Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   αντικατάσταση λάμπας Τ8 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45776)

Xlapatsas 12-11-10 12:39

αντικατάσταση λάμπας Τ8
 
Έχω σε ένα ενυδρείο 180 λίτρων, 2 λάμπες Τ8 των 30 watt.Θα ήθελα να τις αντικαταστήσω με πιο ισχυρές λάμπες, όμως σε όσα sites και να έψαξα δεν υπάρχουν πιο ισχυρές στο μήκος που θέλω(89,2 εκατοστά).Το ενυδρείο το έχω εδώ και 6 μήνες και δεν έχω αντικαταστήσει ξανά λάμπες γι'αυτό και είμαι άσχετος με το θέμα.Τί μπορώ να κάνω?

exelix 12-11-10 12:51

Οι λάμπες φθορισμού βγαίνουν για συγκεκριμένο μήκος και κατανάλωση, δεν υπάρχουν ας πούμε σε αυτό το μήκος λάμπες των 35Watt.

Εσύ μπορείς είτε να προσθέσεις κάποια επιπλέον λάμπα είτε να αλλάξεις το υπάρχον σύστημα και αντί να έχεις λάμπες Τ8 να βάλεις Τ5 που νομίζω στους 85 πόντους δίνουν 39Watt.

Χαραμάδας 12-11-10 12:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Xlapatsas (Μήνυμα 506728)
Έχω σε ένα ενυδρείο 180 λίτρων, 2 λάμπες Τ8 των 30 watt.Θα ήθελα να τις αντικαταστήσω με πιο ισχυρές λάμπες, όμως σε όσα sites και να έψαξα δεν υπάρχουν πιο ισχυρές στο μήκος που θέλω(89,2 εκατοστά).Το ενυδρείο το έχω εδώ και 6 μήνες και δεν έχω αντικαταστήσει ξανά λάμπες γι'αυτό και είμαι άσχετος με το θέμα.Τί μπορώ να κάνω?

Πιο ισχυρές είναι οι τ5 και βγαίνουν σε διάσταση 89cm---39w αλλά πρέπει να βάλεις ηλ. μπάλανς και ακροφύσια για τ5.

Xlapatsas 12-11-10 13:47

Οπότε παώ για Τ5 σύμφωνα με αυτά που μου λέτε.Για τα ηλεκτρικά μπάλανς και τα ακροφύσια πρέπει να προσέξω κάτι;Ή απλά ζητάω να είναι για λάμπες Τ5;

exelix 12-11-10 13:51

Ακροφύσια καλό είναι να είναι και αδιάβροχα. Βέβαια για μένα δε χρειάζονται καν και μπορείς να βάλεις απλά κλέμες και να μη δώσεις πολλά λεφτά, αλλά ό,τι σε βολεύει. Το μπάλαστ πρέπει να είναι και για Τ5 και για τα Watt που θες.

Xlapatsas 12-11-10 14:08

Δηλαδή για παράδειγμα αν θέλω να βάλω λάμπα Τ5 40 Watt θα χρειαστώ 2 αδιάβροχα ακροφύσια και ένα μπάλαστ για Τ5 στα 40 Watt?Θα έχουν στα petshop τέτοιο εξοπλισμό ή θα πρέπει να πάω σε κατάστημα με ηλεκτρολογικά;

georgebruno 12-11-10 14:17

http://www.energeco.com.gr/products/t8-tube-90cm/
Μπορείς να εξετάσεις και αυτή τη λυση και να κάνεις και οικονομία στο ρεύμα.Το κοστος για μπαλλαστ ακροφυσια και λάμπες θα σου έρθουν μια η άλλη με αυτές τις λάμπες.Το σαιτ είναι μέλους ( http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=4996)και νομίζω παιζει και έκπτωση για τα μέλη.Μπορεί επίσης να αφησεις τις τ8 και να συμπληρώσεις με αυτές καθώς λέει οτι μπαίνουν κα απευθείας στο ρεύμα.

exelix 12-11-10 14:17

Καλύτερα σε ηλεκτρολογικά για να μην τα πληρώσεις καραβίσια!

bokostas 12-11-10 14:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Xlapatsas (Μήνυμα 506750)
Οπότε παώ για Τ5 σύμφωνα με αυτά που μου λέτε.Για τα ηλεκτρικά μπάλανς και τα ακροφύσια πρέπει να προσέξω κάτι;Ή απλά ζητάω να είναι για λάμπες Τ5;

Ηλεκτρολογικά Σιδηρόπουλος, Κ. Καραμανλή (Νέα Εγνατία) στο ύψος της Μαρτίου, νομίζω στον αριθμό 155.
Ζητάς μπάλαστ για 2 Χ 39 watt Τ5 (πήρα προχθές της Osram με 17 ευρώ), γράφει επάνω 2 Χ 24-39, αλλά κάνει.
Υπάρχει και ντιμαριζόμενο αν θέλεις, αλλά πιο ακριβό και πρέπει να συνδεθεί σε controller, οπότε πάρε το απλό.
Κόβεις το καλώδιο του φωτιστικού σου λίγο πριν το μπάλαστ, βγάζεις το παλιό και συνδέεις το καινούριο.
Πάνω στο μπάλαστ υπάρχει σχεδιάγραμμα για το πώς θα κάνεις τις συνδέσεις, είναι αρκετά απλό.

