Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   φυτο διαμπερες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44288)

dimitrios 30-09-10 20:36

φυτο διαμπερες
 
1 Συνημμένο(α)
γεια σας παιδια! εβαλα ενα echinodorus στο ενυδρειο μου και σε δυο μερες εγιναν τα φυλλα του ολο τρυπες! το φυτο ηρθε απο αθηνα και εκανε τρεις μερες να φτασει, μπορει να μου πει καποιος τι μπορει να συμβαινει;

Raven 30-09-10 20:50

Εχεις καποιον πλεκοστομο στο ενυδρειο σου μηπως;

dimitrios 30-09-10 21:05

εξι ancistrus

Raven 30-09-10 21:09

Τωρα ξερεις ποιος /ποιοι ευθυνονται για τις τρυπες :smt106

dimitrios 30-09-10 21:14

ειναι σιγουρο λες; μεσα εχω valisneria, anoubia και hygrophila polysperma με αυτα δεν εχω προβλημα!

Πάνος 01-10-10 19:20

εσυ τρως ολα τα φαγητα ???;)

dimitrios 01-10-10 20:01

οκ , τοτε πρεπει να αραιωσω τα ancistrus!!

delta66 01-10-10 23:26

Το εχω ξανακουσει αλλα εμενα δεν μου εχουν πειραξει ποτε τους εχινοδωρους (διαφορα ειδη) τα ancistrus ( δυο ειδη: L183 και cf. cirrhosus πρωην Sp3) σε δυο διαφορετικα ενυδρεια.

Ισως με την αλλαγή περιβάλλοντος, υποφέρουν από την "ασθένεια" των κρυπτοκορίνων.
Το εχω δει σε εχινοδωρους που μετεφερα σε αλλο ενυδρειο. Συμβαινει πολλες φορες.
Σε αρχικό στάδιο μικρές τρύπες αναπτύσσονται στα φύλλα ή κατά την περίμετρο των φύλλων. Σε προχωρημένο στάδιο προσβάλλεται όλο το φυτό το οποίο έχει ως αποτέλεσμα το λιώσιμο και την καθολική πτώση των φύλλων.
Η αντιμετώπιση είναι να κόψουμε τα παλιά φύλλα και να αφήσουμε πάνω στο φυτό μόνο τα μικρά και φρέσκα φύλλα. Μετά με σταθερές συνθήκες και αφήνοντας το σε ησυχία, το φυτό θα επανέρθει και θα αναπτύσσεται κανονικά.

Raven 01-10-10 23:32

Σπυρο,κοιτα προσεκτικα τις φωτος.. μπορεις να δεις πανω στα φυλλα τα ιχνη απο το στομα των ancistrus. Σε 3 μερες μολις εγινε ετσι και εχει ξανασυμβει σε αρκετα παιδια απο εδω μεσα , με ancictrus παλι.
Οι εχινοδωροι δεν παθαινουν την ασθενεια των κρυπτοκορινων. Μπορει να λιωσουν σιγα σιγα ,απο διαφορες αιτιες αλλα οχι οπως οι κρυπτοκορινες, ξαφνικα και αναιτια.

delta66 01-10-10 23:35

Τι να πω !!?
Τοσο πολυ πεινανε τα ψαρια του ή εγω παραταιζω?

Raven 01-10-10 23:41

Τα ταιζεις καλα Σπυρο, εχω δει τα βιντακια και τις φωτογραφιες σου με το μαρουλακι και τα λαχανικα.:p
Ισως εκει να ειναι και μια πιθανη αιτια..πιστευω οτι μια καθημερινη δοση με αγγουρακι, μαρουλι, κολοκυθι, θα τους κρατησει μακρια απο το να τρωνε το φυτο. Δεν πιστευω πια ο εχινοδωρος να ειναι πιο νοστιμος απο τα λαχανικα !
Εξι αγκιστρακια, σιγουρα δεν θα βρισκουν αρκετο φαγητο εκτος και αν εμεις φροντιζουμε να τους το παρεχουμε..:rolleyes:

Πάνος 01-10-10 23:43

επισης οταν κανουν τρυπες τα φυτα συνηθως αρχιζει να επεκτεινεται το "λιωσιμο" πριν γινει εντελως τρυπα...(να βλεπεις απο μεσα)
εδω εχουμε τρυπες "καθαρες" (ειδικα στη δεξια μερια της φωτο) δηλαδη λειπουν κομματια χωρις να υπαρχει ευρυτερα αλλοιωμενος ιστος παρα ελαχιστα στο περιγραμμα.
πιστευω πως οι "τρελες βεντουζες" καναν τη ζημια... :D

delta66 01-10-10 23:46

Τοτε σαν λυση προτεινουμε να κοψει τα χαλασμενα φυλλα και να ταιζει πιο καλα?

Raven 01-10-10 23:51

Ναι, πιστευω οτι αυτη θα ηταν η πιο λογικη προταση. Ο εχινοδωρος θα ξαναπεταξει νεα φυλλα και μεχρι τοτε αν τα ψαρια ειναι καλα ταισμενα, πιθανον να τον αφησουν ησυχο.

theodor72 02-10-10 00:01

Εγώ πάλι δε νομίζω να είναι μόνο θέμα καλής και ποιοτικής διατροφής. Εγώ πχ είχα ροδόστομους που είχαν ταράξει και δεν άφηναν να αναπτυχθεί το echinodorus tenellus (κλικ) και είχαν αρκετή ποικιλία στην τροφή τους. Άλλωστε Αλέξανδρε έχεις και εσύ πείρα με τα SAE που είχες κάποτε (κλικ)... :cool:

dimitrios 02-10-10 12:23

παιδια ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας!, η αληθεια ειναι οτι δεν ταιζω λαχανικα φρεσκα, ριχνω ομως αρκετη ποσοτητα ταμπλετες για γατοψαρα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01629 seconds with 10 queries