Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   σωστο στησιμο μονομαχοενυδρειου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45167)

manos_samos 26-10-10 17:59

σωστο στησιμο μονομαχοενυδρειου
 
τον μονομαχο μου εδω και 2-3 μηνες τον ειχα σε μια μεγαλη λεκανη στο μπαλκονι.. τωρα ομως που επιασαν τα κρυα τον εχω παρει στο σπιτι και τον εχω βαλει σε ενα μικρο ενυδρειακι... το σαββατο θα παω να του παρω ενυδρειο (15-20 λιτρα υπολογιζω) φιλτρο και λοιπα..
θα ηθελα σιμβουλες για το τι πρεπει να μπει μεσα, τα λιτρα του ενυδρειου, φιλτρανση και οτι αλλο χρειαζεται ωστε να φτιαξω ενα σωστο περιβαλον γι' αυτον...
επεισης ολο το καλοκαιρι ταραξε τα κουνουπια (και τα φλεικς:grin:) και εχει γινει γομαρι.. μηπως χρειαζεται διαιτα??????

Singha 26-10-10 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos_samos (Μήνυμα 498885)
τον μονομαχο μου εδω και 2-3 μηνες τον ειχα σε μια μεγαλη λεκανη στο μπαλκονι.. τωρα ομως που επιασαν τα κρυα τον εχω παρει στο σπιτι και τον εχω βαλει σε ενα μικρο ενυδρειακι... το σαββατο θα παω να του παρω ενυδρειο (15-20 λιτρα υπολογιζω) φιλτρο και λοιπα..
θα ηθελα σιμβουλες για το τι πρεπει να μπει μεσα, τα λιτρα του ενυδρειου, φιλτρανση και οτι αλλο χρειαζεται ωστε να φτιαξω ενα σωστο περιβαλον γι' αυτον...
επεισης ολο το καλοκαιρι ταραξε τα κουνουπια (και τα φλεικς:grin:) και εχει γινει γομαρι.. μηπως χρειαζεται διαιτα??????


για σου ρε μανο αρχηγε.

20 λιτρα ειναι οκ για εναν μονομαχο. το φιλτρακι του μπολιασετο και βαλτο σε χαμηλη ροη για να μην τον παιρνουν τα ρευματα. τωρα που θα εχει κρυο θα χρειαστει να του βαλεις και εναν θερμοστατη στους 26 βαθμους ειναι σουπερ. οι μονομαχοι λατρευουν να κοβουν βολτες αναμεσα απο φυτα και αντικιμενα. πεζουν κρυφτο... αμα βαλεις κανα μοπανι και κανα φυτο ευκολο. θα τρελαθει να κανει βολτες γυρω γυρω και αναμεσα. βαλτα ετσι ωστε να δημιουργηθουν κρυψωνες και περασματα. βορεις να βαλεισ και καποιο φυτο που επιπλεει οπως pistia θα πηγαιανει απο κατω συνεχεια και θα αραζει...
κατα προτιημηση βαλτου χαλικι ι αμο σε φυσκηκο χρωμα. οι μονομαχοι σε μη καταληλα ι αδεια ενυδρεια. ειναι νοχελικα και βαρετα ψαρια. απλα καθονται σε ενα σημειο. αν τους εμπλουτισεις το σπιτι με διαφορα οπως τα παραπανω (1 2 μοπανια καμια ανουμπια. κανα κερατοφυλο ι και pistia που επιπλεουν) και ποσα αλλα φυτα βασικα που μπορεις να διαλεξεις. το εκτιμανε και θα σε κανουν να το εκτιμισεισ και συ
-------------------------
απεφυγε να βαλεις καποιο φοντο.

zapatas 27-10-10 09:48

πιστευω πως δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο! το μονο που θα σου προτεινα εγω.. ειναι το ενυδριακι... οσο μεγαλυτερο και οσο αντεχει η τσεπη σου και ο χωρος σου, παρε! ειναι απο τους ωραιοτερους ψαρηδες οι μονομαχοι! και σγουρα οσο μεγαλυτερο ενυδριο με περισοτερα πραγμτα μεσα.. θα το ετκημισει ποοοοοοοοοοοοοοοοοολυ οπως λεει και ο φιλος ο Singha!!!
να τον ακους αυτον φιλε μανο! μεγαλωνει και μωρακια τωρα :smt082:smt082:smt082

Τηλέμαχος 27-10-10 09:50

:smt019:smt019:smt019 Τα χρυσοψαρούλια είναι καλύτερα:smt118:smt118:smt050:smt050:smt050


Χαχαχαχαχχα;)

zapatas 27-10-10 09:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 499168)
:smt019:smt019:smt019 Τα χρυσοψαρούλια είναι καλύτερα:smt118:smt118:smt050:smt050:smt050


Χαχαχαχαχχα;)

α, ρε τηλεμαχε....:D:D:D:D
ο καθενας με τον καημο του, τι να κανουμε!!!
χαχαχχα

thanasisg 27-10-10 10:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 499168)
:smt019:smt019:smt019 Τα χρυσοψαρούλια είναι καλύτερα:smt118:smt118:smt050:smt050:smt050


Χαχαχαχαχχα;)


Ναι, αλλά βάλε αν μπορείς χρυσόψαρο σε 30 λίτρα!! :D:D:D

Singha 27-10-10 14:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zapatas (Μήνυμα 499165)
! μεγαλωνει και μωρακια τωρα :smt082:smt082:smt082

χαχαχαχα Ε ΜΑΝΟ και αυτος μπαμπας εχει γινει! να ακους κιαυτον!

zapatas 27-10-10 15:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Singha (Μήνυμα 499360)
χαχαχαχα Ε ΜΑΝΟ και αυτος μπαμπας εχει γινει! να ακους κιαυτον!

εγω δεν ξερω τιποτα!!!:cool:
τελικα λεει οτι θελει, μην τον ακους!:D:D:D:D:D

Singha 27-10-10 15:38

ναι καλα σε εχουν τρελανει τα πιτσιρικια!! μεχρι και κινιτα τους εχεις παρει για να μην τα χανεις οταν πανε παιδικη χαρα!!!

zapatas 27-10-10 15:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Singha (Μήνυμα 499382)
ναι καλα σε εχουν τρελανει τα πιτσιρικια!! μεχρι και κινιτα τους εχεις παρει για να μην τα χανεις οταν πανε παιδικη χαρα!!!

αστα να πανε... ειδικα μερικα... ειναι τεραστιαααααααααααααααααααα!!!:D
αλλα να σου πω, του το μπιπ το θεμα του παιδιου....:D:D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03060 seconds with 10 queries