Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   AMΜΩΝΙΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43716)

babis100nx 14-09-10 22:55

AMΜΩΝΙΑ
 
Καλησπερα παιδια εχω προβλημμα...υστερα απο την χθεσηνη γεννα της guppy μου σημερα το πρωι βρηκα νεκρους 3 ξυφοφορους ενω βρηκα την αμμωνια στα στικακια μου στο αλερμ...τι να κανω???το ενυδρειο το ειχα στρωσει με μπολι...
1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 98λιτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:1μισι μηνα
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 1 χαρεμι guppy +τα μικρα που γεννηθηκαν χτεσς ενα χαρεμι ξυφοφορουσ εμεινε ενας
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1/3 καθε 15
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 7/9
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1φορα την ημερα αναλογια 1 φυλλο το καθε ψαρακι και 2-3 φυλλα παραπανω
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Σημερα τα ταισε η μητερα μου επειδη ελειπα και μου ειπε εβαλε 20 φιλλα

Γιώργος Κ 14-09-10 23:04

Κανεις αλλαγες νερου να μηδενισει η αμμωνια και βαζεις και αλλο μπολι!

ΝΟ2 και ΝΟ3 ποσο μετρας?

Κλεόβουλος 14-09-10 23:05

Συμπλήρωσε την φόρμα για να καταλάβουμε τι έγινε
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298

babis100nx 14-09-10 23:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 480604)
Κανεις αλλαγες νερου να μηδενισει η αμμωνια και βαζεις και αλλο μπολι!

ΝΟ2 και ΝΟ3 ποσο μετρας?

δεν εχω τεστ για ΝΟ2 ΚΑΙ ΝΟ3 θα παρω αυριο να κανω τωρα την αλλαγη νερου και να βαλω και αλλο μπολι αυριο?ποσο αλλαγη να κανω??

Γιώργος Κ 14-09-10 23:14

Χωρις τις αλλες μετρησεις δε μπορεις να ξερεις αν εχει στρωσει το φιλτρο σου ... μερικες φορες το μπολι δε πιανει η δεν ειναι αρκετο για τον αριθμο των ψαριων σου ... οπως και να εχει ιδιαιτερα τις πρωτες μερες πρεπει να το παρακολουθεις με μετρησεις και να επεμβαινεις αναλογα! ;)

babis100nx 14-09-10 23:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 480610)
Χωρις τις αλλες μετρησεις δε μπορεις να ξερεις αν εχει στρωσει το φιλτρο σου ... μερικες φορες το μπολι δε πιανει η δεν ειναι αρκετο για τον αριθμο των ψαριων σου ... οπως και να εχει ιδιαιτερα τις πρωτες μερες πρεπει να το παρακολουθεις με μετρησεις και να επεμβαινεις αναλογα! ;)

Λεω να του κανω μια αλλαγη νερου 50% τωρα το βραδυ τι λες?

Γιαννης Μ5 14-09-10 23:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 480610)
Χωρις τις αλλες μετρησεις δε μπορεις να ξερεις αν εχει στρωσει το φιλτρο σου ... μερικες φορες το μπολι δε πιανει η δεν ειναι αρκετο για τον αριθμο των ψαριων σου ... οπως και να εχει ιδιαιτερα τις πρωτες μερες πρεπει να το παρακολουθεις με μετρησεις και να επεμβαινεις αναλογα! ;)


Γιωργο το ενυδρειο του τρεχει 50 μερες τωρα.Δεν νομιζω να ειναι απο βιολογια(βεβαια δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια).Εγω Μπαμπη πιστευω οτι μαλλον της μητερας σου της επεσε παραπανω τροφη.Πολυ παραπανω....

Γιώργος Κ 14-09-10 23:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από babis100nx (Μήνυμα 480613)
Λεω να του κανω μια αλλαγη νερου 50% τωρα το βραδυ τι λες?

Το ρωτας?? :D:D
Εγω σε λιγο τελειωνω την αλλαγη νερου και σου γραφω κιολας! :smt020:smt020

zweet 15-09-10 01:27

εγω παντως μολις γεμισα με φυτα το ενυδρειο και ιδιαιτερα με κερατοφθλλο και κερατοφτερη ,και εδωσα και τα μισα ψαρια, η αμμωνια εξαφανηστικε!
μονο 1mg NO2 μου εχει μεινει αλλα που θα παει ... θα φυγει και αυτο!

