Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Στροσημο σε ενυδρειο(για μελλονικο μονομαχο) με τροφη! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43361)

ioannk8 02-09-10 15:40

Στροσημο σε ενυδρειο(για μελλονικο μονομαχο) με τροφη!
 
καλησπερα σας εχω ενα ενυδρειο 30 λιτρα με φιλτρο απλο χωρις θερμαντιρα! και το στρωνω τα'ι'ζοντας το 3-4 φυλλαρακια ξυρη τροφη καθε δυο μερες εχω περιπου μια βδομαδα και το νερο εχει θωλωσει πολυ ειναι φυσιλογικο?
2) δεν θελω να το στρωσω με αμμονια γιατι δεν εχω εμπειρια, να βαλω κανενα ενθεκτικο ψαρακι μεσα για βοηθησω στο στρωσιμο?
3) περιπου ποσο καιρο θα κανει να στρωσει?
4) μεχρι να στρωσει να αλλαξω νερο?
5) σκεφτομαι να βαλω εναν μονομαχο μεσα γιατι ειναι ακρετα μικρο το ενδυρειο ... τι αλλο θα χρειαστω?
6) μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως χρειαζετε ενας μονομαχος? τι τροφη ? χρειαζετε θερμαντηρα?
7) και τελος ο μονομαχος ειναι ανθεκτικο ψαρι σε σχεση με τα υπολοιπα?

Σας ευχαριστω http://www.enudreio.gr/forum/images/smilies/9.gif

PascM 02-09-10 15:44

Το νερό έχει θολώσει γιατί έχουν ανέβει τα επίπεδα αμμωνίας κάτι που είναι θεμιτό!
2) δεν υπάρχει ανθεκτικό ψάρι που να βοηθήσει στο στρώσιμο!
3) Θέλεις περίπου 1 μήνα με 40 μέρες
4) όχι δεν αλλάζεις νερό καθόλου αλλά καλό είναι να κάνεις κάπου κάπου και καμιά μέτρηση αμμωνίας και ΝΟ2 (αργότερα Νο2)
5) θερμαντήρα γιατί τους αρέσει το ζεστό νεράκι άντε και κανένα φυτό (π.χ. ανούμπια)
6) Τους αρέσουν πάρα πολύ τα bloodworm
7) Όλα τα ψάρια είναι ανθεκτικά εφόσον ζουν σε σωστές συνθήκες

ioannk8 02-09-10 15:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 476284)
Το νερό έχει θολώσει γιατί έχουν ανέβει τα επίπεδα αμμωνίας κάτι που είναι θεμιτό!
2) δεν υπάρχει ανθεκτικό ψάρι που να βοηθήσει στο στρώσιμο!
3) Θέλεις περίπου 1 μήνα με 40 μέρες
4) όχι δεν αλλάζεις νερό καθόλου αλλά καλό είναι να κάνεις κάπου κάπου και καμιά μέτρηση αμμωνίας και ΝΟ2 (αργότερα Νο2)
5) θερμαντήρα γιατί τους αρέσει το ζεστό νεράκι άντε και κανένα φυτό (π.χ. ανούμπια)
6) Τους αρέσουν πάρα πολύ τα bloodworm
7) Όλα τα ψάρια είναι ανθεκτικά εφόσον ζουν σε σωστές συνθήκες


1000 ευχαριστω:smt041 για την αμεση απαντηση τοσες μερες παλεβα με κατι ψοροforum και μια βδομαδα απατνουσαν!

χωρις θερμαντηρα δεν γινετε?
και κατι αλλο δεν εχω κατω αμμο, αλλο εχω χοντρες πετρουλες περιπου σαν ενα 20cent η καθε μια... ειναι καλητερα να βαλω και αμμο?
αυτα τα βακτηρια που λετε τι ακριβως ειναι? πρεπει να βαλω και εγω στην αρχη?

PascM 02-09-10 15:54

Χωρίς θερμαντήρα -> ανάλογα την θερμοκρασία του χώρου που θα βρίσκεται το ενυδρείο αλλά δύσκολο.
Αν θυμάμαι καλά, είναι προτιμότερο να μπει και λίγη άμμος ή ψιλό χαλίκι.

βακτήρια; ....έχεις ξεκινήσει με αμμωνία (τροφή) επομένως άσε την διαδικασία να προχωρήσει όπως έχει ξεκινήσει.

ioannk8 02-09-10 16:32

και κατι ακομα, εχω και μια γυαλα στα 15 λιτρα! μπορω να την αξιοποιησω καπως? το ξερω οτι αξιζει οσο το ενδρυο αλλα ειναι εντελος αχρηση?

μου ειπαν σε αλλο φορουμ οτι επειδη ειναι στρογκηλη δεν μπορουν τα ψαρια να προσανατοληστουν και παθενουν στρες ισχυει?


δλδ αν βαλω ενα φιλτο στον πατο της να πεταει προς τα πανω το νερο για να κατει παυλασμους και να εχει καλη οξυγονοση και βαλω ενα χρυσοψαρο μεσα δεν θα την παλεψει? δεν θελω να γερασουμε μαζι με το χρυσοψαρο:D περιστασιακα το θελω...

τα χρυσοψαρα θελουν και θερμαντηρα?

bokostas 02-09-10 17:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ioannk8 (Μήνυμα 476306)
και κατι ακομα, εχω και μια γυαλα στα 15 λιτρα! μπορω να την αξιοποιησω καπως? το ξερω οτι αξιζει οσο το ενδρυο αλλα ειναι εντελος αχρηση?
'Οχι εντελώς, μπορείς να βάλεις λουλούδια, μπαμπού με λίγο νερό, όχι όμως ζωντανά πλάσματα.

μου ειπαν σε αλλο φορουμ οτι επειδη ειναι στρογκηλη δεν μπορουν τα ψαρια να προσανατοληστουν και παθενουν στρες ισχυει?
Καλά σου είπαν, θα το ταλαιπωρήσεις το ψαράκι, άσε που θέλει περισσότερα λίτρα γιατί μεγαλώνει πολύ.


δλδ αν βαλω ενα φιλτο στον πατο της να πεταει προς τα πανω το νερο για να κατει παυλασμους και να εχει καλη οξυγονοση και βαλω ενα χρυσοψαρο μεσα δεν θα την παλεψει? δεν θελω να γερασουμε μαζι με το χρυσοψαρο:D περιστασιακα το θελω...
Θα την παλέψει για λίγο, αλλά τι σου έκανε για να το καταδικάσεις σε αργό θάνατο?

τα χρυσοψαρα θελουν και θερμαντηρα?

Καλωσόρισες και συγνώμη αν ακούγομαι σκληρός, απλά θέλω να σε αποτρέψω, χωρίς καμιά διάθεση ειρωνίας.

Πάνος 05-09-10 06:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ioannk8 (Μήνυμα 476306)
δεν θελω να γερασουμε μαζι με το χρυσοψαρο:D περιστασιακα το θελω...

ουτε περιστασιακα.....κανενα ζωντανο εκει μεσα. μπορεις να το κανεις ωραιοτατο ανθοδοχειο...ή κατι σε μινιμαλ με χρωματιστη αμμο που να ταιριαζει με το σπιτι....γενικοτερα βαζο.

Γιώργος Κ 05-09-10 14:18

Κανε ενα πανεμορφο vivarium!!! :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01445 seconds with 10 queries