Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   αλλαγες νερου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45440)

nikosn 01-11-10 21:40

αλλαγες νερου
 
καθε ποτε κανουμε αλλαγη νερου?

manos_samos 01-11-10 21:43

συνηθως κανουμε 30-40% 1 φορα την εβδομαδα αλλα παιζει ρολο τα λιτρα το ειδος και ο αριθμος ψαριων καθως και η φιλτρανση.. δωσε λιγες πληροφοριες για το ενυδρειο σου...

nikosn 01-11-10 21:48

ειναι περιπου 90λιτρα τωρα το στρωνω και εχω μονο φυτα.τα τελευταια τα εβαλα πριν 3 μερες κ φιλτρο eheim 2213..περιμενω απαντησεις

Frontosa23 01-11-10 22:22

Εξαρτάται από το είδος και τον αριθμό των ψαριών που θα βάλεις... η δική μου γνώμη είναι ότι 30% μια φορά το μήνα είναι αρκετή... αλλά είπαμε εξαρτάται από τα παραπάνω...εγω σε ενα ενυδρείο με αφρικάνες Τανγανίκα (170 λίτρα - 8 ψάρια) κάνω μια φορά το μηνα το 1/3 και είμαι μια χαρά από τιμές...

nikosn 01-11-10 22:29

σε πυκνοφυτεμενο ενυδρειο τι ψαρια προτεινεις κ ποσα?

manos_samos 01-11-10 23:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Frontosa23 (Μήνυμα 502136)
Εξαρτάται από το είδος και τον αριθμό των ψαριών που θα βάλεις... η δική μου γνώμη είναι ότι 30% μια φορά το μήνα είναι αρκετή... αλλά είπαμε εξαρτάται από τα παραπάνω...εγω σε ενα ενυδρείο με αφρικάνες Τανγανίκα (170 λίτρα - 8 ψάρια) κάνω μια φορά το μηνα το 1/3 και είμαι μια χαρά από τιμές...

να προσεχοθμε λιγο πριν δοσουμε συμβουλες! 30% τη βδομαδα ειναι η κανονικη αλαγη νερου και αν εσυ κανεσ μια φορα το μηνα να κανεισ μια φορα την εβδομαδα...

delta66 02-11-10 03:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosn (Μήνυμα 502098)
καθε ποτε κανουμε αλλαγη νερου?

Απο καθημερινα εως ποτε (μονο αναπληρωση εξατμισης).

Αναλογα το ενυδρειο, την ευαισθησια των ειδων που διατηρεις και τις τιμες του νερου που και παλι δεν μπορουμε να τις ελεγξουμε ολες. Μια ενδειξη ειναι τα νιτρικα ΝΟ3 με ασφαλες οριο απο διαφορες αποψεις τα 25ppm.

Αν εισαι στο στρωσιμο (φυσικα χωρις ζωντανα μεσα στο ενυδρειο) δεν κανεις αλλαγες γιατι οι ρυποι ειναι που αναπτυσσουν την βιολογια.

panospkk 02-11-10 14:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 502291)
Αναλογα το ενυδρειο, την ευαισθησια των ειδων που διατηρεις και τις τιμες του νερου που και παλι δεν μπορουμε να τις ελεγξουμε ολες. Μια ενδειξη ειναι τα νιτρικα ΝΟ3 με ασφαλες οριο απο διαφορες αποψεις τα 25ppm.

Αν εισαι στο στρωσιμο (φυσικα χωρις ζωντανα μεσα στο ενυδρειο) δεν κανεις αλλαγες γιατι οι ρυποι ειναι που αναπτυσσουν την βιολογια.

:smt023

delta66 02-11-10 14:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosn (Μήνυμα 502140)
σε πυκνοφυτεμενο ενυδρειο τι ψαρια προτεινεις κ ποσα?

Θα κανεις επεξεργασια νερου για να επιλεξεις οτι θελεις ή θα το συντηρεις με βρυσης?
Αν βαζεις βρυσης, πρεπει να μαθεις τις τιμες της με μετρησεις και αναλογα θα βγουν οι επιλογες και οι πιθανες συμβατοτητες, αναλογα και τα γουστα σου.

beat89 02-11-10 20:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 502291)
Απο καθημερινα εως ποτε (μονο αναπληρωση εξατμισης).

Ποτέ???

Πότε???....:)

delta66 02-11-10 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 502578)
Ποτέ???

Πότε???....:)

Οταν λεω ποτε, εννοω πχ καθε εξη μηνες
Υπαρχουν και ενυδρεια με τετοιες συνθηκες που λειτουργουν αψογα και ετσι.

beat89 02-11-10 22:41

Α οκ...
Αν δεν κανω λαθος αυτο συμβαινει κυριως σε πολυ μεγαλα ενυδρεια..
Σωστα?

delta66 02-11-10 23:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 502624)
Α οκ...
Αν δεν κανω λαθος αυτο συμβαινει κυριως σε πολυ μεγαλα ενυδρεια..
Σωστα?

Ενα μικρο ενυδρειο μπορει να ειναι τεραστιο αν εχει μικρα ψαρια, σε σωστο αριθμο, και ισορροπια ;)

Frontosa23 04-11-10 13:59

Είναι λάθος δηλαδή να αλλάζεις το νερό μια φορά το μήνα; ποιος είπε ότι το να διαταράσσουμε κάθε τόσο την ισορροπία του ενυδρείου είναι σωστό. Ειπα ότι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (αριθμό ψαριών, σύστημα φίλτρανσης, είδος ψαριων κτλ). Φυσικά όσο στρώνουμε το ενυδρείο όπως ανέφερε σωστά και ο φίλος Delta66 δεν αλλάζουμε νερό... πρωτα το στρώνουμε!

