Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Πως μπορώ να "λυγίσω" μόνιμα σωλήνα φίλτρου; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44856)

aquaman 18-10-10 13:00

Πως μπορώ να "λυγίσω" μόνιμα σωλήνα φίλτρου;
 
Υπάρχει κανείς που να ξέρει αν/πώς μπορώ να "λυγίσω" μόνιμα ένα κομμάτι σωλήνα φίλτρου (π.χ. eheim 12/16mm) ; Θέλω να κάνω μια στροφή 45μοιρών, χωρίς να καταφύγω σε pvc elbows και τέτοια...

bokostas 18-10-10 13:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 494838)
Υπάρχει κανείς που να ξέρει αν/πώς μπορώ να "λυγίσω" μόνιμα ένα κομμάτι σωλήνα φίλτρου (π.χ. eheim 12/16mm) ; Θέλω να κάνω μια στροφή 45μοιρών, χωρίς να καταφύγω σε pvc elbows και τέτοια...

Αν είναι σε σημείο που δεν φαίνεται και εκτός νερού, πάρε ένα χοντρό σύρμα ή οτιδήποτε μεταλλικό (ακόμη κι ένα κουταλάκι του γλυκού κάνει),
λύγισέ το στις μοίρες που θέλεις και κόλλησέ το στον σωλήνα με κολλητική ή μονωτική ταινία.
Αν πάλι η γωνία πρέπει να είναι μέσα στο νερό ή σε κοινή θέα, μπορείς να τον θερμάνεις και να τον λυγίσεις, δεν ξέρω όμως αν θα μείνει έτσι.

panos1972 18-10-10 13:35

Υπάρχει ειδική γωνία της EHEIM.
ΟΚ! 45° (±€2,35) μπορεί να μην είναι αλλά τη δουλειά του μάλλον την κάνει!
Επίσης η EHEIM έχει και ναρθηκάκι που βάζεις τον ελαστικό σωλήνα μέσα και του δίνει κλίση. (±€2,35).

kingrim 18-10-10 13:43

παλια που ειχα κανει υδροψυξη στον υπολογιστη υπηρχαν στην αγορα κατι λαστιχα με σιρμα μεσα που δεν χαλουσε η διατομη τους οτι και να τα εκανες

dimitrios 18-10-10 13:52

το πιο κλασσικο ειναι να ζεστανεις το σωληνα με ενα φλογιστρο η γκαζακι, το λυγιζεις και το κρατας μεχρι να κρυωσει.

kingrim 18-10-10 13:55

εχω δοκιμασει να ζεστανω σωληνες αλλα μετα απο λιγες μερες τσακιζαν και η διατομη ηταν πολυ μικρη μετα αλλα εκανα 90 μοιρες στις 45 ειναι καλητερα

Τηλέμαχος 18-10-10 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 494868)
εχω δοκιμασει να ζεστανω σωληνες αλλα μετα απο λιγες μερες τσακιζαν και η διατομη ηταν πολυ μικρη μετα αλλα εκανα 90 μοιρες στις 45 ειναι καλητερα

Στις 45 λέω και εγώ. Στις 90 αλλάζει η κατεύθυνση του νερού και αυξάνεται η πίεση, το μοτέρ ζορίζεται και χαλάει πιο γρήγορα. Αν είναι στις 45 είναι εντάξει.
Αυτό γίνεται όταν μειώνουμε τη ροή απότομα.

aquaman 18-10-10 14:25

Χμμμ.. ευχαριστώ ρε παιδιά. Ο σωλήνας θα είναι "σε κοινή θέα" όπως λέει και ο bokostas, και θα περάσει μέσα από τρύπα ανάλογης διατομής, απ'ότι βλέπω η λύση είναι το ζέσταμα/λύγισμα. Θα το δοκιμάσω.

