μια α/ο και ξεχνα την τυρφη η καλυτερη λυση
ουτε αντιχλωρια ουτε φιλτρακια ουτε βαρελακια :smt120

Βαρελι δεν θα χρειαστει για τη συλλογη του νερου? :rolleyes:

harris samos 20-01-11 16:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 541291)
Αναλογα την ποσοτητα του νερου που θελουμε να επεξεργαστουμε.
Συνηθως δεν φτανει ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι.
-------------------------

Βαρελι δεν θα χρειαστει για τη συλλογη του νερου? :rolleyes:

οχι εγω το εχω και τρεχει κατευθειαν στο ενυδρειο βρεχει :D:D:D

delta66 20-01-11 17:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 541301)
οχι εγω το εχω και τρεχει κατευθειαν στο ενυδρειο βρεχει :D:D:D

Για να κανει κατευθειαν αλλαγη στο ενυδρειο θα πρεπει να εχει πολυ ακριβη ΑΟ ή πολυ μικρο ενυδρειο.
Μια νορμαλ μεμβρανη 50-150gpd βγαζει συνηθως 150-450 λιτρα καθαρο νερο σε 24 ωρες.
Μια αλλαγη 100 λιτρων χρειαζεται 6-15 ωρες

rastafarian 20-01-11 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 541291)
Αναλογα την ποσοτητα του νερου που θελουμε να επεξεργαστουμε.
Συνηθως δεν φτανει ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι.
-------------------------

Βαρελι δεν θα χρειαστει για τη συλλογη του νερου? :rolleyes:

Σιγουρα παιζει ρολο η ποσοστητα του νερου που θελει να επεξεργαστει,αυτο εννοειτε!εγω σε 30 λιτρα νερο με ενα φιλτρακι κανω μια χαρα δουλεια

sonic 20-01-11 22:27

παιδια 72 λιτρα ειναι το ενυδρειακι τι 150 λιτρα νερο μου λετε?
πιο μικρη α/ο δεν υπαρχεί απο 50 gpd?
Μενω με την γυναικα μου σε πολυκατοικια με μια γλαστρα ολο και ολο το υπολοιπο νερο που θα το βαλω και τι να ποτισω?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01870 seconds with 10 queries