Giorgos 15-09-10 14:27

Μπαμπη, αν και οταν κανεις συντηρηση του φιλτρου, δεν πιστευω να το πλενεις με νερο βρυσης...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zweet (Μήνυμα 480651)
εγω παντως μολις γεμισα με φυτα το ενυδρειο και ιδιαιτερα με κερατοφθλλο και κερατοφτερη ,και εδωσα και τα μισα ψαρια, η αμμωνια εξαφανηστικε!
μονο 1mg NO2 μου εχει μεινει αλλα που θα παει ... θα φυγει και αυτο!

1 mg/l ΝΟ2 ειναι πολυ! Αν εχεις ακομα ψαρια, θα πρεπει να φροντισεις να το μηδενισεις.

babis100nx 15-09-10 17:18

ακαθαρισιεσ
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 480817)
Μπαμπη, αν και οταν κανεις συντηρηση του φιλτρου, δεν πιστευω να το πλενεις με νερο βρυσης...


1 mg/l ΝΟ2 ειναι πολυ! Αν εχεις ακομα ψαρια, θα πρεπει να φροντισεις να το μηδενισεις.

οχι φιλε γιωργο δεν το πλενω με νερο βρυσησ εχω διαβασει το αρθρο επεσε η αμμωνια σημερα εβαλα και κερατοφυλο πoυ εψαχνα τοσο καιρο το προβλημα μου ειναι οτι κατω στο χαλικι γεμιζει ακαθαρισιεσ και δεν ξερω πωσ να τισ διωξω:(

Γιαννης Μ5 15-09-10 17:37

Να πας να παρεις μια σκουπα βυθου.;)

bokostas 15-09-10 17:39

Ή να τις ρουφάς με το λάστιχο στις αλλαγές νερού.

babis100nx 15-09-10 18:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 480918)
Να πας να παρεις μια σκουπα βυθου.;)

Ποσο εχει γιαννη μια σκουπα βυθου??προσεχε τι θα πεις:p:p:)

Κλεόβουλος 15-09-10 18:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από babis100nx (Μήνυμα 480924)
Ποσο εχει γιαννη μια σκουπα βυθου??προσεχε τι θα πεις:p:p:)

Μπορεί να κοστίζει όσο ένα άδειο πλαστικό μπουκάλι αναψυκτικού :D

babis100nx 15-09-10 18:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 480927)
Μπορεί να κοστίζει όσο ένα άδειο πλαστικό μπουκάλι αναψυκτικού :D

σοβαρα τοσο λιγο??αμα ειναι παω και τωρα να παω...:pεχει πολυ πραμα στο βυθο και δεν μου αρεσει βεβαια πολλοι θα το δουν λιγοι θα το προσεξουν,αλλα εχω ενα μειονεκτημα τα θελω ολα τελεια!!!!:p;)

Κλεόβουλος 15-09-10 18:42

Το κόβεις στη μέση,προσαρμόζεις το τμήμα με το στόμιο στο λάστιχο που κάνεις αλλαγή νερού και ιδού! :)

babis100nx 15-09-10 19:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 480931)
Το κόβεις στη μέση,προσαρμόζεις το τμήμα με το στόμιο στο λάστιχο που κάνεις αλλαγή νερού και ιδού! :)

μαλιστα;) πεσ πως εγινε :p και αλλο ενα προβλημα εχω μεσα μια ριζα εδω και 20 μερες περιπου την ειχα αφησει 2 μερες με βραστο νερο καθε μια ωρα αλλα ξερναει συνεχεια χρωμα και κιτρινιζει συνεχεια τι να κανω???εχω πανω τησ δεμενη και μια ανουμπια αλλιως θα την εβγαζα να ξανα εκανα αυτο με το καυτο νερο...τωρα τι αλλο να κανω δεν ξερω??

Πάνος 15-09-10 23:09

υπομονη....;)

delta66 16-09-10 02:16

Δες κι αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756

Giorgos 16-09-10 08:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από babis100nx (Μήνυμα 480946)
και αλλο ενα προβλημα εχω μεσα μια ριζα εδω και 20 μερες περιπου την ειχα αφησει 2 μερες με βραστο νερο καθε μια ωρα αλλα ξερναει συνεχεια χρωμα και κιτρινιζει συνεχεια τι να κανω???εχω πανω τησ δεμενη και μια ανουμπια αλλιως θα την εβγαζα να ξανα εκανα αυτο με το καυτο νερο...τωρα τι αλλο να κανω δεν ξερω??

Την αφηνεις εκει που ειναι. Με τον καιρο θα σταματησει να σου χρωματιζει το νερο. Αν δε σου αρεσει το χρωμα που προσθετουν οι τανινες στο νερο, ανα διαστηματα μπορεις να βαζεις ανθρακα στο φιλτρο σου για λιγες μερες για να τραβαει τις τανινες (αν και δεν υπαρχει λογος).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02011 seconds with 10 queries