Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   στησιμο φυτεμενου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43592)

ραφαηλ10 11-09-10 14:16

στησιμο φυτεμενου
 
Παιδια εχω ενα ενυδρειο 120λιτρων και θελω να το κανω φυτεμενο τι θα χρειαστω...?:smt041

Πάνος 12-09-10 15:03

τι εχεις ηδη??
φυτεμενο με ευκολα φυτα 'η υψηλων απαιτησεων?

ραφαηλ10 12-09-10 18:33

Exω ενα με μικροκυχλιδες κ θελω να το κανω φυτεμενο μεσα εχω μια μεγλη ανουμπια και ολο το αλλο πετρα...Θαλλασινη πολη ψιλη αμμο...τωρα δεν ξερω απο αυτα τι θα πρεπει να κρατησω...δεν θελω να κανω φυτεμενο με πολλες απετησεις....

Tolis 13-09-10 15:02

Σταματηστε να χρησιμοποιειτε τετοιους ορους που τους καταλαβαινετε μονο εσεις. Τι θα πει μικροκιχλιδες? Μικρες κιχλιδες νοτιου αμερικης, δυτικης αφρικης, ταγκανικα?

ραφαηλ10 13-09-10 17:52

Συγνωμη συγνωμη συγνωμη....multi ηθελα να πω.
-------------------------
Δεν μπορω να καταλαβω ομως...Τι σχεσει εχει με το θεμα...?
-------------------------
Παιδια μπορει να μου δωσει κανεις καμια πληροφορια...?Εχω diy co2 θελω μεσα να βαλω απλα φυτα αλλα και κατι σαν γρασιδι δεν ξερω πως λεγετε ομως ...εχω ψιλη αμμο αλλα και πετραδακια τι υποστρωμα πρεπει να παρω...και ε πια σειρα πρωτα το υποστρωμα και μετα το χαλικι...?καμια βοηθεια?

johnsin 13-09-10 18:20

Λοιπών για να αρχίσεις να κάνεις το ενυδρείο σου φυτεμένο θα πρέπει να αρχίσεις από την αρχή καταρχάς πουλάς η χαρίζεις τις κιχλίδες αδειάζεις το ενυδρείο από νερό και άμμο που έχεις τώρα το καθαρίζεις καλά με νερό και σε σημεία που έχει ασβεστολιθικά ίχνη και δεν φεύγουν με το νερό, χρησιμοποίησε ξύδι να τα βγάλεις.
Θα χρειαστείς υπόστρωμα που θα βοηθήσει στην ανάπτυξη των φυτών σου και πάνω από αυτό γαλαξιακό ψηλό χαλίκι.Σύνολο 6cm σε ύψος
Αν κάνεις ένα φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων δεν θα χρειαστείς τουλάχιστο άμεσα CO2 και υψηλό φωτισμό.

Διάβασε μέσα στο Forum διάφορα άρθρα για να μπεις στο νόημα.

Κράτησε την Ανούμπια σου μην την πετάξεις η αν έχεις πέτρες αρκεί να μην είναι ασβεστολιθικές.

Raven 13-09-10 22:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnsin (Μήνυμα 480060)
και πάνω από αυτό γαλαξιακό ψηλό χαλίκι....

Και το χαλαζιακο κανει...που να τρεχουμε τωρα σε αλλους γαλαξιες για χαλικι :D

ραφαηλ10 13-09-10 22:16

εχω χαλικη ψιλο...Σε ευχαριστω για την απαντηση:grin::grin::grin: εχω και diy co2 δεν κανει...?Τι υποστρωμα να αγορασω ποση ποσοτητα και ποσο θα κοστισει ...

johnsin 14-09-10 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 480161)
Και το χαλαζιακο κανει...που να τρεχουμε τωρα σε αλλους γαλαξιες για χαλικι :D

ΧΑΧΑΧΑ τώρα το είδα ...έβλεπα το stargate


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01985 seconds with 10 queries