Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   κατασκευες με πολυεστερα!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43392)

thanasis76 03-09-10 20:07

κατασκευες με πολυεστερα!!!
 
καλησπερα!!! θα ηθελα καποιος που να ξερει να μου πει κατα ποσο ειναι 100% στεγανος ο πολυεστερας και κατα ποσο αφοβος για τα ενυδρεια-ψαρια....

αφοβος για τα ενυδρεια οσο ξερω ειναι, αλλα στεγανος???

kwstas_original 03-09-10 20:09

Εχεις δει κανενα σκαφος μη σταγανο?!:rolleyes::D

thanasis76 03-09-10 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 476678)
Εχεις δει κανενα σκαφος μη σταγανο?!:rolleyes::D


αρχισες τις βλακιουλες??? χαχαχαχα
εχεις δει κανενα σκαφος να μην ειναι βαμενο???

kwstas_original 03-09-10 20:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 476679)
αρχισες τις βλακιουλες??? χαχαχαχα
εχεις δει κανενα σκαφος να μην ειναι βαμενο???

:D

Ειναι ενα εξαιρετικο υλικο με πολλες χρησεις.
Απλα θελει σωστη εφαρμογη.
Τρομαζω στην ιδεα του τι μπορεις να φτιαξεις αν ξερεις να το δουλευεις....:cool:

thanasis76 03-09-10 20:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 476680)
:D

Ειναι ενα εξαιρετικο υλικο με πολλες χρησεις.
Απλα θελει σωστη εφαρμογη.
Τρομαζω στην ιδεα του τι μπορεις να φτιαξεις αν ξερεις να το δουλευεις....:cool:

εχεις δικιο και ειναι γνωστα αυτα, αλλα εμενα με απασχολει η στεγανοτητα...:D:D
θελω να ξερω αν ειμαι 100% οκ με τον πολυεστερα, η πρεπει να περαστει μονωτικο υλικο...

gta__156 03-09-10 20:25

το θεμα ειναι κατα ποσο ειναι ασφαλη (για τα ψαρια) η χρηση εποξικης ρητινης που συνδιαζεται με τον πολυεστερα .

kwstas_original 03-09-10 20:27

Αυτο το εχεις διαβασει?
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...5&postcount=72

POURITANOS 03-09-10 20:28

Στεγανός είναι.
τοξικός ναι και όχι.
Αν δε μας πεις τι ακριβώς θες να κανείς. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.

Πάντως αν σκοπεύεις να κανείς ενυδρείο η δεξαμενή με πολυεστέρα η και ακόμα με μονωτικό πολυεστέρα και τα ειδικά πανιά το ξεχνάς.

thanasis76 03-09-10 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 476683)
Αυτο το εχεις διαβασει?
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...5&postcount=72


το εχω κοιταξει αλλα την διαδικασια την ξερω και εχω φτιαξει αρκετες κατασκευες απο πολυεστερα :D:D
αυτο που δεν ξερω ειναι ποσο ειναι στεγανος.
οταν περασεις μια κουτα με πολυεστερα, το νερο ειναι μια χαρα και ειναι στεγανος, αλλα δεν ξερω αν σιγα σιγα ποτιζει... αν και γινετε στο τελος κατι σαν γυαλι, δεν ξερω τι γινετε σε βαθος χρονου....
και 800 λιτρα στο σπιτι δεν ειναι για να παιζουμε χωρις σιγουρια....:D:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 476684)
Στεγανός είναι.
τοξικός ναι και όχι.
Αν δε μας πεις τι ακριβώς θες να κανείς. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.

Πάντως αν σκοπεύεις να κανείς ενυδρείο η δεξαμενή με πολυεστέρα η και ακόμα με μονωτικό πολυεστέρα και τα ειδικά πανιά το ξεχνάς.


γιατι???????????????

POURITANOS 03-09-10 20:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 476686)
γιατι???????????????

Α) χημείας. Β)κιτρίνισμα σε βάθους χρόνου

Είναι ασφαλές για κατασκευές που αερίζονται.

Αλλά σε ενυδρεία και δεξαμενές που έχουν υγρασία και σκαμπανεβάσματα θερμοκρασίας θα αφήσουν κατάλοιπα που είναι τοξικά.

Είχα την ιδία συζητήσει πριν μερικά χρονιά με ένα μάστορα που έκανε διακοσμητικες κατασκευές με κογχύλια και πολυεστέρα και μου είπε ότι ήθελε να κάνει ενυδρείο. Αφού το συζητήσαμε το θέμα. Μετά κοιτάξαμε και την τεχνικές προδιαγραφές του πολυεστέρα . και το αφήσαμε για κατασκευή από γυαλί.

