Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Βιντεο-ενυδρειο χαμηλων απαιτησεων φουλ φυτεμενο ! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44450)

Raven 06-10-10 02:30

Βιντεο-ενυδρειο χαμηλων απαιτησεων φουλ φυτεμενο !
 
Για τους δυσπιστους αλλα και τους οπαδους των low tech φυτεμενων...

Πανεμορφο ενυδρειο, χωρις Co2, λιπανση. Μονο αλλαγες νερου, 2 φορες την εβδομαδα !
Το μυστικο ειναι στην επιλογη των καταλληλων φυτων. Οι συχνες αλλαγες νερου, εφοδιαζουν τα φυτα με τα απαραιτητα θρεπτικα καθως και με διοξειδιο.

BORKED

bokostas 06-10-10 02:35

Tέλειο, έσκασα τώρα +-14, μα ούτε λίπανση, ούτε διοξείδιο αυτό το κουκλί???

olga 06-10-10 02:42

Aπιθανο :smt041
Δηλαδη απαραιτητα 2 φορες την εβδομαδα αλλαγη?

maikl 06-10-10 08:08

...ενα παρομοιο(λεμε τωρα και κανενα αστειο) εστησα στο χωρο εργασιας μου με ζωοτοκα και χωρις λιπανση.Φυτεμενο με ανουμπιες νανα,κρυπτοκορινες και ενα εχινοδωρο.Στα 80 λιτρα καθαρα με τακτικες αλλαγες νερου(εβδομαδιαια το 40%) με 36 watt φωτισμο 9 ωρες εχει πηξει σε ολων των ειδων τις αλγες....
Για το παραπανω ενυδρειο θα ηθελα καποια παραπανω στοιχεια γιατι η "καθαροτητα" του δε νομιζω οτι ειναι τυχαια...

Γιώργος Κ 06-10-10 08:09

Πολυ ομορφο Αλεξ!!! Ποιος ειπε οτι κατι απλο δε μπορει να ειναι ομορφο?? :p
Απο οτι θυμαμαι σε ενα ενυδρειο χωρις παροχη CO2 οταν κανουμε αλλαγη νερου το ποσοστο του CO2 ανεβαινει κατακορυφα ... Τα φυτα κατευθειαν προσπαθουν να το εκμεταλλευτουν αλλα σε λιγες ημερες καταναλωνεται σχεδον ολο ... ετσι τα επιπεδα του αλλαζουν συνεχως κατι που δεν ειναι επιθυμητο για κανενα παραγοντα σε ενα ενυδρειο ποσο μαλλον για το τοσο αναγκαιο CO2 που χρειαζονται τα φυτα! Με συνεχεις και συχνες αλλαγες νερου αν πετυχουμε να ειναι σταθερο το CO2 καθως και ολες τις αλλες παραμετρους ... τοτε θα εχουμε σχεδον σιγουρη επιτυχια!! ;)

maikl 06-10-10 08:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 489772)
Απο οτι θυμαμαι σε ενα ενυδρειο χωρις παροχη CO2 οταν κανουμε αλλαγη νερου το ποσοστο του CO2 ανεβαινει κατακορυφα ...

Σ'αυτο Γιωργο θα εχω τις επιφυλαξεις μου...ο Ph-controler "παιρνει φωτια" στο να δινει co2 για να "πιασει" την ορισμενη απο μενα τιμη....(το νερο με προετοιμασια σε βαρελι...)Νομιζω οτι το νερο της αλλαγης ειναι πλουσιο σε οξυγονο και ελαχιστο διοξειδιο...

giannisaek 06-10-10 08:19

Όντως πανέμορφο!!! :smt103:smt103:smt103

delta66 06-10-10 09:32

Αυτο ειναι

Raven 06-10-10 09:56

Παράθεση:

Σ'αυτο Γιωργο θα εχω τις επιφυλαξεις μου...ο Ph-controler "παιρνει φωτια" στο να δινει co2 για να "πιασει" την ορισμενη απο μενα τιμη....(το νερο με προετοιμασια σε βαρελι...)Νομιζω οτι το νερο της αλλαγης ειναι πλουσιο σε οξυγονο και ελαχιστο διοξειδιο...
Σωστα. Επισης ξερουμε οτι οταν αλλαζουμε νερο και κατεβαινει η σταθμη, τα φυλλα που εκτιθενται για λιγο στον ατμοσφαιρικο αερα, τραβανε πολυτιμο co2 μεχρι να ξαναπροσθεσουμε νερο.
Θα μαθω περισσοτερα γι αυτο το ενυδρειο απο τον κατοχο,και θα επανελθω με πληροφοριες ρουτινας.

Μιχαλη, το ενυδρειο σου που επιασε αλγες ποσο καιρο τρεχει; προφανως θελει χρονο να ισορροπησει και να ωριμασει ενα τετοιο συστημα.

Tolis 06-10-10 09:56

Πολλες φορες το νερο απο τη βρυση κατευθειαν εχει συσσωρευμενο διοξειδιο λογω στασης του στους σωληνες, το οποιο μετα απο μια μερα στασης φευγει - η αν παει κατευθειαν στο ενυδρειο, το εκμεταλλευονται τα φυτα.

Μ αρεσουν τα πολλα νεον, και ο τροπος που κολυμπανε μου θυμιζει πολυ τα νεον που βλεπουμε σε φυσικο περιβαλλον.

Γιαννης Μ5 06-10-10 10:17

Αυτο που φαινεται δεξια στο 0.28 δεν ειναι διαχυση διοξειδιου;;Τι ειναι αεραντλια;

Raven 06-10-10 10:40

Καλα θυμονουν οτι καπου το ειχα δει σε παρουσιαση. Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο ενυδρειο μιας και αυτο ειναι μικροτερο( 567 λιτρα).
Ανηκουν σε εναν μαγαζατορα απο την Σερβια και εκανα λαθος υποθετοντας οτι δεν ριχνει λιπασματα. Τελικα λιπαινει κανονικα :cool:

Εδω η παρουσιαση:http://www.aquascapingworld.com/foru...es-palace.html

kingrim 06-10-10 11:41

οπως και να εχει ειναι κουκλακι

Πάνος 06-10-10 12:16

υπεροχο ενυδρειο!!! :p

drbig 06-10-10 12:23

Ρε παιδιά... 1680 λιτρα??? ο,τι να ναι λεμε? :D:D:D
Κατα τα άλλα εχω μέινει χαζός... ομορφιά!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01612 seconds with 10 queries