Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   επίθεση festivum σε carnegiella strigata (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47297)

aquaristas 22-12-10 16:58

επίθεση festivum σε carnegiella strigata
 
Μου συνέβη το εξής. Λίγα λεπτά μετά τη προσθήκη κάποιον carnegiella strigata, τα Mesonauta festivum αφού τα αντιλήφθηκαν τους επιτέθηκαν και τα αποδεκάτισαν.. Η αλήθεια είναι ότι ήταν λίγο μικρά σε μέγεθος τα carnegellia αλλά δεν υποπτεύθηκα ότι θα γινόταν κάτι τέτοιο.. Κρίμα γιατί σκόπευα να προσθέσω και άλλα είδη απο hatchetfish που μαρέσουν.Σκέφτομαι να ξαναδοκιμάσω με κάποιο μεγαλύτερο είδος ίσως. Από πληροφορίες που είχα δεν αναφερόταν πουθενά ότι δεν μπορούν να συνυπάρξουν κιχλίδες festivum με hatchetfish, ίσα ίσα το αντίθετο. Εσείς τί πιστεύετε επί του θέματος??

Πάνος 22-12-10 17:03

σε ποσα λιτρα εγιναν ολα αυτα??
δεν εχω γνωσεις συγκεκριμενα πανω στα festivum ομως γενικοτερα οι κιχλιδες σε ενυδρειο με μικροσωμα και πιο αδυναμα ψαρια...πρεπει να μπαινουν τελευταιες. η περιεργεια ή η διεκδικηση της περιοχης μιας κιχλιδας μπορει να προκαλεσει αμεσα το θανατο σε αλλα ψαρια.

aquaristas 22-12-10 17:13

Σε 240 λίτρα. Και τα Festivum ακόμα είναι μικρά σε μέγεθος.. Απλά πίστευα ότι μπορούν να συνυπάρξουν είδη hatchetfish με τις συγκεκριμένες κιχλίδες, που δεν είναι γεικώς και απο τις πιο επιθετικές.. Τα hatchetfish κινούνται και σε ζώνες διαφορετικές απο ότι τα festivum.

Ippokampos 19-01-11 15:57

Έχοντας αντιμετωπίσει κι εγώ προβλήματα με εισαγωγή (των πανέμορφων πραγματικά) hatchetfish σε ενυδρείο με σκαλάρια, οπού και μένα αποδεκατίστηκαν όταν έκανα την πρώτη προσπάθεια να τα βάλω, η συμβουλή μου ειναι να προσθέσεις τα hatchetfish τη νύχτα με όλα τα φώτα κλειστά και όσο πιο διακριτικά μπορείς. Ίσως να πέσει λίγο κυνηγητό στα σκοτεινά (μην πανικοβληθείς) αλλά στην περίπτωσή μου όσα hatchets (τα περισσότερα) έβγαλαν το πρώτο βράδυ στη συνέχει δεν είχαν κανένα πρόβλημα. :rolleyes:

yannis 19-01-11 16:43

φίλε τα Mesonauta festivum είναι μικροί φονιάδες. Ειδικά όταν γενούν κάνουν σοβαρές επιθέσεις σε πολύ μεγαλύτερα ψάρια.
Μην δοκιμάσεις να βάλεις άλλα strigata, θα τα χάσεις και αυτά. Εξάλου ζουν και τα 2 είδη στο ανωτερο επίπεδο.

theodor72 19-01-11 16:55

Για εμένα πάντως δεν είναι λύση να βάλεις δέκα ψαράκια το βράδυ πειμένοντας να δεις πόσα θα επιβιώσουν από το κυνήγι. ΙΣΩΣ θα ήταν καλύτερα να έβαζες τα μεγαλύτερα Gasteropelecus sternicla στο μεγαλύτερο μέγεθος που μπορείς να τα βρεις.

Λέω ΙΣΩΣ γιατί δεν γνωρίζω των χαρακτήρα των festivum. Αλλά πάλι άφού είναι κιχλίδες σε περίοδο αναπαραγωγής θα έχεις το ίδιο πρόβλημα...

yannis 19-01-11 17:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 540748)
Για εμένα πάντως δεν είναι λύση να βάλεις δέκα ψαράκια το βράδυ πειμένοντας να δεις πόσα θα επιβιώσουν από το κυνήγι. ΙΣΩΣ θα ήταν καλύτερα να έβαζες τα μεγαλύτερα Gasteropelecus sternicla στο μεγαλύτερο μέγεθος που μπορείς να τα βρεις.

Λέω ΙΣΩΣ γιατί δεν γνωρίζω των χαρακτήρα των festivum. Αλλά πάλι άφού είναι κιχλίδες σε περίοδο αναπαραγωγής θα έχεις το ίδιο πρόβλημα...

σωστός !

delta66 19-01-11 18:11

Μου το ειχαν πει για τα Mesonauta και δεν επιχειρησα να βαλω στο ενυδρειο μου (με τετρας) :(
Οπως και να το κανεις κιχλιδες ειναι.
Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα οταν συνυπαρχουν με μικρα ψαρια.

aquaristas 26-01-11 12:45

Τελικά πρόσθεσα κοπάδι απο Gasteropelecus sternicla και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα με τα Festivum..;)

delta66 26-01-11 15:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaristas (Μήνυμα 544527)
Τελικά πρόσθεσα κοπάδι απο Gasteropelecus sternicla και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα με τα Festivum..;)

Μακαρι.
Αυτα γινονται μεγαλουτσικα βλεπω. Δεν θα εχουν προβλημα.

Πολυ ωραια ψαρακια. Καλοριζικα.
Απο που τα πηρες? και ποσο?

aquaristas 26-01-11 17:49

Ναι, όντως πολυ ωραία ψάρια! Θεωρώ όλα τα Hatchetfish ιδαίτερα ψαράκια. Τα είχα πάρει απο πειραιά, υδάτινο κόσμο, 3,5 το ένα αν θυμάμαι καλά.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01580 seconds with 10 queries