Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Απορίες για το εσωτερικό φίλτρο του RIO 240... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48300)

Esprit 18-01-11 21:49

Απορίες για το εσωτερικό φίλτρο του RIO 240...
 
1 Συνημμένο(α)
Παιδιά καλησπέρα,

παραθέτω μία φωτογραφία με τη σχηματική παράσταση των εντοσθίων του εσωτερικού φίλτρου που έχει το Juwel RIO 240. Στο πλάι αναγράφει τις συχνότητες αλλαγής των επιμέρους αυτών υλικών... :rolleyes:

Μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο σχετικά με αυτά? Ποιά αλλάζω κάθε φορά και κάθε πότε και κατά δεύτερον ποια πλένονται με νερό της βρύσης και ποιά με νερό του ενυδρείου? :confused:

Τον ενεργό άνθρακα (νομίζω το μαύρο, no2 από πάνω) τον αλλάζω όντως κάθε μήνα? Και το no1 (από πάνω) κάθε βδομάδα? Αυτά που έχουν τις αποικίες των βακτηρίων είναι τα 5,6 & 7? :confused:

Ευχαριστώ! :)

maikl 18-01-11 22:23

Τον "υαλοβαμβακα" η καλυτερα filter wool οποτε στομωνει το πλενεις στη βρυση πολυ καλα και καθε δευτερο καθαρισμα καλα ειναι να τον αλλαζεις.
Το μαυρο(ανθρακας) αστο κανενα 20ημερο στην αρχη για να τραβηξει τυχον ουσιες που εχει απο κατασκευης το ενυδρειο και μετα πετα το.Δε χρειαζεται να το ανανεωνεις.;)
Τα αλλα ολα τμηματικα(μισα τη μια φορα,την αλλη φορα που θα κανεις συντηρηση τα υπολοιπα) τα πλενεις με νερο ενυδρειου.
Αλλαγη μονο οταν δεις οτι αρχιζουν να φθειρονται.

Apollwnas 18-01-11 23:34

Eπισης το πρασινο σφουγγαρι (εαν εχεις λογικη ιχθυοφορτιση και εχεις φυτα) βγαλτο και αντικατεστησε το απο ενα μπλε η με σιποραξ,γιατι οπως λεει στις οδηγιες χρησης του σου τραβαει τα νιτρικα(με τα οποια τρεφονται τα φυτα σου ).

delta66 19-01-11 06:00

Εγω λεω να τα βγαλεις ολα απο μεσα, και να βγαλεις με σειρα απο πανω προς τα κατω: ελαχιστο-αραιο filterwool, ενα μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι και ολο το υπολοιπο οσο siporax χωραει (μεσα σε ενα δυχτακι για να το βγαζεις ευκολα οταν βουλωσει για συντηρηση)

Δεν αλλαζεις τιποτα απο αυτα εκτος απο το filterwool οποτε βρωμισει πολυ.


ΥΓ Στην αρχη για 7-30 μερες, ασε και το μαυρο σφουγγαρι ανθρακα. Μετα πετα το.

Coolnick 19-01-11 17:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 540531)
Εγω λεω να τα βγαλεις ολα απο μεσα, και να βγαλεις με σειρα απο πανω προς τα κατω: ελαχιστο-αραιο filterwool, ενα μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι και ολο το υπολοιπο οσο siporax χωραει (μεσα σε ενα δυχτακι για να το βγαζεις ευκολα οταν βουλωσει για συντηρηση)

Δεν αλλαζεις τιποτα απο αυτα εκτος απο το filterwool οποτε βρωμισει πολυ.


ΥΓ Στην αρχη για 7-30 μερες, ασε και το μαυρο σφουγγαρι ανθρακα. Μετα πετα το.

+1000000000000

Esprit 08-04-11 14:11

Παιδιά καλησπέρα, :)

μία απορία! Έχω προσέξει ότι η ροή από το εσωτερικό φίλτρο του Juwel Rio 240 έχει μειωθεί αισθητά σε σχέση με τις αρχές... :smt092

Διάβασα τις οδηγίες συντήρησης και έκανα όλα αυτά που λένε, δλδ λύσιμο και καλό καθάρισμα των επιμέρους τμημάτων. Εβγαλε ''πράγμα'' να πω την αλήθεια!

Όμως η ροή δεν βελτιώθηκε, παρά ελάχιστα, ίσως να ήταν και ίδια με πριν! :(

Πως εξηγείται αυτό ενώ έχουνε περάσει μόνο 3 μήνες από τότε που είναι σε συνεχή λειτουργία και όταν το manual για αντικατάσταση αν θυμάμαι καλα λέει για 12 μήνες? :confused:

Υ.Γ. μπορεί να φταίει ότι κοντά στις γρίλλιες του εσωτερικού φίλτρου που ρουφάει είναι κοντά η αερόπετρα και καμιά φορά παίρνει αέρα?

delta66 08-04-11 15:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 576419)
.. δλδ λύσιμο και καλό καθάρισμα των επιμέρους τμημάτων. Εβγαλε ''πράγμα'' να πω την αλήθεια!