Κλεόβουλος 04-11-10 14:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Frontosa23 (Μήνυμα 502136)
Εξαρτάται από το είδος και τον αριθμό των ψαριών που θα βάλεις... η δική μου γνώμη είναι ότι 30% μια φορά το μήνα είναι αρκετή... αλλά είπαμε εξαρτάται από τα παραπάνω.και όχι μόνο.Εξαρτάται απο την φίλτρανση και τον όγκο του βιολογικού υλικού, αν έχεις φυτά, τα λίτρα.....εγω σε ενα ενυδρείο με αφρικάνες Τανγανίκα (170 λίτρα - 8 ψάρια) κάνω μια φορά το μηνα το 1/3 και είμαι μια χαρά από τιμές...

καλύτερα να κάνεις μικρότερες ποσοτικά και συχνότερες αλλαγές.Ειδικά αφού έχεις ψάρια απο την Τανγκανίκα

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Frontosa23 (Μήνυμα 503659)
Είναι λάθος δηλαδή να αλλάζεις το νερό μια φορά το μήνα;εξαρτάται;) ποιος είπε ότι το να διαταράσσουμε κάθε τόσο την ισορροπία του ενυδρείου είναι σωστόκάνοντας αλλαγή νερού δεν διαταράσσουμε την ισορροπία αλλά προσπαθούμε να την επαναφέρουμε.Πάρε υπόψιν σου ότι πολλά πράγματα δεν τα μετράμε σε ένα οικιακό ενυδρείο(όπως διάφορα ιχνοστοιχεία που περιέχει το φρέσκο νερό)αλλά τα ψάρια και τα φυτά τα καταναλώνουν και πρέπει να τα αναπληρώνουμε.. Ειπα ότι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (αριθμό ψαριών, σύστημα φίλτρανσης, είδος ψαριων κτλ). Φυσικά όσο στρώνουμε το ενυδρείο όπως ανέφερε σωστά και ο φίλος Delta66 δεν αλλάζουμε νερό... πρωτα το στρώνουμε!

Σε γενικές γραμμές πάντως πιστεύω ότι είναι πιο ωφέλιμο για τα ψάρια να τηρούμε μια εβδομαδιαία ρουτίνα στην αλλαγή νερού.

kingrim 04-11-10 14:38

για τα ψαρια δεν μπορω να πω με σιγουρια αλλα τα φυτα μου γουσταρουν 50% αλλαγη νερου καθε εβδομαδα

Frontosa23 07-11-10 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 503671)
καλύτερα να κάνεις μικρότερες ποσοτικά και συχνότερες αλλαγές.Ειδικά αφού έχεις ψάρια απο την Τανγκανίκα



Σε γενικές γραμμές πάντως πιστεύω ότι είναι πιο ωφέλιμο για τα ψάρια να τηρούμε μια εβδομαδιαία ρουτίνα στην αλλαγή νερού.

Συμφωνώ απόλυτα... συχνοτερες και μικρές παράλληλά αλλαγές νερού μόνο καλό θα κάνουν... απλά είπα ότι το πόσο συχνά αλλάζουμε το νερό εξαρτάται από ολα αυτά που προαναφέραμε :).... Ο κανόνας είναι αυτός που είπες εσύ (συχνότερες και μικροτερες) Τις εξαιρέσεις που προκύπτουν από το πως είναι στημένο το ενυδρείο (φίλτρα, αριθμός ψαριών κλπ) ας τις αφήσουμε...

nikosn 07-11-10 15:10

αι βαζουμε μονο αντιχλωριο η και για βακτηρια?

exelix 07-11-10 15:26

Βάζεις αντιχλώριο μόνο. Εάν προετοιμάζεις το νερό της αλλαγής σε ένα δοχείο διαλύεις εκεί μέσα το αντιχλώριο σε ποσότητα όση απαιτείται από τα λίτρα νερού βρύσης που προσθέτεις. Εάν κάνεις την αλλαγή ρίχνοντας νερό κατευθείαν στο ενυδρείο τότε ρίχνεις αντιχλώριο για όλα τα λίτρα σου.

Τα βακτήρια τι να τα κάνεις; Σε ένα στρωμένο φίλτρο τα βακτήρια ζουν στη συντριπτική πλειοψηφία τους στα υλικά του και ελεύθερα στο νερό γύρω στο 1%. Τα έτοιμα βακτήρια είναι μεγάλη κουβέντα, αλλά γενικά δε θα τα χρειαστείς.

Frontosa23 28-11-10 23:42

βακτήρια κατά τη γνώμη μου καλό θα ήταν να προσθέτεις όταν καθαρίζεις τα φίλτρα σου, γιατί ακόμα και όταν ξεπλένουμε τα βιολογικά υλικά με νερό ενυδρείου, κάποιος αριθμός βακτηρίων θα χαθεί...και καλό είναι να αναπληρώνεται έστω και σε κάποιο βαθμό.

delta66 29-11-10 00:03

Καθε 18 ωρες τα νιτροποιητικα βακτηρια διπλασιαζονται σε αριθμο.
Αν υποψιαζεται καποιος οτι "παρακαθαρισε" το φιλτρο του, δεν εχει παρα να μην ταισει για μια μερα μετα τη συντηρηση ή να ταισει με τσιγγουνια για μια-δυο μερες

Κλεόβουλος 29-11-10 08:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 514733)
Καθε 18 ωρες τα νιτροποιητικα βακτηρια διπλασιαζονται σε αριθμο.
Αν υποψιαζεται καποιος οτι "παρακαθαρισε" το φιλτρο του, δεν εχει παρα να μην ταισει για μια μερα μετα τη συντηρηση ή να ταισει με τσιγγουνια για μια-δυο μερες

:smt023


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02244 seconds with 10 queries