Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   video αλλαγής νερού? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47181)

mitsos1975 19-12-10 20:08

video αλλαγής νερού?
 
Δώστε μια καλή διευθυνση με ένα κατατοπιστικότατο video περιγραφής τρόπου της αλλαγής νερού και καθαρισμού βυθού σε τροπικό ενυδρείο!!;)

kwstas_original 19-12-10 20:15

BORKED

:smt033:smt033:smt033

mitsos1975 19-12-10 21:34

το έχω δει αυτό!
κανενα από τη sera περίμενα!
τέλος πάντων απο έιδικούς, να δω καμιά λεπτομέρεια!
-------------------------
ή με πρωταγωνιστή κάποιον απο εσάς!:D

penelope6 19-02-11 22:51

η τιπησα στο βιντεο λεει στην αλλαγη του νερου να αφαιρουμε ολα τα φυτα?:confused: εννοει τα ψευτικα? (αρχαριος εδω :p)

georgis4 19-02-11 23:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 524371)
BORKED

:smt033:smt033:smt033

Χειροτερο (δε λεω για το γκομενακι) δε μπορουσες να βαλεις παντος...:D
Το ειχα δει πριν καιρο και επεσα κατω απο τα γελια με τα σχολια :D

jimmis1974 19-02-11 23:39

χχμμμ ευχαριστως θα την καλουσα σπιτι μου να μου αλαξει το νερο ;)
Φαίνεται να εχει αρκετη πειρα !!!:D

georgis4 19-02-11 23:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 (Μήνυμα 524372)
το έχω δει αυτό!
κανενα από τη sera περίμενα!
τέλος πάντων απο έιδικούς, να δω καμιά λεπτομέρεια!
-------------------------
ή με πρωταγωνιστή κάποιον απο εσάς!:D

Τροποι υπαρχουν πολλοι φιλος.Ενας γρηγορος (και χωρις να κανεις λουτσα τα παντα :D) χρειαζεται αυτα τα 2 να εχεις και ενα δοχειο/κουβα/βαρελακι στο οποιο θα εχεις το φρεσκο σου νερακι ;)
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2272
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1872

delta66 20-02-11 00:34

Τι ερωτηση φλου ειναι αυτη?
Αναλογα το ενυδρειο μπορεις να βρεις και την μεθοδο που σε βολευει.
Μεγαλο? μικρο? με σαμπ? με εξωτερικο φιλτρο? με δοχειο προετοιμασιας? απο τη βρυση απευθειας? ......

vasilis4x4 20-02-11 08:09

http://www.youtube.com/watch?v=YWMnP...eature=related

panos1972 20-02-11 09:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από disc-postman (Μήνυμα 554957)

Εδώ στρεσαρίστηκα εγώ, πόσο περισσότερο οι δίσκοι μάλιστα...
:(:(:(:(

krispie 20-02-11 09:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από disc-postman (Μήνυμα 554957)

Αυτό κολλούσε πολύ στην απάντηση του delta...
Πω πω τους καημένους τους δίσκους....:smt009Άλλα pH άλλες σκληρότητες, άλλες θερμοκρασίες....zw:smt076

georgios3772 20-02-11 10:50

και αν ειδατε τα σχολια λεει οτι αυτη η αλλαγη γινεται δυο φορες την ημερα

Γιαννης Μ5 20-02-11 11:00

Οι τυποι ειναι ελεεινοι.....Τα μαστιγωσαν τα ψαρια.Το δευτερο ενυδρειο καποια στιγμη,μενει με χιλιοστα νερου και τα ψαρια εξω απο αυτο.......

krispie 20-02-11 11:25

Αυτά συμβαίνουν αν δεν έχεις αγάπη και ενδιαφέρον για το χόμπυ και το κάνεις κερδοσκοπικά...

