Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Αναγνωριση φυτου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47495)

rastafarian 29-12-10 11:39

Αναγνωριση φυτου
 
1 Συνημμένο(α)
Μπορειτε να μου πειτε πιο εινα το παρακατω φυτο?Επεισης θα ηθελα να μου πειτε πως το κλαδευουμε?ειναι απο κλαδεμα που μου εδωσε ενας φιλος,το φυτεψα και τωρα εχει μεγαλωσει πολυ.Απ οτι παρατηρησα περιπου στο μεσο του φυτου εχει πεταξει ενα μπουμπουκακι,το κοβω εκει και αφηνω το νεο μπουμπουκακι σαν κορυφη?
Η φωτο ειναι απο τις πρωτες μερες που το φυτεψα!
Ευχαριστω!:)

Giwrgos P. 29-12-10 11:41

το φυτο λεγεται cabomba και μπορει να κλαδευτει απο ολες τις μεριες του κορμου του

rastafarian 29-12-10 11:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorginakos (Μήνυμα 528460)
το φυτο λεγεται cabomba και μπορει να κλαδευτει απο ολες τις μεριες του κορμου του

οταν λες απο ολες τις μεριες?Βλεπω και εχει πεταξει ενα μπουμπουκακι στο κεντρο του κορμου του σαν να κανει μια διακλαδωση.να το κοψω εκει που κανει την διακλαδωση και να φυτεψω το πανω μερος διπλα?

Giwrgos P. 29-12-10 11:58

οχι μην κοψεις την διακλαδωση κοψε λιγο ποιο κατω και φυτεψε

rastafarian 29-12-10 12:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorginakos (Μήνυμα 528472)
οχι μην κοψεις την διακλαδωση κοψε λιγο ποιο κατω και φυτεψε

πιο κατω η πιο πανω απο την διακλαδωση?Φαντασου οτι οπως ειναι ο κορμος του φυτου εχει βγαλει στο πλαι ενα μικρο κλωναρακι με ενα μπουμπουκακι που σιγα σιγα ανοιγει.ελεγα να κοψω τον κορμο εκει και να αφησω σαν κορυφη το νεο μπουμπουκακι που βγαινει και το αλλο να το φυτεψω διπλα.λαθος?

Giwrgos P. 29-12-10 12:18

1 Συνημμένο(α)
αν το μπουμπουκι βρισκεται πολυ χαμηλα στο φυτο τοτε θα το κλαδεψεις ετσι οπως το εχω ζωγραφισει (αν καταλαβα καλα)

rastafarian 29-12-10 12:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorginakos (Μήνυμα 528483)
αν το μπουμπουκι βρισκεται πολυ χαμηλα στο φυτο τοτε θα το κλαδεψεις ετσι οπως το εχω ζωγραφισει (αν καταλαβα καλα)

το μπουμπουκι ειναι στο κεντρο του φυτου και απο κατω του εχει κλαρακια και φυλλα.αν το κοψω πιο πανω απο το μπουμπουκι θα εχει για κορυφη ενα απλο κοτσανι γι αυτο ειπα να το κοψω εκει που βγαινει το μπουμπουκι ωστε το μπουμπουκι να γινει η κορυφη του φυτου..

Giwrgos P. 29-12-10 12:26

κοψτο ετσι οπως λες.αν το μπουμπουκι ειναι οντως μπουμπουκι δεν θα δυσκολευτει να αναπτυχθει λιγο?

rastafarian 29-12-10 12:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorginakos (Μήνυμα 528489)
κοψτο ετσι οπως λες.αν το μπουμπουκι ειναι οντως μπουμπουκι δεν θα δυσκολευτει να αναπτυχθει λιγο?

εχει αρχισει να ανοιγει το μπουμπουκι.λεω να κοψω εκει και να αφησω το μπουμπουκι να γινει η κορυφη του φυτου που εχω τωρα.το υπολοιπο θα φυτεψω διπλα,δηλαδη αυτο που ειναι κορυφη τωρα!γιατι νομιζεις οτι θα δυσκολευτει το μπουμπουκι?αφου θα το αφησω στο φυτο που ειναι τωρα και θα γινει η κορυφη του..

rastafarian 29-12-10 12:35

1 Συνημμένο(α)
καπως ετσι λεω να το κανω..και το πανω κομματι να το φυτεψω διπλα

Πάνος 29-12-10 13:04

σωστος! ;)

rastafarian 29-12-10 13:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 528504)
σωστος! ;)

Καλα τα λεω φιλε?απλα λεω να αφησω το μπουμπουκακι να μεγαλωσει λιγο ακομα και μετα να κοψω το απο πανω κομματι..

Πάνος 30-12-10 22:44

και καθολου "μπουμπουκι" να μην ειχε..θα εβγαζε ;)

giannisaek 30-12-10 23:58

Αυτό που λέει ποιο πάνω ο Πάνος ισχύει, το κλάδεμα να μην το πολύ σκέφτεσαι που θα το κάνεις, γιατί όπου να κλαδέψεις το φυτό θα πετάξει καινούριο μπουμπούκι και ας μην έχει, και όσο θα τα κλαδεύεις τα φυτά τόσο ποιο δυνατή ρίζα θα κάνουν και ποιο γερά θα γίνονται.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01665 seconds with 10 queries