Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ph/σκληροτητες Ιωαννινων - ΕΠΕΙΓΟΝ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45324)

tsoum 30-10-10 13:28

ph/σκληροτητες Ιωαννινων - ΕΠΕΙΓΟΝ
 
Θα ήθελα να μου πει καποιος τι σκληρότητα και τι πε-χα έχει το νερο στα Γιαννενα. Εγώ είχα μετρήσει σκληρό νερό και υψηλό πε-χα αλλα κάπου άκουσα για εναν ο οποίος προσπαθούσε να ανεβάσει το πε-χα του με ασβεστολιθικές πέτρες :o.

Είναι επείγον διότι έχω παραγγείλει μια αντιστροφη όσμωση και αν τελικά δεν χρειάζεται δεν θα με πειραζε να αποφύγω να σκάσω το 'κατοστάρικο....


Ευχαριστώ
Γιώργος!

Γιώργος Κ 30-10-10 14:24

Τι μετρησεις εχεις εσυ? :confused: Να σημειωσω οτι το νερο βρυσης δεν δινει παντα τις ιδιες τιμες ... Μαλιστα πολλοι υποστηριζουν οτι οι πραγματικες τιμες του νερου βρυσης βρισκοντα αν μετρησουμε μετα απο ενα 24ωρο αφου εχουμε συγκεντρωσει νερο και το αφησουμε να "διωξει" τα αερια που περιεχει!

Τι ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις?

beat89 30-10-10 14:42

Ισως τα ψαρια του να ηθελαν ακομα μεγαλυτερες σκληροτητες για αυτο να ηθελε να τα ανεβασει κ αλλο με ασβεστολιθικες πετρες.
Δεν νομιζω να εχει τοσο μαλακο νερο ετσι ωστε να μπορεις να βαλεις ψαρια πχ. Αμαζονιου.
Ολο κ καποιος γιαννιωτης θα μπορει να σου πει αλλα να ξερεις οτι αυτα αλλαζουν απο περιοχη σε περιοχη.
Μιας κ θα παρεις αντιστροφη θα πρεπει να εχεις τα δικα σου τεστ για να ελεγχεις τις παραμετρους σου.;)

kokos125 30-10-10 14:45

Μιλα με τον tdinosauros.Κωστας λεγεται.Αυτος ισως ξερει.

mixalis p 30-10-10 15:16

εγω μενω εξω απο την πολη των ιωαννινων κ το νερο εχει ph 6,4... ηθελα να το ανεβασω το ph στο ενυδρειο με τα ζωοτοκα κ εβαλα ασβεστολιθικες πετρες για να ανεβει,τωρα δεν εχω ζωοτοκα, τα εδωσα. τωρα εχω μονο σε ενα ενυδρειο ψαρια,κατι αγγελοψαρα π γεννανε συνεχεια..! με 6,4 ph μπορω να βαλω καποιο ειδος απο κιχλιδες οπως τις zebra cichlid? γιατι εχω 2 ενυδρεια που καθονται.

vaggeliscookman 30-10-10 15:29

ο beat89 ειπε κατι πολυ σωστο που παρατηρησα κ εγω,οτι οι τιμες διαφερουν απο περιοχη σε περιοχη.mixalis p μενω στην Αρχ. Μακαριου κ εκει εχουμε ph 7,2-7,6 αλλα για να το πω σιγουρα να κοιταξω τις σημιωσεις μου κ επανερχομαι ... κ mixalis p να σε δουμε σε μια συναντηση!!!

mixalis p 30-10-10 15:32

ημουν στρατο κ δεν ηξερα για καμια συναντηση. οταν εχει παλι συναντηση ας μου στειλει καποιος μηνυμα να ερθω!

vaggeliscookman 30-10-10 15:45

οκ!!! τωρα δεν σε χανουμε :-) να σου πω καλος πολιτης?

mixalis p 30-10-10 15:59

πεμπτη τελειωνω! zw
θα περιμενω να μου πειτε για την συναντηση.:)

vaggeliscookman 30-10-10 16:08

συγχαρητηρια,καλος πολιτης!!!θα ενημερωσουμε!

mixalis p 30-10-10 16:16

ευχαριστω! θα περιμενω

tsoum 30-10-10 18:10

Βαγγέλη εσύ που μένεις; Εγώ μένω πίσω απο την Ζωσιμιαια Παιδαγωγική Ακαδημία (κοντά στα Goodys επι της Δωδωνης).

vaggeliscookman 31-10-10 16:07

αχ αχ αχ δεν με προσεχεις :-) οπως εγραψα πιο πανω Αρχ. Μακαριου απεναντι απο τον Βασιλοπουλο!!!

tsoum 31-10-10 16:17

Ρε συ, πολύ κοντά μένουμε! Υποθέτω πως καπου εκεί θα είναι και το δικό μου ph αρα.