red rubin 20-02-11 11:37

Οι δισκοι δεν παθαινουν τιποτα ρε παιδια!! Οσο πιο γρηγορα τοσο καλυτερα!
Οι συνθηκες των νεων νερων ειναι ιδιες και δεν εχουν καμια διαφορα.
Ταχυδρομε εχω αδικο? Νομιζω ειδες πως εκαναν προσαρμογη στην Γερμανια!!

mitsos1975 20-02-11 19:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 554903)
Τι ερωτηση φλου ειναι αυτη?
Αναλογα το ενυδρειο μπορεις να βρεις και την μεθοδο που σε βολευει.
Μεγαλο? μικρο? με σαμπ? με εξωτερικο φιλτρο? με δοχειο προετοιμασιας? απο τη βρυση απευθειας? ......

καμιά ερώτηση δεν είναι κατακριτέα, αλλά ούτε και φλου! γίνονται απο αρχάριους λέμε!!!!!!!!!!!!
Αν δεν σε βολευει μην απαντας! όλες οι ερωτήσεις πρέπει να γίνονται δεκτές και από εσάς τους ειδήμονες θα έλεγα περισσότερο.
πολλά μέλη έχουν αποχωρήσει από τέτοιου είδους ενέργειες που θίγουν τον καθένα.

red rubin 20-02-11 20:07

Ο Σπυρος εννοει οτι οι τροποι αλλαγης ειναι παρα πολλοι. Ξερω ατομο που εχει 500λιτρο και βγαζει νερο με τα μπρικια και αγοραζει εμφιαλωμενα νερα!!
Αν συμφωνεις με τον συγκεκριμενο τροπο μπορεις να τον ακολουθησεις!! Οπως καταλαβαινεις ομως θελει πολυ χρονο!!:D
Στο δικο μου 600λιτρο εχω τρυπα στον πατο και ανοιγω μια βανα και αδειαζω οσο θελω. Η συμπληρωση γινεται με αυτοματη αναπληρωση. Αν εχεις αυτη τη δυνατοτητα μπορεις να το κανεις!!
Εσυ θα βρεις ποιος τροπος σε βολευει!!

delta66 20-02-11 21:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 (Μήνυμα 555188)
καμιά ερώτηση δεν είναι κατακριτέα, αλλά ούτε και φλου! γίνονται απο αρχάριους λέμε!!!!!!!!!!!!
Αν δεν σε βολευει μην απαντας! όλες οι ερωτήσεις πρέπει να γίνονται δεκτές και από εσάς τους ειδήμονες θα έλεγα περισσότερο.
πολλά μέλη έχουν αποχωρήσει από τέτοιου είδους ενέργειες που θίγουν τον καθένα.

Δεν εχω δωσει νομιζω τετοια δειγματα ποτε.
Ζητησα διευκρινισεις για να παρει εγκυρη απαντηση, αλλα και να ξερει απο εδω και στο εξης, οτι πρεπει να δινει πληροφοριες για καθε ερωτηση του.
Αν σου φτανουν οι πληροφοριες που εδωσε και μπορεις να απαντησεις στην ερωτηση, καντο.

QS-Plan 20-02-11 21:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 (Μήνυμα 555188)
καμιά ερώτηση δεν είναι κατακριτέα, αλλά ούτε και φλου! γίνονται απο αρχάριους λέμε!!!!!!!!!!!!
Αν δεν σε βολευει μην απαντας! όλες οι ερωτήσεις πρέπει να γίνονται δεκτές και από εσάς τους ειδήμονες θα έλεγα περισσότερο.
πολλά μέλη έχουν αποχωρήσει από τέτοιου είδους ενέργειες που θίγουν τον καθένα.

Φίλε Μήτσο...
ο Σπύρος ίσως είναι το τελευταίο άτομο το οποίο κάποιος θα μπορούσε να του προσάψει όσα ανέφερες και από τα ελάχιστα άτομα όπου θα καθήσει να γράψει ολόκληρα κατεβατά και το πιο σημαντικό να μπει στον κόπο να αιτιολογήσει το γιατί προτείνει το ότι προτείνει....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 555212)
Δεν εχω δωσει νομιζω τετοια δειγματα ποτε.
Ζητησα διευκρινισεις για να παρει εγκυρη απαντηση, αλλα και να ξερει απο εδω και στο εξης, οτι πρεπει να δινει πληροφοριες για καθε ερωτηση του.
Αν σου φτανουν οι πληροφοριες που εδωσε και μπορεις να απαντησεις στην ερωτηση, καντο.