kingrim 18-10-10 14:27

aquaman η λυση ειναι λερου μερλιν, πρακτικερ, απεναντι απο αζορες ενα μαγαζι με υλικα. Σε αυτα τα καταστηματα εχουν γωνιες σε διαφορα μεγεθοι με κοστος κατω απο 1ε

halvas69 18-10-10 14:51

Κάτι ανάλογο είχα κάνει παλιότερα.
Μπορείς να τον ζεστάνεις χωρίς να στενέψει, αλλά θα πρέπει να βρεις ένα κομμάτι σωλήνα λίγο μικρότερης διατομής ή κάτι ανάλογο πχ ένα κυλινδρικό σίδερο, χαλκοσωλήνα κλπ.
Τον βάζεις μέσα μέχρι το σημείο που θες, τσακίζεις όσο θες, το ζεσταίνεις λίγο με απαλά περάσματα και μπλούμ σε κρύο νερό για να σταθεροποιηθεί η κλίση.
Μετά βέβαια κάνεις γιόγκα για να βγάλεις τον εσωτερικό σωλήνα :)

harris samos 18-10-10 17:01

δε γυνεται απλα γιατι ο σωλινας ειναι μαλακος και οσο και να τον ζεστανεις μπορεις να μεγαλοσεις τη διατομη του αλλα οχι να τον κανεις σκληρο

maikl 18-10-10 17:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos1972 (Μήνυμα 494861)
Επίσης η EHEIM έχει και ναρθηκάκι που βάζεις τον ελαστικό σωλήνα μέσα και του δίνει κλίση. (±€2,35).


Το ναρθηκακι που ειπε ο Πανος ειναι αυτο (ειναι δυο κομματια στη φωτο-συσκευασια)*
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...z2iKPiGYfC1QeS
* το Quicko το ειχε.....;)

halvas69 18-10-10 18:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 494927)
δε γυνεται απλα γιατι ο σωλινας ειναι μαλακος και οσο και να τον ζεστανεις μπορεις να μεγαλοσεις τη διατομη του αλλα οχι να τον κανεις σκληρο

Ρε μερέλα σου λέω το έχω κάνει, τι δεν γίνεται λες χι,χι κόπρε.

kalts.greg 18-10-10 19:47

?
 
γέμισέ το με ψιλή χαλαζιακή άμμο και μετά ζέστανε και λύγισέ το εκεί που θέλεις . για καλύτερο αποτέλεσμα πάνω σε κάποιον οδηγό .

kingrim 18-10-10 20:05

πολυ καλη η ιδεα του καλτς αν το κανεις να μας πεις αποτλεσματα

harris samos 18-10-10 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 494951)
Ρε μερέλα σου λέω το έχω κάνει, τι δεν γίνεται λες χι,χι κόπρε.

zwστις εχειμ δε γυνετε σε αλφαδολαστιχο ναι το αλφαδολαστιχο κοκαλονι της εχειμ ειναι παρα πολυ ελαστικο zw

halvas69 18-10-10 22:53

Καλά σου ρε BORKED

harris samos 18-10-10 23:04

επιτηδες σε τσιγκλαω :smt041:smt041:smt041

delta66 19-10-10 09:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 494928)
Το ναρθηκακι που ειπε ο Πανος ειναι αυτο (ειναι δυο κομματια στη φωτο-συσκευασια)*
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...z2iKPiGYfC1QeS
* το Quicko το ειχε.....;)

Ανεση και σιγουρια.
Δεν ειναι και ακριβο.
Το εχω.

thanasisg 19-10-10 14:22

Το ναρθηκάκι που λέτε είναι 90 μοίρες (αν δεν με ξεγελά η φωτογραφία). Ο aquaman θέλει 45 μοίρες !!!

aquaman 19-10-10 14:39

Κοίτα, θα μπορούσα να το κόψω, αλλά δε μου κάνει νάρθηκας. Είναι μια περίεργη ιστορία με τον γυάλινο DIY διαχυτήρα CO2 που "πειράζω" αυτές τις μέρες.

Χρειάζεται να περάσω το σωλήνα στην τρύπα που έχω κάνει στο γυαλί (σαν μπουκάλι φαντάσου το), αλλά θέλω η ροή του νερού να μην χτυπάει κάθετα στο απέναντι τοίχωμα, για να δημιουργεί "δίνη".

