Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   geia sas (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48333)

andriana 19-01-11 15:06

geia sas
 
paidia geia sas xairomai toso pl pou epitelous mporw na lusw ts aporeies m sxetika me t psarakia m p agapw pl k d xerw t na kanw g na einai kala....exw 2 monomaxous s diaforetika enidreia k smr apektisa 4 xrusopsara t opoia einai s ena enidreio 60 lt thelw na rwtisw para pl alla tha arxisw me ta vsk oi monomaxoi theloun thermostati?t fai na ts dinw theloun megalo enidreio peite m ligo gt otan t pira m eipe o pwlitis oti d xreiazontai pl trofi oti d kounioutai katholou oti zoun s mia mikri giala k tetoia wspou mia mera petixa t site sas k m epesan t mallia gt oti ekana htan lathos.....mporeite na me voithisete gt xerw oti exete empeiria varethika na akouw anthrwpouw (apo t pet shop) p milan gia ta zwa genikws k den exoun idea apo tpt.....euxaristw

Κλεόβουλος 19-01-11 15:15

Καλώς ήρθες!
(γράφε ελληνικά γιατί βγάλαμε τα μάτια μας:smt120)

rastafarian 19-01-11 15:18

Καλως ηρθες!
Οι μονομαχοι θελουν θερμοστατη και ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι με χαμηλη ροη.μπορεις να τους φιλοξενισεις σε ενα ενυδρειο 20 λιτρων.το οτι επιβιωνουν σε γυαλες και ποτηρακια που τα βλεπουμε σε πετσοπ δεν σημαινει οτι ειναι και καλα..
Τα ενυδρεια σου ποσο καιρο τρεχουν?τι εξοπλησμο εχουν?κανεις μετρησεις στο νερο σου?αν ναι γραψε τις μετρησεις σου.Αυτες ειναι μερικες πρωτες ερωτησεις που θα σε ρωτησουν ολοι εδω για να σε βοηθησουν..

ΥΓ Γραφε με Ελληνικα γιατι ειναι κανονισμος του forum:)

QS-Plan 19-01-11 15:21

Ανδριάνα καλησπέρα από μένα και καλώς ήλθες.

Λογικά, τα χρυσόψαρα σου είναι πάρα πολλά για το 60ρι σου. Συνήθως θέλουν 50 λίτρα το ένα.

Οι μονομάχοι καλό θα είναι να έχουν μια θερμοκρασία 25-27 βαθμούς, οπότε θα πρέπει να τους έχεις θερμοστάτη. Για τους μονομάχους, κοίτα στα υπομνήματα του φόρουμ... http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39

Αλλά το πιο βασικό είναι να έχει στρώσει το φίλτρο σου. Το πως και το γιατί... ξεκινάς από τα υπομνήματα του φόρουμ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

Μέχρι τότε, βάλε αγγελία για μπόλι ώστε να μην χρειαστεί να ταλαιπωρούνται τα ζωντανά

Αν και θα σου το πουν και άλλοι, από τους κανόνες τυ φόρουμ είναι η χρήση ελληνικών... με έπιασε πονοκέφαλος διαβάζοντας το ποστ σου.

Και πάλι καλώς ήλθες...

rastafarian 19-01-11 15:24

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm
Διαβασε το προφιλ για το μονομαχο

thanasisg 19-01-11 15:49

Καλώς την Αντριάνα!!

Πάνος 19-01-11 15:54

καλως ηρθες!!!
εκτος απο τα υπομνηματα θα σε βοηθησει και η "αναζητηση" πολυ καθως οι αποριες σου εχουν αναλυθει στο φορουμ αρκετες φορες ;)
η χρηση ελληνικων ειναι κανονας στο φορουμ.

andriana 19-01-11 20:41

Σας ευχαριστώ πολύ για την θερμή σας υποδοχή ολο τον καιρο νομιζα οτι εκανα το σωστο για τα ψαρια μου αλλα...τελος παντων τα ενιδρεια μ ειναι σχετικα πλ μικρα ειναι 10 λτ των μονομαχων μ και νομιζω πως η πρωτη μου δουλεια ειναι να παω να αγορασω 2 ενιδρεια 20 λτ κ ας θυσιασω τα λεφτα που τοσο καιρο εβαζα στην ακρη δεν πειραζει δεν εχουν τιποτα ουτε φιλτρο ουτε τιποτα γιαυτο αυριο οπωσ ειμαι παω να αγορασω δεν γινεται αλλιωσ..ακομη μια ερωτηση που εχω ειναι μπορω να βαλω ζωντανα φυτα σ ενιδρειο μ αφου ετσι κ αλλιωσ θα εχω θερμοστατη?