+10000000

krispie 21-02-11 01:14

Ναι φίλε μήτσο, εμείς οι αρχάριοι δεν κάνει κακό να κάνουμε μια αναζήτηση για αυτό που μας απασχολεί πριν αρχίσουμε τις ερωτήσεις... και όταν τις κάνουμε να δίνουμε όσο γίνεται περισσότερες πληροφορίες ώστε να παίρνουμε τις απαντήσεις μας πιο γρήγορα και να είναι και πιο σωστές...;)

almost 21-02-11 09:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 555212)
Δεν εχω δωσει νομιζω τετοια δειγματα ποτε.
Ζητησα διευκρινισεις για να παρει εγκυρη απαντηση, αλλα και να ξερει απο εδω και στο εξης, οτι πρεπει να δινει πληροφοριες για καθε ερωτηση του.
Αν σου φτανουν οι πληροφοριες που εδωσε και μπορεις να απαντησεις στην ερωτηση, καντο.

Αχα χα..
Βρε Σπύρο, αυτός που κάνει την αρχική ερώτηση είναι αυτός που του λες εδώ αν την κατάλαβε να απαντήσει μόνος του:D

delta66 21-02-11 11:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από almost (Μήνυμα 555372)
Αχα χα..
Βρε Σπύρο, αυτός που κάνει την αρχική ερώτηση είναι αυτός που του λες εδώ αν την κατάλαβε να απαντήσει μόνος του:D

Αα μαλιστα ο ιδιος ειναι? :)
Θιχτηκε.
Καλως.
Να επανορθωσω.

@mitsos1975
Μηπως μπορειτε κυριε μιτσο1975 να μας δωσετε λιγες πληροφοριες για το ενυδρειο σας?

thanasis76 21-02-11 11:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 (Μήνυμα 555188)
καμιά ερώτηση δεν είναι κατακριτέα, αλλά ούτε και φλου! γίνονται απο αρχάριους λέμε!!!!!!!!!!!!
Αν δεν σε βολευει μην απαντας! όλες οι ερωτήσεις πρέπει να γίνονται δεκτές και από εσάς τους ειδήμονες θα έλεγα περισσότερο.
πολλά μέλη έχουν αποχωρήσει από τέτοιου είδους ενέργειες που θίγουν τον καθένα.

απο τροπους εχετε ξεφυγει πολλοι... μπαινετε σε ενα φορουμ και χωρις να ξερετε τι ρολο τραβαει ο καθε ενας και τι εχει προσφερει σε ενα φορουμ τα χωνετε...
λιγο προσοχη δεν βλαπτει γιατι μερικα ατομα ( οχι εγω ) εχουν δωσει τα παντα εδω μεσα....
εγω με κατι τετοιους τροπους και εξυπναδες εχω σταματησει να δινω συμβουλες... αν σε λιγο μπαινουν οι νεοι και δεν τους απανταει κανενας , να τους πειτε τον λογο ε... καλημεραααααααααααα

kwstas_original 21-02-11 20:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από disc-postman (Μήνυμα 554957)

Αναζωογονηθικα και εγω μετα απο τετοια αλλαγη!!

Αν σας φανηκε καπως μην αγοραζετε ψαρια απο μαγαζια γιατι ετσι τα εχουνε μεγαλωσει ολοι οι εκτρωφεις πριν τα στειλουν...
Μακαρι να καναμε και εμεις τετοιες αλλαγες νερου...

Και που να δειτε πως ταξιδευουν για να ερθουν δηλαδη....:rolleyes:

vaspiou 21-02-11 20:09

την θελω!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02221 seconds with 10 queries