Αν τρυπήσω το γυαλί λίγο "πλάγια" - δηλαδή με το τρυπάνι όχι κάθετα στην επιφάνειά του, τότε ναι μεν περνάει ο σωλήνας στη σωστή κατεύθυνση αλλά δεν εφαρμόζει καλά αν δεν τον κρατάω με το χέρι (η τρύπα που δημιουργείται είναι ελλειπτική - ο σωλήνας έχει διατομή κύκλο).

Η άλλη λύση είναι να είναι η τρύπα κυκλική, αλλά ο σωλήνας να "στρίψει" λίγο στην άκρη του, γι'αυτό παιδεύομαι.

Μέχρι τώρα η καλύτερη λύση που μπορώ να δοκιμάσω μου φαίνεται αυτή με την άμμο και το φλόγιστρο. Αν δε γίνει με το eheim, θα ψάξω και για αλφαδολάστιχο που έιναι πιό εύπλαστο, αν και δεν ξέρω αν υπάρχει σε 12/16.

thanasisg 19-10-10 15:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 495489)
Κοίτα, θα μπορούσα να το κόψω, αλλά δε μου κάνει νάρθηκας. Είναι μια περίεργη ιστορία με τον γυάλινο DIY διαχυτήρα CO2 που "πειράζω" αυτές τις μέρες.

Σωστό αυτό με το κόψιμο, δεν το σκέφτηκα!!!

Χρειάζεται να περάσω το σωλήνα στην τρύπα που έχω κάνει στο γυαλί (σαν μπουκάλι φαντάσου το), αλλά θέλω η ροή του νερού να μην χτυπάει κάθετα στο απέναντι τοίχωμα, για να δημιουργεί "δίνη".

Αν τρυπήσω το γυαλί λίγο "πλάγια" - δηλαδή με το τρυπάνι όχι κάθετα στην επιφάνειά του, τότε ναι μεν περνάει ο σωλήνας στη σωστή κατεύθυνση αλλά δεν εφαρμόζει καλά αν δεν τον κρατάω με το χέρι (η τρύπα που δημιουργείται είναι ελλειπτική - ο σωλήνας έχει διατομή κύκλο).

Αν στερεώσεις τον σωλήνα και χρησιμοποιήσεις σιλικόνη για να τα κολλήσεις - μόνο και μόνο για να καλύψεις το κενό? Δεν θα πιάσει το γυαλί με το πλαστικό?

Η άλλη λύση είναι να είναι η τρύπα κυκλική, αλλά ο σωλήνας να "στρίψει" λίγο στην άκρη του, γι'αυτό παιδεύομαι.

Μέχρι τώρα η καλύτερη λύση που μπορώ να δοκιμάσω μου φαίνεται αυτή με την άμμο και το φλόγιστρο. Αν δε γίνει με το eheim, θα ψάξω και για αλφαδολάστιχο που έιναι πιό εύπλαστο, αν και δεν ξέρω αν υπάρχει σε 12/16.

....

aquaman 21-10-10 10:11

Success!!!

Το κατάφερα με βράσιμο! :-) Ακολούθησα τις οδηγίες που βρήκα εδώ...
http://www.plantedtank.net/forums/eq...bber-hose.html

LeeHook 21-10-10 11:01

Πολύ καλή και χρήσιμη τεχνική!
Με την ευκαιρία ξέρει κανένας που μπορώ να βρώ ακρυλικούς διαφανείς σωλήνες με διάφορες διατομές;

delta66 21-10-10 11:09

Ωραιος.
Αν δεις στην πορεια καμια αλλαγη στους σωληνες ενημερωσε το τοπικ.

Ύδωρ 21-10-10 11:10

Σε μαγαζιά με είδη plexiglass.
Θα απογοητευτείς όμως από τις τιμές.

harris samos 21-10-10 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 496254)
Success!!!

Το κατάφερα με βράσιμο! :-) Ακολούθησα τις οδηγίες που βρήκα εδώ...
http://www.plantedtank.net/forums/eq...bber-hose.html

το νευρωνει με το βαρος μετα γιαυτο καθετε καλη πατεντα

halvas69 21-10-10 21:07

Ωραίος πολύ καλή σκέψη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02569 seconds with 10 queries