Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   "φουσκωνει" (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45733)

babis100nx 10-11-10 14:34

"φουσκωνει"
 
Για σας παιδα...θα ηθελα να σας ρωτησω εχω φτιαξει ενα ενυδρειιο 20 λλιτρα μονομαχο με ενα μηλοσαλιγκαρο....Θα ηθελα να ρωτησω γα να μαθω καμια φορα ο μονομαχος φουσκωνει τα βρανχια του(εκει κοντα) και γενικα η ουρα του και ολα αυτα...αυτο σημαινει κατι???μηπως δνε παει κατι καλα η ετσι κανουν?

platy 10-11-10 14:40

αυτο ειναι το περιβοητο flaring !!! κανε μια αναζητηση στο γοογλη και θα δεις φανταστικες εικονες και ωραια αρθρα !

Giwrgos P. 10-11-10 14:40

ετσι γινεται οταν βλεπει το ειδωλο του να καθρευτιζεται.

Singha 10-11-10 14:42

ονομαζεται flairing. σημαινει οτι ο δικος σου τσαντιζεται με κατι! ειτε με το σαλινγκαρι ητε με καποια αντανακλαση του εαυτου του. για να κανει παντως σιγουρα ειναι υγιεστατος. παλια ειχα πετυχει εναν μονομαζο μου να κανει τσαντιλες σε φυτο (φαντασου) και ενας που εχω τωρα κοιταει τον εαυτο του στον θερμοστατη και τα παιρνει!

μηπως εχεις βαλει backround στην πλατη του ενυδρειου σου?

babis100nx 10-11-10 14:47

οχι δεν εχω βαλει backround εχω το σαλιγκαρακι κα μια ριζα μεσα(μεχρι να ερθουν και 2 ανουμπιες που εχω παραγκηλει)....τωρα δεν ξερω τι τον πειραζει:pκατι ακομα η τροφη που του ριχνω ειναι κατι μικρα σαν μπαλακια αλλα δεν του αρεσουν τα βαζειι στο στομα του και τα φτηνει...τι αλλο μπορω να του δωσω??

Singha 10-11-10 14:51

flakes, μια γενικη τροφη. πιστευω οτι θα λατρεψει τα κατεψυγμενα bloodworms..

εμενα τα τσακιζουν...

Maverick 10-11-10 15:49

Ποιά τροφή χρησιμοποιείς? Γενικά τους αρέσουν τα περισσότερα κατεψυγμένα ζωύφια (bloodworms, glassworms, tubifex, νύμφες κουνουπιών, daphnia κλπ), flakes και μερικά granulates συνήθως συμπληρώνουν τη δίαιτα..

Πάνος 10-11-10 17:25

και αποξηραμενα επισης! ;)...για οταν θες ευκολια το λεω...

babis100nx 11-11-10 18:02

Αυτο το flairing αν γινεται συνεχειια υπαρχει περιπτωση να αρρωστησει το ψαριγιατι μαλλον νευριαζει επειδη το ενυδρειο κανει γωνια και βλεπει τον ευαθτο τ μεσα.....υπαρχει περιπτωση να αρρωστησει?

Maverick 11-11-10 18:45

Καλησπέρα, διέγραψα το νέο thread που άνοιξες μιας και έχει το ίδιο θέμα που συζητάμε εδώ. Αν γίνεται συνέχεια δεν είναι ότι καλύτερο.. Τι βλέπει και αναστατώνεται? Έχεις κάποιο χαρτόνι από πίσω?

