Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Θερμοστατης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47908)

IbizaIsland 09-01-11 21:35

Θερμοστατης
 
Καλησπερα παιδια. Πως μπορω να τσεκαρω αν δουλευει ο θερμοστατης? Γιατι ενω ειναι ρυθμισμενος στους 26 το νερο ειναι κρυο σαν της βρυσης σχεδον...

golf4470 09-01-11 21:38

καλησπερα, ποιον θερμοστατη εχεις?
Θερμομετρο για να τσεκαρεις την θερμοκρασια σου εχεις?

IbizaIsland 09-01-11 21:47

θερμομετρο δεν εχω παρει ακομα... το θερμοστατη του ενυδρειου εχω..

QS-Plan 09-01-11 22:02

μου φαίνεται ότι θα έπρεπε να έχει κάποιο μάνουαλ μέσα στη συσκευασία, ώστε να σου δείχνει πως μπορείς να το ρυθμίσεις...
μήπως σου παράπεσε κάπου?

golf4470 09-01-11 22:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από IbizaIsland (Μήνυμα 534861)
Καλησπερα παιδια. Πως μπορω να τσεκαρω αν δουλευει ο θερμοστατης? Γιατι ενω ειναι ρυθμισμενος στους 26 το νερο ειναι κρυο σαν της βρυσης σχεδον...

Αν ειναι καινουριος κ δεν δουλευει να τον πας πισω στο καταστημα. Πιθανο να εχει εγγυηση

IbizaIsland 09-01-11 22:26

οχι παιδια δεν ειχε καποιο manual μεσα εκτος κ αν δε μου το δωσανε...
28 βαθμοι ειναι οκ για τα τετρα κ τα τιγρακια?

PascM 09-01-11 22:33

Είναι διάφανος; βλέπεις αν "ανάβει" ...το θερμόμετρο τι λέει; (μη μου πεις για την ρύθμιση του θερμαντικού σώματος για το θερμόμετρο που έχεις στο ενυδρείο ρωτάω)

delta66 09-01-11 23:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από IbizaIsland (Μήνυμα 534869)
θερμομετρο δεν εχω παρει ακομα... το θερμοστατη του ενυδρειου εχω..

Ο θερμοστατης δεν ειναι σαν ενα αξιοπιστο θερμομετρο.
Μπορει να θελει καλιμπραρισμα.
Μπορει να τον εχεις ρυθμισει στους 27 και αυτο να αναβει μεχρι τους 25.
Παρε θερμομετρο και αναλογα τι θα δειξει το θερμομετρο θα ανεβασεις ή κατεβασεις το θερμαντηρα

dimitris19771 09-01-11 23:57

Πρόσεχε εκει που ειναι η ενδειξη μηπως εχει γυρισει λαθος το πισω μερος του και 'κοιταει' αλλου.

Τι μαρκα ειναι;;;

6981giwrgos 10-01-11 00:02

άγγιξε τον και δες αν είναι ζεστός....;););)

dimitrios 10-01-11 00:15

μπορει να εναι λιγα βατ για τα λιτρα σου, επισης μπορει η θερμοκρασια περιβαλλοντος με τη θερμοκρασια του ενυδρειου να αποκλεινουν σε μεγαλο βαθμο

IbizaIsland 10-01-11 12:40

ειναι διαφανος κ αναβει ενα λαμπακι μεσα. δειχνει οτι λειτουργει γιατι καιει... βασικα ηταν πακετο με το ενυδρειο δεν ηταν εξτρα οποτε γιατι να μη κανει για τα λιτρα? απο τη μερια που ειναι ο θερμοστατης το νερο ειναι ζεστο, απο τη μεση του ενυδρειου κ προς την αλλη πλευρα το νερο εχει αλλη θερμοκρασια δλδ ειναι κρυο.πως γινετε αυτο κ δεν εχει μια θερμοκρασια ολο το νερο?

kingrim 10-01-11 12:42

κυκλοφορια νερου εχεις?¨

μπας και ειναι ιδεα σου?

Κλεόβουλος 10-01-11 13:51

Βάλε ένα θερμόμετρο στην άλλη άκρη(στην μεγαλύτερη απόσταση απο τον θερμαντήρα) του ενυδρείου και παρακολούθησε τι θερμοκρασία κρατάει σταθερή.

IbizaIsland 10-01-11 15:05

ειναι διαφανος κ αναβει ενα λαμπακι μεσα. δειχνει οτι λειτουργει γιατι καιει... βασικα ηταν πακετο με το ενυδρειο δεν ηταν εξτρα οποτε γιατι να μη κανει για τα λιτρα? απο τη μερια που ειναι ο θερμοστατης το νερο ειναι ζεστο, απο τη μεση του ενυδρειου κ προς την αλλη πλευρα το νερο εχει αλλη θερμοκρασια δλδ ειναι κρυο.πως γινετε αυτο κ δεν εχει μια θερμοκρασια ολο το νερο?

QS-Plan 10-01-11 15:09

υπάρχει και η περίπτωση αυτός που έκανε τη συσκευασία....

α. να ήταν ερωτευμένος
β. να δούλευε ήθελε δεν ήθελε υπερωρία
γ. να τον χώρισε η καλή του
δ. να είχε ψοφολυμάξει στην πείνα
ε. οτιδήποτε άλλο δεν εμπλέκεται στις άνω 4 κατηγορίες

και να έβαλε μικρότερο θερμοστάτη από αυτό που έπρεπε....

γνώμη μου... πάρε ένα θερμόμετρο να είσαι σίγουρος και πάρε και έναν καινούργιο θερμοστάτη.... εδώ έχει πολλά

Esprit 10-01-11 15:14

Πρόσφατο πρόβλημα είχα και εγώ με το θερμοστάτη που περιλαμβανόταν στη συσκευασία του καινούργιου ενυδρείου μας. Αναβε το λαμπάκι ένδειξης λειτουργίας αλλά έφτανε μέχρι τους 20oC.

Τον γύρισα στο κατάστημα και μου δώσανε έναν καινούργιο αμέσως. Πάντως μπορεί να θέλει καλιμπράρισμα. Μου εξήγησαν πως γίνεται στον Juwel αλλά δεν ξέρω τι μάρκα είναι ο δικός σου...

IbizaIsland 11-01-11 10:29

Καλημερα παιδια. οντως υπαρχουν πολλες θεωριες σ αυτον το κοσμο qs-plan χαχχαχα. τελικα ηταν η ροη του φιλτρου ειχε κολησει. τωρα πως κ τι μη με ρωτησετε...παντως ηταν καθαρο μεσα οταν το ανοιξα...ειναι κ αυτη αλλη μια θεωρια.εβαλα θερμομετρο κ εχει σχεδον μηδενικη αποκλιση απο το θερμοστατη. ευχαριστω για τη βοηθεια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01738 seconds with 10 queries