rastafarian 19-01-11 20:45

Μπορεις να βαλεις ζωντανα φυτα αρκει το ενυδρειο που εχεις σκοπο να παρεις να εχει στο καπακι του λαμπα.υπαρχουν πολλα ευκολα φυτα για να αρχισεις.πριν απο αυτο ομως πρεπει να διαβασεις τα υπομνηματα για τους αρχαριους για να καταλαβεις πως θα στρωσεις το φιλτρο σου!αυτο ειναι το πιο σημαντικο για αρχη!

andriana 23-01-11 10:24

μια επιπλεον ερωτηση ειναι πωσ χρησιμοποιουνται οι ταινειεσ λεντ στα ενυδρεια?πωσ τισ βαζεισ στο ενιδρειο και που τισ πουλάνε?

paco 23-01-11 10:31

καλως ηρθες
τις λετοταινιες τις βρισκεις σε ηλεκτρολογικα ηλεκτρονικα μαγαζια η στο ebay
τις κολας στο καπακι εχουν αυτοκολιτη ταινια
να ξες οτι χρειαζεται και τροφοδοτικο

eimaste aR21rwstoi 23-01-11 11:29

καλως ηρθες αντριαννα και απο εμενα
καταρχην το πρωτο που θα κανεις ειναι να πας να πεις στον πωλητη πως ειναι καραγκιοζης:D:D

andriana 23-01-11 15:30

πιστευω εχεισ δικιο χιχιχι αλλα μωρε αυτοσ δεν πρεπει να ειναι κ πολυ στα καλα του οποτε.....:smt020:rolleyes::

harris samos 23-01-11 15:42

καλως ηρθες
εγω δε θα εβαζα μονομαχο σε 20 λιτρο παντος αλλαζει πολυ η συμπεριφωρα του σε μεγαλυτερα ενυδρεια το εχω δει για μενα αυτο το ψαρακι θελει 50 λιτρα για να ειναι βασιλιας με πολλα φυτακια

καλη συνεχεια

Γιώργος Κ 23-01-11 16:54

Kαλως ηρθες!!! :p

delta66 23-01-11 17:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andriana (Μήνυμα 540841)
Σας ευχαριστώ πολύ για την θερμή σας υποδοχή ολο τον καιρο νομιζα οτι εκανα το σωστο για τα ψαρια μου αλλα...τελος παντων τα ενιδρεια μ ειναι σχετικα πλ μικρα ειναι 10 λτ των μονομαχων μ και νομιζω πως η πρωτη μου δουλεια ειναι να παω να αγορασω 2 ενιδρεια 20 λτ κ ας θυσιασω τα λεφτα που τοσο καιρο εβαζα στην ακρη δεν πειραζει δεν εχουν τιποτα ουτε φιλτρο ουτε τιποτα γιαυτο αυριο οπωσ ειμαι παω να αγορασω δεν γινεται αλλιωσ..ακομη μια ερωτηση που εχω ειναι μπορω να βαλω ζωντανα φυτα σ ενιδρειο μ αφου ετσι κ αλλιωσ θα εχω θερμοστατη?

Οι μικρες γυαλες και τα ποτηρακια ειναι εκτος συζητησης.
Εκει μιλαμε για επιβιωση και οχι διαβιωση

Ομως σε 10 λιτρο με σωστη συντηρηση και προσοχη δεν ειναι απαγορευτικο να διατηρηθει ο μονομαχος.
Φυσικα οσο περισσοτερα λιτρα εχει το ενυδρειο τοσο το καλυτερο, ευκολο και ομορφο, ειναι και για το ψαρι και για τον συντηρητη του.
Θερμανση οπωσδηποτε θελει. (26-27C)
Φιλτρανση? Παιζει. Παλι αναλογα τη συντηρηση και το στησιμο του ενυδρειου.
Ροη νερου μηδαμινη εως ελαχιστη.

