Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Λάμπες μέσα στο νερό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43117)

halvas69 25-08-10 21:45

Λάμπες μέσα στο νερό
 
Στο όσα χρόνια ασχολούμε με τα ενυδρεία η τρίτη-τέταρτη φορά που την πατάω έτσι.
Κατά την διάρκεια αλλαγής νερού αφήνω το λάστιχο μέσα στο ενυδρείο και γεμίζω πολύ αργά, φέτααααα :)
Οπότε καταπιάνομαι με κάτι άλλο μέχρι να γεμίσει και ρίχνω κλεφτές ματιές, έλα μου ντε που ενίοτε ξεχνιέμαι και ξαφνικά ακούω νερά να πέφτουν στο πάτωμα, όπως πριν λίγο.

Κάθε φορά που έχει γίνει αυτό οι λάμπες μου Τ8 βρίσκονται μέσα στο νερό μαζί με τα καλώδια-στάρτερ κλπ και δεν έχω στεγανά ντουί, μόνο σκέτες κλέμες (και αυτές μπλούμ)

Μου κάνει εντύπωση που ούτε καίγονται οι λάμπες, ούτε σπάνε, ούτε πέφτει ο διακόπτης ηλεκτροπληξίας, ούτε οι ασφάλειες και σημειωτέων σήμερα ήμουν ξυπόλυτος (πάταγα σε μοκέτα όμως) και έχωσα το χέρι μέσα στο νερό για να βγάλω το λάστιχο πάνω στην τρομάρα μου, αλλά δεν ένιωσα ούτε τσικ.

Είναι λογικό ρε μαστόρια ;
Μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση πως δεν βραχυκυκλώνουν οι λάμπες όπως και το ζήτημα με τις ασφάλειες που δεν πέφτουν.

Γιαννης Μ5 25-08-10 21:52

Mαλλον εισαι τυχερος(για να μην πω τιποτα αλλο) και δεν το ξερεις.Αντε να αναψεις καμια λαμπαδα και να παιξεις κανα τζοκερ.Παντως κανα δυο φορες μου εχει ξεκρεμαστει μια τ8 απο το κλιπ που την πιανει και εκανε μπλουμ.Βεβαια ειναι στεγανα τα ακροφυσια και μαλιστα ειπα στον εαυτο μου οτι τελικα κανουν καλα την δουλεια τους.Μηπως ομως παιζει τιποτα αλλο τελικα;;

aquaman 25-08-10 21:53

Περιγράφεις το χειρότερο εφιάλτη πολλών... γιατί κι εγώ έτσι κάνω τις αλλαγές νερού...

Ερώτηση: όταν κάνανε μπανιο οι Τ8 ήταν σβυστές η αναμένες;

kingrim 25-08-10 22:02

παιδια αν δεν κανω λαθος ας μας πει και καποιος με πτυχιο μετα απο το μπαλαστ δεν εχεις 220v

την εχω παθει και εγω με 5 λαμπες 30W χωρις στεγανα το μονο που καταλαβα ηταν ενα τσιμπιμα (ΚΑΛΟ ΤΣΙΜΠΙΜΑ) απο το ρευμα.

αλλα εγω εχω πεσει στην χυτρα απο μικρος μεχρι και νοσοκομειο με εχει στειλει το ρευμα

Χριστόφορος Μίχας 25-08-10 22:03

Γρηγορα για λαμπαδα:grin:

imichal 25-08-10 22:12

http://www.greekdiscus.com/test2000/...lies/dead4.gif

paris_athens 25-08-10 22:25

Το μπαλλαστ δημιουργει μια υπερταση στιμιαια πανω απο 1000v (το βοηθαει το σταρτερ) κατα την εκκινηση και οταν αναψει η λαμπα μετα απλα "περιοριζει" το ρευμα της λαμπας για να μην καει. Μεσα απο το μπαλλαστ δεν μπορουν να περασουν πολλα αμπερ καθοτι ειναι ενα πηνιο στην ουσια που εχει και αυτο ωμικη αντισταση και για αυτο τον λογο δεν μπορει να πεσει η ασφαλεια των 10Α που εχει μια απλη γραμη πινακος καθοτι το ρευμα δεν ξεπερνα μερικα μιλιαμπερ.