Να ξέρεις ότι συν τα πολλά αρνητικά που έχει για χρήση για κατασκευές για ψαριά με το πέρασμα του χρόνου κιτρινίζει. (Υπάρχουν πολλές ποιότητες στην αγορά. Αλλα όπως και να εχει θα κιτρινίσει-θαμπώσει).

thanasis76 03-09-10 20:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 476698)
Α) χημείας. Β)κιτρίνισμα σε βάθους χρόνου

Είναι ασφαλές για κατασκευές που αερίζονται.

Αλλά σε ενυδρεία και δεξαμενές που έχουν υγρασία και σκαμπανεβάσματα θερμοκρασίας θα αφήσουν κατάλοιπα που είναι τοξικά.

Είχα την ιδία συζητήσει πριν μερικά χρονιά με ένα μάστορα που έκανε διακοσμητικες κατασκευές με κογχύλια και πολυεστέρα και μου είπε ότι ήθελε να κάνει ενυδρείο. Αφού το συζητήσαμε το θέμα. Μετά κοιτάξαμε και την τεχνικές προδιαγραφές του πολυεστέρα . και το αφήσαμε για κατασκευή από γυαλί.


ισως εχεις δικιο και οντως δεν ξερω... αλλα επιδη εχω ξεκινησει την κατασκευη ( οχι πολυεστερα ακομα )
αυτο πως το βλεπεις....
http://www.jonolavsakvarium.com/eng_...006/index.html

kwstas_original 03-09-10 20:52

Εγω θα το εκανα.
Απλα θα περναγα τον πολυεστερα μερικα χερια μονωτικο για δεξαμενες ποσιμου νερου.

POURITANOS 03-09-10 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 476699)
ισως εχεις δικιο και οντως δεν ξερω... αλλα επιδη εχω ξεκινησει την κατασκευη ( οχι πολυεστερα ακομα )
αυτο πως το βλεπεις....
http://www.jonolavsakvarium.com/eng_...006/index.html

Αν και δεν διάβασα το άρθρο μια και είναι στα αγγλικά .:D
Οποτε δεν κατάλαβα από τι υλικά επικάλυψε το κουτί.:(

Πολυεστέρας υπάρχει σε 100 ειδών ποιότητες.
Αν υπάρχει κάτι ποιο φιλικό στο περιβάλλον. Δε το ξερώ.
(μπορεί να παίζει και κάτι ανάλογο με τις σιλικόνες τοξικές και μη τοξικές). Αν και αμφιβάλω :confused:

Πάντως θέλει προσοχή σε αυτά που γράφει στο κουτί του το κάθε υλικό:
όπως και για τι δουλειά το συνιστεί ο κατασκευαστής του υλικού.
Αν δεν γραφεί ότι είναι φιλικό με το περιβάλλον και ότι δεν περιέχει επικίνδυνα υλικά να μην το πάρεις.

Μη βλέπετε το τι μ..κια κάνει ο καθένας στο σπίτι του και κυρίως στο ιντερνετ

Το καλύτερο για εμένα θα ήταν αφού καταλήξεις στο τι υλικό θες να πάρεις.
1) Να πας σε ένα μαγαζί να κοιτάξεις τι προδιαγραφές που γραφεί πίσω το κουτί.
2) Να πάρεις οπωσδήποτε τηλ την εταιρία που το κατασκευάζει και να ζητήσεις πιστοποιητικά καταλληλότητας αν κανει για κατασκευές με ζωντανά.
3) Ζητά τες με φαξ. Η κάποιο PDF αρχείο από το ιντερνετ.
4) Αν είναι ασφαλές πάνε την επόμενη μέρα στο μαγαζί και αγόρασε το.
5) Μην ακούς κανέναν από ιντερνετ ακόμα και εμένα:grin: άκου μονό αυτούς που μπορούν να σε δώσουν πιστοποιήσεις καταλληλότητας.

thanasis76 03-09-10 21:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 476707)
Αν και δεν διάβασα το άρθρο μια και είναι στα αγγλικά .:D
Οποτε δεν κατάλαβα από τι υλικά επικάλυψε το κουτί.:(

Πολυεστέρας υπάρχει σε 100 ειδών ποιότητες.
Αν υπάρχει κάτι ποιο φιλικό στο περιβάλλον. Δε το ξερώ.
(μπορεί να παίζει και κάτι ανάλογο με τις σιλικόνες τοξικές και μη τοξικές). Αν και αμφιβάλω :confused:

Πάντως θέλει προσοχή σε αυτά που γράφει στο κουτί του το κάθε υλικό:
όπως και για τι δουλειά το συνιστεί ο κατασκευαστής του υλικού.
Αν δεν γραφεί ότι είναι φιλικό με το περιβάλλον και ότι δεν περιέχει επικίνδυνα υλικά να μην το πάρεις.

