Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   λιγη βοηθεια! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44573)

drak7family 09-10-10 20:24

λιγη βοηθεια!
 
καλησπερα σε ολο το φορουμ!
χρειαζομαι λιγη βοηθεια!
αυτες τις μερες προκειτε να μετακομισω και δεν ξερω πως να μεταφερω το ενυδρειο μου!
να το αδειασω τελειως για να μεταφερθει η θα εχω προβλημα?
φιλτρο εξωτερικο δεν εχω αλλα αυτες τις μερες θα παρω ενα 2213 ειτε καινουριο ειτε μεταχιρισμενο οποτε θα το στησω απο την αρχη!

persival 09-10-10 20:33

Άν έχεις λίγα ζωντανά μπορείς να τα μεταφέρεις σε άλλο χώρο (κάποιον κουβά ή άλλο δοχείο ίσως) και να το αδειάσεις τελείως. Εγώ στη μετακόμιση που μετέφερα 3 ενυδρεία, άφησα μέσα περίπου 5-7 εκατοστά νερό, έβγαλα τον διάκοσμο και μετέφερα. Απλά ήταν τα τελευταία πράγματα που πήρα απο το παλιό σπίτι και τα πρώτα που εγκατέστησα στο καινούριο, η όλη διαδικασία δεν πήρε πάνω απο 8-10 ώρες.

Τα θες και γραπτά να μη σε πω, δεν με πιστεύεις!!!! :smt084

drak7family 09-10-10 20:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από persival (Μήνυμα 491437)

Τα θες και γραπτά να μη σε πω, δεν με πιστεύεις!!!! :smt084

:smt045:smt045:smt045:smt020
-------------------------
αν δεν ειχα αγωνα αυριο θα ξεκινουσα αλλα αφου παω Χανια θα ξεκινισω κουβαλημα την δευτερα!
εγω σε θελω να μου φτιαξεις το φιλτρο (οταν με το καλο ερθει!):D:D:D

delta66 09-10-10 21:26

Εγω πεταξα οσο νερο δεν χωραγε στο βαρελι μου και το υπολοιπο νερο (ηταν 60 λιτρα το 1/3 του 180λιτρου ενυδρειου) το εβαλα στο βαρελι μαζι με τα ψαρια (καποια σε αλλο πλαστικο δοχειο), τα οποια επιασα πιο ευκολα με χαμηλη τη σταθμη και χωρις τα διακοσμητικα μεσα χρησιμοποιοντας δυο αποχες, μια μικρη για να τα σπρωχνω με τροπο προς τη μεγαλη, μαζι εβαλα τα φυτα και το εξωτερικο φιλτρο να λειτουργει εκει μεχρι να τελειωσω το μαζεμα.

Εκανα τη μεταφορα με το αυτοκινητο, με αδειο το ενυδρειο (αν δεν θελεις να καθαρισεις την αμμο/χαλικι το μεταφερεις με την αμμο μαζι αλλα με προσοχη και με βοηθεια κι αλλους).

Τα εστησα, το γεμισα με το νερο του βαρελιου και εβαλα διακοσμητικα και φυτα, εβαλα και τα ψαρια και το φιλτρο να λειτουργει και μετα εκανα οταν ηταν ετοιμο το νερο (μετα απο μια μερα) της αλλαγης.
Δεν το γεμισα ολο.
Εβαλα το 1/3, 60 λιτρα, και μετα απο 2-3 μερες το υπολοιπο 1/3 αλλα 60 λιτρα.
Αν εχεις εσωτερικο φιλτρο ισως ειναι πιο τρικι γιατι θα πρεπει να καλυπτει η σταθμη την αντλια.
Αλλιως βαλε τα υλικα του στο καινουριο εξωτερικο φιλτρο που εχει χαμηλα την εισοδο του νερου

Αν ειναι πολυωρη η διαδρομη θα χρειαστεις μαλλον αεραντλια με μπαταρια.
Και σε ζεστο μερος του αυτοκινητου. Εγω ειχα ανοιχτη φουλ και τη θερμανση.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01198 seconds with 10 queries