Πάνος 31-10-10 19:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalis p (Μήνυμα 500913)
εγω μενω εξω απο την πολη των ιωαννινων κ το νερο εχει ph 6,4... ηθελα να το ανεβασω το ph στο ενυδρειο με τα ζωοτοκα κ εβαλα ασβεστολιθικες πετρες για να ανεβει,τωρα δεν εχω ζωοτοκα, τα εδωσα. τωρα εχω μονο σε ενα ενυδρειο ψαρια,κατι αγγελοψαρα π γεννανε συνεχεια..! με 6,4 ph μπορω να βαλω καποιο ειδος απο κιχλιδες οπως τις zebra cichlid? γιατι εχω 2 ενυδρεια που καθονται.

η ζωη ειναι πολυ αδικη.... :rolleyes:...:D

zweet 31-10-10 21:17

μωρε ας εμενα εγω στα γιαννενα και ας επρεπε να κουβαλαγα πετρες απο την θαλασσα :(

bokostas 01-11-10 04:35

Πείτε και τιμές διαμερισμάτων, γιατί με τέτοιες τιμές ΡΗ, πολλοί το σκέφτονται να μετακομίσουν.:)

Lucas123 01-11-10 08:48

Γεια σε ολους,
Οι τιμες στο 90% της πολης των Ιωαννινων ειναι Ph:7,6 Gh:14-16 Kh:12 Tds:360-440
με μικρες μεταβολες λογω θερμοκρασιων,βροχοπτωσεων κλπ. Οι μετρησεις ειναι με υγρα τεστ.
Λουκας

kingrim 01-11-10 08:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalis p (Μήνυμα 500913)
εγω μενω εξω απο την πολη των ιωαννινων κ το νερο εχει ph 6,4... ηθελα να το ανεβασω το ph στο ενυδρειο με τα ζωοτοκα κ εβαλα ασβεστολιθικες πετρες για να ανεβει,τωρα δεν εχω ζωοτοκα, τα εδωσα. τωρα εχω μονο σε ενα ενυδρειο ψαρια,κατι αγγελοψαρα π γεννανε συνεχεια..! με 6,4 ph μπορω να βαλω καποιο ειδος απο κιχλιδες οπως τις zebra cichlid? γιατι εχω 2 ενυδρεια που καθονται.


ποπο μερικοι δινουν ενα καρο χρηματα για μεγαλες οικολογικες Α/Ο για να εχουν χαμηλο ΡΗ και μερικοι Βαζουν πετρες για αν εχουν μεγαλο ΡΗ

τι παει να πει αυτο....... ότι ΡΗ και να βγαζει η βρυση σου εσυ θα θελεις το αλλο :grin::grin::grin::grin:

mixalis p 02-11-10 21:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 501733)
ποπο μερικοι δινουν ενα καρο χρηματα για μεγαλες οικολογικες Α/Ο για να εχουν χαμηλο ΡΗ και μερικοι Βαζουν πετρες για αν εχουν μεγαλο ΡΗ

τι παει να πει αυτο....... ότι ΡΗ και να βγαζει η βρυση σου εσυ θα θελεις το αλλο :grin::grin::grin::grin:

με 6,4 ph μπορω να βαλω στο ενα ενυδρειο zebra κιχλιδες????

Πάνος 03-11-10 22:34

ειτε εννοεις αυτες.. http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...ed=0CBoQ9QEwAQ
ειτε αυτες http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...ed=0CBgQ9QEwAA
οχι.... αλλα υπαρχουν πολλεεεεες κιχλιδες για μαλακο και οξινο νερο.. ;)
για τσεκαρε τα ramirezi, apistogramma να δεις ομορφιες...και φυσικα πολλες ακομη...

mixalis p 03-11-10 23:26

λεω για ενα απο αυτα τα 2 ειδη. οχι για ramirezi, apistogramma.

Πάνος 04-11-10 00:38

αυτες που θελεις ομως επιθυμουν σκληρο και αλκαλικο νερο...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01954 seconds with 10 queries