Μη βλέπετε το τι μ..κια κάνει ο καθένας στο σπίτι του και κυρίως στο ιντερνετ

Το καλύτερο για εμένα θα ήταν αφού καταλήξεις στο τι υλικό θες να πάρεις.
1) Να πας σε ένα μαγαζί να κοιτάξεις τι προδιαγραφές που γραφεί πίσω το κουτί.
2) Να πάρεις οπωσδήποτε τηλ την εταιρία που το κατασκευάζει και να ζητήσεις πιστοποιητικά καταλληλότητας αν κανει για κατασκευές με ζωντανά.
3) Ζητά τες με φαξ. Η κάποιο PDF αρχείο από το ιντερνετ.
4) Αν είναι ασφαλές πάνε την επόμενη μέρα στο μαγαζί και αγόρασε το.
5) Μην ακούς κανέναν από ιντερνετ ακόμα και εμένα:grin: άκου μονό αυτούς που μπορούν να σε δώσουν πιστοποιήσεις καταλληλότητας.

εχεις δικιο σε αυτα που λες, αλλα να μην ξεχναμε οτι με σωστη χρηση του ιντερνετ εχουμε μαθει οτι εχουμε μαθει και συνεχιζουμε να μαθαινουμε...
το οτι ρωταω εδω δεν παει να πει οτι δεν θα κοιταξω να ειναι ασφαλες... παντος απο πολυεστερα κανουν παρα πολλα, ακομα και δεξαμενες για νερο, και πολλα ακομα, οποτε κατε πρεπει να υπαρχει :D:D
αυτο που θελω να ετοιμασω ειναι κατι σαν δοκιμη καποιο πολυ μεγαλητερο στο μελλον που με την χρηση γυαλιου, γινετε απλησιαστο....:smt084:smt084

POURITANOS 03-09-10 21:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 476709)
εχεις δικιο σε αυτα που λες, αλλα να μην ξεχναμε οτι με σωστη χρηση του ιντερνετ εχουμε μαθει οτι εχουμε μαθει και συνεχιζουμε να μαθαινουμε...
το οτι ρωταω εδω δεν παει να πει οτι δεν θα κοιταξω να ειναι ασφαλες... παντος απο πολυεστερα κανουν παρα πολλα, ακομα και δεξαμενες για νερο, και πολλα ακομα, οποτε κατε πρεπει να υπαρχει :D:D
αυτο που θελω να ετοιμασω ειναι κατι σαν δοκιμη καποιο πολυ μεγαλητερο στο μελλον που με την χρηση γυαλιου, γινετε απλησιαστο....:smt084:smt084

Έχεις δίκιο γι αυτό σου έγραψα ότι έχει διαφορών ειδών.
Από εκεί και πέρα όσο το ψάχνεις μπορεί να βρεις και πολυεστέρα με τις προδιαγραφές που θες.

Και εγώ βρήκα ρητίνες μετά από ψάξιμο που είναι για ενίσχυση τσιμέντου με κατάλληλες προδιαγραφές για τα ψάρια.


Υ.Γ. Ρώτα και για το κιτρινισμα.

thanasis76 03-09-10 21:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 476714)
Έχεις δίκιο γι αυτό σου έγραψα ότι έχει διαφορών ειδών.
Από εκεί και πέρα όσο το ψάχνεις μπορεί να βρεις και πολυεστέρα με τις προδιαγραφές που θες.

Και εγώ βρήκα ρητίνες μετά από ψάξιμο που είναι για ενίσχυση τσιμέντου με κατάλληλες προδιαγραφές για τα ψάρια.


Υ.Γ. Ρώτα και για το κιτρινισμα.

οτι μπορεσω να μαθω και να βρω απο εδω στο νησι θα ενημερωσω...
αν δεν βρω σωστο πολυεστερα, θα βαλω τον συνιθησμενο και θα το περασω στεγανωτικο για δεξαμενες ποσιμου νερου :rolleyes::rolleyes:
απλα ειναι παραπανω δουλεια...:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02350 seconds with 10 queries