Πως εξηγείται αυτό ενώ έχουνε περάσει μόνο 3 μήνες από τότε που είναι σε συνεχή λειτουργία και όταν το manual για αντικατάσταση αν θυμάμαι καλα λέει για 12 μήνες? :confused:

Υ.Γ. μπορεί να φταίει ότι κοντά στις γρίλλιες του εσωτερικού φίλτρου που ρουφάει είναι κοντά η αερόπετρα και καμιά φορά παίρνει αέρα?

Ελπιζω οχι καθαρισμα υλικων με νερο βρυσης

Τι θελει αντικατασταση σε 12 μηνες?

Η λειτουργια της αντλιας με αερα ειναι μια αιτια για πιθανη βλαβη.

Esprit 08-04-11 15:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 576479)
Ελπιζω οχι καθαρισμα υλικων με νερο βρυσης

Τι θελει αντικατασταση σε 12 μηνες?

Η λειτουργια της αντλιας με αερα ειναι μια αιτια για πιθανη βλαβη.

Σπύρο με νερό της βρύσης το καθάρισα το έσωτερικό της αντλίας, μόνο την αντλιούλα έβγαλα από μέσα, τίποτε άλλο... Δεν πείραξα το εσωτερικό του φίλτρου καθόλου, ούτε πλησίασα καν στα σφουγγάρια και τη βιολογία τους... :rolleyes:

Οι οδηγίες μιλάνε για συντήρηση και καθάρισμα κάθε 12 μήνες, δε θυμάμαι αν λέει για αντικατάσταση... Εγω τρεις μόνο μήνες την έχω και δουλεύει...

Ομως αέρα παίρνει το φίλτρο από την αερόπετρα, λες να φταίει αυτό? Τι να κάνω? Να αγοράσω άλλη αντλία? :confused:

HLIASKR 08-04-11 17:07

Δεν πιστευω να εκλεισες κατα λαθος τις 2 τρυπες που εχει αναμεσα στον χορο που μπαινουν τα σφουγκαρια και την αλλη πλευρα.Στο λεω γιατι ειχα αυτο το ενυδρειο 2 χρονια και δεν ειχα κανενα προβλημα με το φιλτρο.

Esprit 08-04-11 18:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR (Μήνυμα 576518)
Δεν πιστευω να εκλεισες κατα λαθος τις 2 τρυπες που εχει αναμεσα στον χορο που μπαινουν τα σφουγκαρια και την αλλη πλευρα.Στο λεω γιατι ειχα αυτο το ενυδρειο 2 χρονια και δεν ειχα κανενα προβλημα με το φιλτρο.

Με αυτό που μου έγραψες, μου μπήκαν ιδέες και πήγα και έβγαλα μία τα σφουγγάρια και τα ξανάβαλα...

Δουλεύει άψογα τώρα με πολύ έντονη ροή όπως ήταν και πριν!! Που είναι αυτές οι δύο τρύπες που λες? :confused:

Thanks anyway, ήμουν έτοιμος να πάω να αγοράσω καινούργια αντλία ανταλλακτικό! :p ;)

Sotiris7 08-04-11 18:18

Άστο Μήτσο.............. καλύτερα μην το καθαρίσεις ξανά............ :D :D :D

HLIASKR 08-04-11 18:24

Ειναι στο χωρισμα του φιλτρου η μια σχεδον στον πατο και η αλλη στη μεση!

Esprit 08-04-11 18:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR (Μήνυμα 576549)
Ειναι στο χωρισμα του φιλτρου η μια σχεδον στον πατο και η αλλη στη μεση!

ΟΚ ευχαριστώ! ;)

HLIASKR 08-04-11 19:23

Απλα βοηθησα!

delta66 08-04-11 22:01

Αν πεφτει η ροη ξεβουλωνουμε τα σφουγγαρια στιβοντας τα ελαφρα σε κουβα/λεκανη με νερο απο το ενυδρειο. (Γιαυτο ρωτησα με τι νερο εκανες συντηρηση. Δεν περιμενα οτι καθαρισες μονο την αντλια -την οποια καλα εκανες και καθαρισες με νερο βρυσης )
Ο καθαρισμος της αντλιας ειναι δευτερευουσα διαδικασια.

Οι τρυπες στο φιλτρο ειναι αυτες.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...h_p4010001.jpg http://www.aquatek.gr/rimages/albums...h_p4010002.jpg

Esprit 08-04-11 22:06

OK κατάλαβα Σπύρο!

Ευχαριστώ!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02457 seconds with 10 queries