Παντος ενα μικρο σοκ επρεπε να το νιωσεις για να μαθεις να μην κανεις τις αλλαγες σου με φλοτερ :D:D:D

Επειδη και εγω τις αλλαγες τις κανω με αντλια και βαρελι εχω αγορασει απο το practiker ενα φλοτερ απο καζανακι με 5ε και του εχω προσαρμωσει μια βιδα ετσι ωστε να σβιγκει επανω στο γυαλι (κατι σαν μεγγενη) και καθε φορα που αλλαζω νερο το βαζω και εχω το κεφαλι μου ησυχο.....το βαζω σε λειτουργεια και φευγω.

crazyio 25-08-10 22:55

για ρίξε μια ματιά εδώ, αρκεί να μην έχεις τσίτα την μουσική .. :rolleyes:

μέσα σε 10 λεπτά το έχεις φτιάξει και δεν χρειάζεται καν να σηκωθείς ξανά από την καρέκλα παρά μόνο για να κλείσεις το νερό :D

Γιαννης Μ5 25-08-10 23:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 473479)
για ρίξε μια ματιά εδώ, αρκεί να μην έχεις τσίτα την μουσική .. :rolleyes:

μέσα σε 10 λεπτά το έχεις φτιάξει και δεν χρειάζεται καν να σηκωθείς ξανά από την καρέκλα παρά μόνο για να κλείσεις το νερό :D


Δεν το κανεις και μια σε αυτο το φορουμ(αν θες βεβαια) να το δουμε και εμεις που δεν ειμαστε γραμμενοι στο greek discus,γιατι φαινεται απλο αλλα τις φωτο δεν τις ανοιγει αν δεν εισαι συνδεμενος.

kingrim 25-08-10 23:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 473483)
Δεν το κανεις και μια σε αυτο το φορουμ(αν θες βεβαια) να το δουμε και εμεις που δεν ειμαστε γραμμενοι στο greek discus,γιατι φαινεται απλο αλλα τις φωτο δεν τις ανοιγει αν δεν εισαι συνδεμενος.


+1000

crazyio 25-08-10 23:35

Έτοιμο εδώ :D

halvas69 26-08-10 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 473449)
Περιγράφεις το χειρότερο εφιάλτη πολλών... γιατί κι εγώ έτσι κάνω τις αλλαγές νερού...

Ερώτηση: όταν κάνανε μπανιο οι Τ8 ήταν σβυστές η αναμένες;

Αναμμένες, σαν την λαμπάδα που πρέπει να αγοράσω χα,χα,χα
Κοπρόσκυλα με πήρατε παραμάζωμα :p ε στα κιλά που είμαι είμαι και λίγο φαρδύς παντού !!!

3r4ndo 26-08-10 08:56

Καλημερα!! Μετα την ταση εκκινησης, η οποια παει αναλογα με το μεγεθος του λαμπτηρα και ειναι αρκετα υψηλη(πχ 600 βολτ) το κυκλωμα λειτουργει με ταση χαμηλοτερη απο αυτη του δικτυου, (πχ για εναν λαμπτηρα 30 βαττ η ταση θα ειναι περιπου 80-90 βολτ). Κανονικα υπαρχει αρκετη ταση και ενταση για να σε ταρακουνησει, ακομη και να σε σκοτωσει!! Θα πρεπει με καποιο τροπο να εκανε γειωση το ενυδριο η εσυ να μην αγγιζες κατι αγωγιμο, με λιγα λογια τυχερος ησουν!!

harris samos 26-08-10 12:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 473497)
Αναμμένες, σαν την λαμπάδα που πρέπει να αγοράσω χα,χα,χα
Κοπρόσκυλα με πήρατε παραμάζωμα :p ε στα κιλά που είμαι είμαι και λίγο φαρδύς παντού !!!

πηγες προσφατα αφρικη μηπος :smt016:smt016:smt016:smt082:smt082 παρε καμια πλαστικια παντοφλα τουλαχιστον

Γιαννης Μ5 26-08-10 12:33

Συμπερασμα.Σε καθε εργασια στο ενυδρειο πρεπει να βγαζουμε ολες τις μπριζες του συστηματος.Ισως (να δαγκωσω την γλωσσα μου)να μην εχουμε ολοι την τυχη του halvas....Αντε για κανα τζοκερ.Σημερα κληρωνει :):):)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01842 seconds with 10 queries