Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Βοηθεια με μετρησεις, Δοκιμη προιοντος για πτωση ph+black water (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46856)

Churu 11-12-10 13:18

Βοηθεια με μετρησεις, Δοκιμη προιοντος για πτωση ph+black water
 
Πως θα μπορουσα να παρω μετρηση αμμωνιας,γενικης,ανθρακικης σε νερο το οποιο ειναι καφε??

georgis4 11-12-10 13:51

Εχει σημασια το χρωμα του νερου?:confused:

Churu 11-12-10 13:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgis4 (Μήνυμα 520171)
Εχει σημασια το χρωμα του νερου?:confused:

Ναι φιλε μου εχει, το νερο που θελω να δοκιμασω ειναι καφε και οι χρωματικες συγκρισεις δεν ειναι δυνατον να εχω ακριβεις μετρησεις.
Το ph το μετραω με πεχαμετρο και απο νερο βρυσης 7.4 εχει 5.2 οποτε καλα.
Τις σκληροτητες επισης εχω προβλημα αφου με τα χρωματα συμβαινει το ιδιο (και μου χαλασε το tdsμετρο):smt119
Και με την αμμωνια απο καφε σκουραινει κκι αλλο πραγμα το οποιο φανταζει υπαρξη αμμωνιας αλλα ποσο?:smt119

georgis4 11-12-10 14:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Churu (Μήνυμα 520177)
Ναι φιλε μου εχει, το νερο που θελω να δοκιμασω ειναι καφε και οι χρωματικες συγκρισεις δεν ειναι δυνατον να εχω ακριβεις μετρησεις.
Το ph το μετραω με πεχαμετρο και απο νερο βρυσης 7.4 εχει 5.2 οποτε καλα.
Τις σκληροτητες επισης εχω προβλημα αφου με τα χρωματα συμβαινει το ιδιο (και μου χαλασε το tdsμετρο):smt119
Και με την αμμωνια απο καφε σκουραινει κκι αλλο πραγμα το οποιο φανταζει υπαρξη αμμωνιας αλλα ποσο?:smt119

Mε τι τεστακι μετρας?
Πχ της αμμωνιας της ΑΡΙ το υγρο τεστ στο κιτρινο ειναι 0 και τα επιπεδα ΜΕ αμμωνια τα εχει σε διαφορες αποχρωσεις του πρασινου...

Churu 11-12-10 14:07

georgis4 μετραω με sera και οι χρωματικες παραθεσεις ειναι ιδιες, απο κιτρινο ξεκιναει και καταληγει σε πρασινο. Αλλα το νερο ειναι καφε και οταν το τεσταρω για αμμωνια μαυριζει. Πραγμα το οποιο σημαινει υπαρξη αμμωνιας(θεωρητικα γιατι δεν ειναι ακριβη) αλλα και να παρω ως δεδομενο οτι υπαρχει δεν ξερω το ποσο της.

georgis4 11-12-10 14:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Churu (Μήνυμα 520184)
georgis4 μετραω με sera και οι χρωματικες παραθεσεις ειναι ιδιες, απο κιτρινο ξεκιναει και καταληγει σε πρασινο. Αλλα το νερο ειναι καφε και οταν το τεσταρω για αμμωνια μαυριζει. Πραγμα το οποιο σημαινει υπαρξη αμμωνιας(θεωρητικα γιατι δεν ειναι ακριβη) αλλα και να παρω ως δεδομενο οτι υπαρχει δεν ξερω το ποσο της.

To οτι μαυριζει δε σημαινει οτι εχεις αλλα ουτε και το αντιθετο.....δυστηχως και με στικ να μετρησεις φανταζομαι παλι δεν θα εχεις το σωστο χρωματισμο....:(

Churu 11-12-10 14:22

Ελα μου ντε....μαλλον χημειο??:D Δεν μπορει καποιος αλλος θα ειχε το ιδιο προβλημα....

georgis4 11-12-10 14:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Churu (Μήνυμα 520190)
Ελα μου ντε....μαλλον χημειο??:D Δεν μπορει καποιος αλλος θα ειχε το ιδιο προβλημα....

http://www.gcsl.gr/index.asp?a_id=3
:D:D

diaton101 11-12-10 15:20

Αν περασεις το νερο απο φιλτρο (πχ χαρτοπετσετα - 2-3 στρωσεις) δεν φευγει η καφετιλα? Απο αλγη ειναι η απο κατι αλλο?

Churu 11-12-10 15:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από diaton101 (Μήνυμα 520205)
Αν περασεις το νερο απο φιλτρο (πχ χαρτοπετσετα - 2-3 στρωσεις) δεν φευγει η καφετιλα? Απο αλγη ειναι η απο κατι αλλο?

Ουτε αλγη ειναι ουτε χωμα ειναι το χρωματακι του νερου ειναι. Οσες φορες και να το περασεις καφε παραμενει.

Πάνος 14-12-10 00:05

ειχα κι εγω καφε νερο στο αμαζονιου μου ειδικα οταν το ειχα ολο στρωμενο με φυλλα στον πυθμενα....αλλα λιγα ml νερου στο μπουκαλακι ισα που φαινοταν να εχουν λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο χρωμα και τα μετρουσα ολα κανονικα....αφου ουσιαστικα παλι η μικρη ποσοτητα εδειχνε αχρωμη σχεδον.
κατι δε μου κολλαει....δοκιμασε με καποιο αλλο τεστ.

Churu 14-12-10 00:10

Σκεφτηκα αρχικα να το αραιωσω αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι εγκυρο.
Ενημερωθηκα οτι το τεστ της jbl παιζει με 2 μπουκαλακια ενα που τεσταρεις και ενα που συγκρινεις.
Αναφερθηκε ως το καταλληλοτερο για "καφε" νερα.
Θα το δοκιμασω και θα αναφερω αποτελεσματα.

Πάνος 14-12-10 00:17

η αραιωση μπορει να γινει εφοσον μιλαμε για συγκεντρωσεις, αλλα θα πρεπει να εχεις σημαντικες (μετρησιμες) ποσοτητες αμμωνιας.
αν αραιωσεις με αλλο τοσο νερο π.χ. το αποτελεσμα σου θα το πολλαπλασιασεις χ2. φυσικα εννοειται οτι θα εχεις προσθεσει και τις διπλασιες δοσεις αντιδραστηριων του τεστ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01633 seconds with 10 queries