Οι λάμπες Τ5 είναι πιο λεπτές και δεν μπαίνουν στα ακροφύσια των Τ8, οπότε πρέπει να τα αλλάξεις κι αυτά.
Αν ανάμεσα στις λάμπες και την επιφάνεια του νερού μεσολαβεί τζάμι, ή πλαστικό, απλά πάρε κλέμες για τη σύνδεση.
Αν όμως οι λάμπες βρέχονται (ή πιάνουν υγρασία) τότε θα χρειαστείς στεγανά ακροφύσια ή θερμοσυστελόμενο μακαρόνι.
Κόβεις τα καλώδια λίγο πριν τα ακροφύσια, βάζεις τα καινούρια (αν πάρεις στεγανά) ή μονώνεις τις κλέμες με το μακαρόνι.
Δεν είναι δύσκολο αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, αλλιώς καλύτερα να σου το δείξει ή να σε βοηθήσει κάποιος.

Τέλος θα χρειαστείς φυσικά και 2 λάμπες Τ5 των 39 watt (όλα τα υλικά τα έχει το παραπάνω μαγαζί) που θα σου
δώσουν περίπου 30% περισσότερο φως σε σχέση με τις Τ8, ζήτα μια ψυχρού λευκού και μια ροζέ αν έχεις φυτά.
Συνολικό κόστος περίπου 30 ευρώ με τις λάμπες, αλλά χωρίς τα στεγανά ακροφύσια (με κλέμες και μακαρόνι).

Xlapatsas 12-11-10 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgebruno (Μήνυμα 506764)
http://www.energeco.com.gr/products/t8-tube-90cm/
Μπορείς να εξετάσεις και αυτή τη λυση και να κάνεις και οικονομία στο ρεύμα.Το κοστος για μπαλλαστ ακροφυσια και λάμπες θα σου έρθουν μια η άλλη με αυτές τις λάμπες.Το σαιτ είναι μέλους ( http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=4996)και νομίζω παιζει και έκπτωση για τα μέλη.Μπορεί επίσης να αφησεις τις τ8 και να συμπληρώσεις με αυτές καθώς λέει οτι μπαίνουν κα απευθείας στο ρεύμα.

Γειά σου ρε πατρίδα georgebruno:smt041!Από Σιάτιστα είμαι αλλά μένω Θεσσαλονίκη.Καλή λύση κι αυτήν που λες για να μην μπλέξω με κατασκευές και κάνω καμιά πατάτα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 506768)
Ηλεκτρολογικά Σιδηρόπουλος, Κ. Καραμανλή (Νέα Εγνατία) στο ύψος της Μαρτίου, νομίζω στον αριθμό 155.
Ζητάς μπάλαστ για 2 Χ 39 watt Τ5 (πήρα προχθές της Osram με 17 ευρώ), γράφει επάνω 2 Χ 24-39, αλλά κάνει.
Υπάρχει και ντιμαριζόμενο αν θέλεις, αλλά πιο ακριβό και πρέπει να συνδεθεί σε controller, οπότε πάρε το απλό.
Κόβεις το καλώδιο του φωτιστικού σου λίγο πριν το μπάλαστ, βγάζεις το παλιό και συνδέεις το καινούριο.
Πάνω στο μπάλαστ υπάρχει σχεδιάγραμμα για το πώς θα κάνεις τις συνδέσεις, είναι αρκετά απλό.

Οι λάμπες Τ5 είναι πιο λεπτές και δεν μπαίνουν στα ακροφύσια των Τ8, οπότε πρέπει να τα αλλάξεις κι αυτά.
Αν ανάμεσα στις λάμπες και την επιφάνεια του νερού μεσολαβεί τζάμι, ή πλαστικό, απλά πάρε κλέμες για τη σύνδεση.
Αν όμως οι λάμπες βρέχονται (ή πιάνουν υγρασία) τότε θα χρειαστείς στεγανά ακροφύσια ή θερμοσυστελόμενο μακαρόνι.
Κόβεις τα καλώδια λίγο πριν τα ακροφύσια, βάζεις τα καινούρια (αν πάρεις στεγανά) ή μονώνεις τις κλέμες με το μακαρόνι.
Δεν είναι δύσκολο αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, αλλιώς καλύτερα να σου το δείξει ή να σε βοηθήσει κάποιος.

Τέλος θα χρειαστείς φυσικά και 2 λάμπες Τ5 των 39 watt (όλα τα υλικά τα έχει το παραπάνω μαγαζί) που θα σου
δώσουν περίπου 30% περισσότερο φως σε σχέση με τις Τ8, ζήτα μια ψυχρού λευκού και μια ροζέ αν έχεις φυτά.
Συνολικό κόστος περίπου 30 ευρώ με τις λάμπες, αλλά χωρίς τα στεγανά ακροφύσια (με κλέμες και μακαρόνι).

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Θα κάνω μια βόλτα από το συγκεκριμένο μαγαζί αν και δεν έχω ιδέα από ηλεκτρολογικά.Ελπίζω να βγάλω άκρη! ;)

delta66 12-11-10 17:16

Το ενυδρειο ειναι rio 180?

Xlapatsas 13-11-10 00:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 506839)
Το ενυδρειο ειναι rio 180?

Όχι,Aquatlantis 180.Γιατί?

delta66 13-11-10 15:50

Γιατι τα juwel εχουν διαφορετικο μηκος λαμπων και θελει προσοχη η επιλογη καθως τα ακροφυσια ειναι σταθερα τοποθετημενα στο φωτιστικο τους.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01853 seconds with 10 queries