Ο ιδανικος χωρος που θελουν τα ψαρια για να ζησουν καλα, δεν χρειαζεται να ειναι απαραιτητα μεγαλος. Οχι ομως και γυαλιτσα.
(Θα προτεινα οχι μικροτερο απο 20-25 εκ μηκος επι 15-20 εκ πλατος, ουτε υψος χρειαζεται μεγαλο, 15-20 εκ φτανει)
Μετα απο αυτο, σημασια εχει μονο η καθαριοτητα του νερου (NH4 NO2 NO3) και οι σταθερες και σωστες παραμετροι του νερου (pH gH θερμοκρασια).
Αν τα πετυχεις αυτα, με οποιο τροπο μπορεις και ξερεις, τι μπορει να σου πει καποιος οτι κανεις λαθος?

eimaste aR21rwstoi 23-01-11 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andriana (Μήνυμα 542975)
πιστευω εχεισ δικιο χιχιχι αλλα μωρε αυτοσ δεν πρεπει να ειναι κ πολυ στα καλα του οποτε.....:smt020:rolleyes::

μην ξαναπας τοτε...;)

τωρα ειδα πως εισαι και απο την καβαλα...απο που εισαι???
εμενα οι παππουδες μου ειναι απο κεραμωτη

andriana 24-01-11 19:30

nai :) sena xwrio konta s kavala

harris samos 25-01-11 10:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andriana (Μήνυμα 543656)
nai :) sena xwrio konta s kavala

Γραφε με Ελληνικα ειναι κανονισμος του forum

Γιαννης Μ5 25-01-11 11:00

Καλως ορισες Ανδριαννα.

zipo 25-01-11 11:09

Καλώς ήρθες! ;)

mikeruless 25-01-11 11:25

Aντριανα καταρχην σταματας να ακους τι σου λενε στα πετ σοπ ...ειδικα στην Καβαλα,και κατα δευτερον αν θελεις εχω φυτα που μπορω να σου δωσω οπως και μπολι για να βαλεις στο ενυδρειο σου.Στειλε ενα πμ οποτε θες και θα κανονισουμε να σου δωσω και κλαδεματα και μπολι

andriana 27-01-11 20:34

Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ Μ ΑΝΑΒΕΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΣΒΗΝΕΙ Η ΛΑΜΠΑ Κ Δ ΞΑΝΑ ΑΝΑΒΕΙ Τ ΝΑ ΚΑΝΩ??

eimaste aR21rwstoi 27-01-11 20:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andriana (Μήνυμα 545282)
Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ Μ ΑΝΑΒΕΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΣΒΗΝΕΙ Η ΛΑΜΠΑ Κ Δ ΞΑΝΑ ΑΝΑΒΕΙ Τ ΝΑ ΚΑΝΩ??

αντριαννα προφανως σβηνει επειδη φτανει στην σωστη θερμοκρασια...εχεις θερμομετρο μεσα για να το τσεκαρεις?

andriana 27-01-11 21:03

οχι δεν εχω απλα το αναβω οταν σβηνει κ αυτοσ κλεινει μετα απο ωρα κ δ αναβει κ τ νερο κρυωνει εννοειται πωσ δ εχει ψαρια μεσα

harris samos 27-01-11 21:35

βαλε ενα θερμομετρο και τσεκαρετο πρωτα ;)

andriana 27-01-11 21:46

θελει κανενα ειδικο η κανονικο?

harris samos 27-01-11 21:49

για ενυδρειο

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: :rolleyes:

Esprit 27-01-11 22:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andriana (Μήνυμα 542776)
μια επιπλεον ερωτηση ειναι πωσ χρησιμοποιουνται οι ταινειεσ λεντ στα ενυδρεια?πωσ τισ βαζεισ στο ενιδρειο και που τισ πουλάνε?

Welcome, για τα led δες κι εδώ:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47065

delta66 27-01-11 22:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andriana (Μήνυμα 545310)
θελει κανενα ειδικο η κανονικο?

Απεφυγε τα αυτοκολλητα.
Ενα βυθιζομενο φτανει.
πχ http://www.sera.de/gr/produkte/aquar...ermometer.html
Επελεξε αυτο απο το ραφι με τα θερμομετρα που δειχνει το μερο ορο θερμοκρασιας απο ολα ;)

To θερμαντηρα θα τον ρυθμιζεις αναλογα τι δειχνει το θερμομετρο και οχι τι γραφει η ρυθμιση του θερμαντηρα. Αυτη μπορει να ειναι λαθος και να χρειαζεται καλιμπραρισμα.
Τελος παντως αν δεις πχ οτι το θερμομετρο γραφει 24 και εσυ θελεις 26, τοτε θα γυριζεις λιγο τη ρυθμιση του θερμαντηρα προς το + και θα περιμενεις καμποση ωρα να δεις στο θερμομετρο αν εφτασε τους 26.
Αναλογα ξαναρυθμιζεις και παλι αν χρειαστει με τον ιδιο τροπο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02231 seconds with 10 queries