babis100nx 11-11-10 18:55

οχι δεν εχει χαρτονι απλα το ενυδρειο κανει καποθ σαν γωνια και ισωσ να βλλεπει τον εαθτο του εκει δνε ξερω τι να πω......εχει ενα σαλιιγκαρακι μεσα ααλ δνε το πειραζει.....οταν πηγαινει εκει στην γωνια του ενυδρειου το κανει...το ενυδρειο δεν ειναι απο γιαλι ειναι πλαστικο 20λιτρα μηπωσ φταιει οτι ειναι πλαστικο??δεν ξερω τι να πω...
-------------------------
τωρα βλεπω οτι απεναντι απο την μερια του φιλτρου εχοθν σχηματιστει κατι φυσαλιδιτσες σαν αυτας στο project ζευγαρωματος αναιβενει στην επιφανει περνει αερα και αφηνει 2-3 μπαλιτες αερα λογικα αυτο το κανουν ολοι οι μονομαχοι.....μηπως θελει να ζευγαρωσει τιποτα τετοιο???αλλα δεν νομιζω γιατι το σαββατο κληνει μια βδομμαδα μεσα σε αυτο το ενυδρειιακι...

Maverick 11-11-10 18:59

Χμ.. δεν έχει 4 γωνίες το ενυδρείο? Αν ναι, το κάνει και στις 4? Δεν έχει σχέση το ότι είναι πλαστικό πιστεύω, μήπως έιναι το φίλτρο ή η αντίσταση στη γωνία που το κάνει? Δοκίμασε να βάλεις κάτι από πίσω, αλλιώς αστον λίγες μέρες μήπως το βαρεθεί (πόσο καιρό έχει στο ενυδρείο και πότε άρχισε να το κάνει?)...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από babis100nx (Μήνυμα 506476)
ο
τωρα βλεπω οτι απεναντι απο την μερια του φιλτρου εχοθν σχηματιστει κατι φυσαλιδιτσες σαν αυτας στο project ζευγαρωματος αναιβενει στην επιφανει περνει αερα και αφηνει 2-3 μπαλιτες αερα λογικα αυτο το κανουν ολοι οι μονομαχοι.....μηπως θελει να ζευγαρωσει τιποτα τετοιο???αλλα δεν νομιζω γιατι το σαββατο κληνει μια βδομμαδα μεσα σε αυτο το ενυδρειιακι...

Αυτό είναι φυσιολογικό, όλοι οι μονομάχοι το κάνουν (και ναι όλοι θέλουν να ζευγαρώσουν :smt020). Μερικοί κάνουν φωλιά ακόμα και στο ποτηράκι τους στο πετ σοπ...

babis100nx 11-11-10 19:00

Εχει 4γωνειες απλα η μουρη του ενυδρειου βγαινει πιο μπροστασαν τα στυλ που ειναι τα γωνιακα ενυδρεια...τα αλλα στα απντησα πιο πανω την επομενη μερα που τον εβαλα το ξεκινησε ευχαριστω για την βοηθεια:p

manos_samos 11-11-10 21:03

το flaring το κανει επειδη θελει να προστατεψει την φωλια του.. μου τα εκανε και ο δικος μου μεχρι πριν 5 μερες τωρα του εβγαλα τη φωλια και ηρεμησε....

babis100nx 11-11-10 21:58

Δεν του εχω μεσα καποια φωλια εκτος αν ενοεις αυτο με τις φουσκεσ που γινετε..

Maverick 11-11-10 22:44

Αυτό εννοεί, νομίζει ότι απειλείται η φωλιά του, λογικά θα το ξεπεράσει ;) Παρακολούθησέ τον αυτές τις μέρες...

babis100nx 12-11-10 12:53

Παρατηρησα οτιι οτνα του εχω κλειστο το φως ειναι ποολυ ηρεμος...αλλα οταν του το ανοιγω αρχιζει παλι τα τρελα του:) λετε να φταει ο φωτισμος????η να αντανακλαται στο τζαμι ο ευατος του και να νευριιαζει?

Maverick 12-11-10 13:33

Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει, μπορείς να του "υποδείξεις" ένα άλλο μέρος για να φτιάχνει τη φωλιά του (που να μην είναι σε γωνία) βάζοντας ένα κομμένο πλαστικό ποτηράκι (δες φώτο εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36882), ή ένα κομμάτι φελιζόλ. Έτσι για δοκιμή...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01659 seconds with 10 queries