Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   απιονισμενο νερο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43636)

ilias13 12-09-10 16:13

απιονισμενο νερο
 
μπορω στις εβδομαδιαιες αλλαγεσ νερου που κανω στο 15-20% αντι για νερο βρυσης μαζι με τα χημικα που προσθετω να αγορασω απιονισμενο νερο απο τα σουπερ μαρκετ?ετσι δεν θα χρειαζεται να βαζω αντιχλωριο ε?μπορω επισησ να βραζω το νερο της βρυσησ κ με το που κρυωσει να το βαζω στο ενυδρειο?

Πάνος 12-09-10 16:18

λογικα συμφερει πολυ πιο πολυ ενα οικονομικο αντιχλωριο αποτι το απιονισμενο.
π.χ. 1 μλ prime κοστιζει 5.9 λεπτα (5,90 πηρα τα 100 μλ) και αποχλωριωνει 40 λιτρα νερου. για να παρεις 40λιτρα απιονισμενο πρεπει να δωσεις 5 ευρω...δηλαδη περιπου 100πλασια εξοδα. χωρια η ταλαιπωρια κουβαλα-ξεκουβαλα...
για οικονομια δηλαδη δεν εχεις λογο να το κανεις.
τι ψαρια εχεις?? το απιονισμενο δεν εχει αλατα και οι σκληροτητες θα πανε στο ναδιρ σταδιακα...αυτο θελεις?
τι χημικα ριχνεις??
ειναι αρκετα ασαφης η ερωτηση σου....
το να βρασεις το νερο της βρυσης σε τι εξυπηρετει?? αν νομιζεις στην αποχλωριωση...τοτε κανεις λαθος.

PascM 12-09-10 16:19

1) Το να προσθέσεις απιονισμένο μέσα στο χλωριωμένο του δικτύου δεν σημαίνει ότι αποχλωριώνεις και το υπόλοιπο.
2) Ως κόστος το να βράσεις το νερό είναι πολύ πιο δαπανηρό.

exelix 12-09-10 16:20

Το απιονισμένο έχει μηδενικές σκληρότητες και το να κάνεις αλλαγές μόνο με τέτοιο θα αποδειχθεί ακριβό για την τσέπη σου συν το ότι καμιά φορά μπορεί να πετύχεις απιονισμένο που λόγω της διαδικασίας παραγωγής του να έχει μέσα τοξικές για τα ψάρια ουσίες (απλά να το ξέρεις). Αν υπάρχει λόγος να έχεις νερό με μειωμένη σκληρότητα καλύτερα να προμηθευτείς μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης. Και ναι ,δε χρειάζεται αντιχλώριο. Γιατί να βράσεις το νερό πριν την αλλαγή;

pavlos15 12-09-10 17:37

Ρε παιδια μετρησα το πεχα του απιονισμενου και μου βγηκε 8.5+. Ειναι τοσο αλκαλικο?

daqua 12-09-10 18:08

Ειχα διαβασει καπου οτι στο απιονισμενο δεν μπορεις να μετρησεις PH.
Σιγουρα δεν ειναι αλκαλικο. Οταν αναμιχθει με νερο βρυσης ριχνει τη σκληροτητα κ αυτο εμμεσως ριχνει το PH μετα απο καποιο διαστημα. Κ εγω αρχαριος ειμαι κ χρησιμοποιω απιονισμενο για τις αλλαγες (καθημερινες απο 2-3 λιτρα σε ενυδρειο με καθαρο περιπου 60λιτρα) μεχρι να πεσει το PH γιατι ενω εχω PH 8 απο βρυση πηρα ροδοστομους που θελουν γυρω στο 7.

Παντως σε δυο petshop μου ειπαν οτι δεν εχουν προβλημα κ οτι κ αυτοι τα ειχαν με 8 PH κ δεν επαθαν τιποτα. 8η μερα σημερα κ φαινονται ΟΚ...

Εγω παντως προσπαθω να το ριξω πολυ σταδιακα.

Μπορει να παρω Α/Ο αργοτερα αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα ποσο νερο πετας για να παρεις το μαλακο νερο για το ενυδρειο. Μερικοι ειδα οτι εχουν κ προβληματα.

Πάνος 12-09-10 18:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos15 (Μήνυμα 479567)
Ρε παιδια μετρησα το πεχα του απιονισμενου και μου βγηκε 8.5+. Ειναι τοσο αλκαλικο?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από daqua (Μήνυμα 479581)
Ειχα διαβασει καπου οτι στο απιονισμενο δεν μπορεις να μετρησεις PH.
Σιγουρα δεν ειναι αλκαλικο.

ακριβως αυτο ;)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από daqua (Μήνυμα 479581)
Μπορει να παρω Α/Ο αργοτερα αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα ποσο νερο πετας για να παρεις το μαλακο νερο για το ενυδρειο. Μερικοι ειδα οτι εχουν κ προβληματα.

η αναλογια ειναι περιπου 2 μερη σκληρο προς ενα μερος καθαρο. η αποδοση ομως της μεμβρανης εκαρταται και απο την πιεση του δικτυου...
αν την κανεις "οικολογικη" με 2 μεμβρανες...μπορεις να πας και σε αναλογια σχεοδν 1:1. ετσι εχω τη δικη μου απο τοτε που εβαλα 2η. αρχικα ειχα 2:1.
αν εχεις και καποιο ενυδρειο με σκληρο νερο....δε πετας τιποτα αν κανεις αλλαγη ταυτογχρονα ;)

delta66 13-09-10 04:54

Για καθαρο* νερο χωρις να μαλακωσει, περνα το νερο μονο απο τα προφιλτρα αντιστροφης οσμωσης.

* αποχλωριωμενο και δεσμευμενα βαρεα μεταλα κλπ

σημειωση: ο ανθρακας (αναλογα την ποσοτητα του και τη ροη του νερου) εχει την ταση να φερνει το πεχα στο ουδετερο 7

PascM 13-09-10 05:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 479764)
σημειωση: ο ανθρακας (αναλογα την ποσοτητα του και τη ροη του νερου) εχει την ταση να φερνει το πεχα στο ουδετερο 7

Θέλει πολύ αυτό νομίζω ή κάνω λάθος; (μεγάλη ποσότητα άνθρακα)

delta66 13-09-10 14:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 479768)
Θέλει πολύ αυτό νομίζω ή κάνω λάθος; (μεγάλη ποσότητα άνθρακα)

Εγραψα τη σημειωση ως γενικη πληροφορια για φιλτραρισμα νερου με ανθρακα.
Για την περιπτωση των προφιλτρων ΑΟ ειναι συγκεκριμενες οι διαστασεις (εξ'ου και η ποσοτητα του ανθρακα) και ξερουμε περιπου τι επιδραση θα εχει στο νερο με μια νορμαλ ροη νερου.
Οσο αφορα εμενα, μετρησα 0.2 πτωση του πεχα με τερμα τη βρυση και με ενα προφιλτρο ενεργου ανθρακα (GAC)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01655 seconds with 10 queries