Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ταιριαζουν? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43068)

kyriakosk 24-08-10 11:41

ταιριαζουν?
 
εστρωσα το ενυδρειο μου με μπολι και εβαλα ψαρακια:)...και λογω τησ σκληροτητας και του ρΗ μου εβαλα ζωοτοκα!απο το πετσοπ που τα πηρα μου ειπαν να παρω ανθεκτικα αφου ειναι τα πρωτα και μου εδωσε mollies(ζευγαρι)και ενα αλλο ζευγαρακι τα οποια δε ξερω πως τα λενε-εχουν κοκκινη ουριτσα,το σωμα τους ειναι γκρι...στη ραχη τους εχουν σαν ιριδιζουσα γσλαζοασημι γραμμη(αν καταλαβει καποιος τι ειναι ας μου πει)!το θεμα ειναι οτι το δευτερο ζευγαρι...μαλλον το αρσενικο...κυνηγαει τα mollies και αυτα ειναι ολο κρυμμενα...ιδιως το αρσενικο molly!ακομα και το ιδιο του το θυλικο κυνηγαει μερικες φορες!....μηπως δε ταιριαζουν μεταξυ τους?η' ειναι συμπεριφορα που μπορει να εχουν τα ψαρια...?

επισης να ρωτησω,των χαμηλων απαιτησεων φυτα ποσες ωρες πρεπει να φωτιζονται?ευχαριστω....

zipo 24-08-10 11:58

Μια φωτογραφία ενυδρείου και ψαριών θα ήταν πολύ χρήσιμη. ;)

kyriakosk 24-08-10 12:59

μμμ....και πως θα βαλω φωτογραφια?μου ζηταει url....!?

zipo 24-08-10 13:01

Δες λίγο εδώ.

kyriakosk 24-08-10 13:17

2 Συνημμένο(α)
αυτα ειναι τα ψαρακια που δε ξερω τι ειναι

zipo 24-08-10 13:32

Μου θυμίζει λίγο αυτό.
Αλλά δεν είμαι σίγουρος.

kyriakosk 24-08-10 14:07

ναιιιιιι!αυτο ειναι!...γιατι κυνηγαει τα αλλα?εδω λεει οτι ειναι ειρηνικα...

οσο για τα φυτα(μικρων απαιτησεων)?ποση ωρα θελουν φως περιπου?

zipo 24-08-10 14:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kyriakosk (Μήνυμα 472873)
ναιιιιιι!αυτο ειναι!...γιατι κυνηγαει τα αλλα?εδω λεει οτι ειναι ειρηνικα...

οσο για τα φυτα(μικρων απαιτησεων)?ποση ωρα θελουν φως περιπου?

Για τα ψαράκια και τη βέβαιη αναγνώριση,ας περιμένουμε καλύτερα και κάποια ακόμη άποψη πριν βγάλουμε συμπεράσματα.Για αρχή,μια φωτοπερίοδος 8 ωρών ειναι μια χαρά.Πόσα watt είναι συνολικά οι λάμπες του ενυδρείου και πόσα λίτρα το ενυδρείο?

kyriakosk 24-08-10 14:18

το ενυδρειο μου ειναι 60λτ και η λαμπα μου ειναι μονο 15 watt...ειναι λιγο ε?συνηθως το βραδυ δεν το αναβεις το φως η' και κατα την διαρκεια της μερας?
-------------------------
επισης εχω βαλει μεχρι στιγμης ανουμπιες...στην συνεχεια θα βαλλω κι αλλα ευκολα φυτα...εχω βρει σχετικο υπομνημα εδω...και βρηκα πια φυτα θα βαλω!

zipo 24-08-10 14:21

Επειδή είχα ταλαιπωρηθεί και εγώ με τόσο χαμηλό φωτισμό σε ένα ενυδρειάκι,πιστεύω πως θα δεις και μόνος σου πως χρειάζεσαι πιο πολύ φως.Με 15watt εγώ θα το άναβα για αρχή 8 ώρες και σταδιακά θα τις έκανα 10 ώρες.Δεν έχει σημασία αν θα ανάβει πρωί,μεσημέρι ή βράδυ.Αυτό που είναι σημαντικό είναι να ανάβει το φως συνεχόμενα και όχι 4 ώρες πρωί και 4 ώρες βράδυ.

kyriakosk 24-08-10 14:47

αν και ευκολα φυτα,θελουν τοσες ωρες?η ανουμπια διαβασα δε θελει πολυ φωτισμο για να μην δημιουργηθει αλγη!και τι θα μπορουσα να κανω για να αυξησω το φως μου?

zipo 24-08-10 14:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kyriakosk (Μήνυμα 472887)
και τι θα μπορουσα να κανω για να αυξησω το φως μου?

Μπορείς είτε να προσθέσεις επιπλέον λάμπες με κάποιο τρόπο είτε να αλλάξεις το φωτιστικό με κάποιο δυνατότερο.Φυσικά,όλα αυτά βλέποντας την τωρινή κατάσταση και κάνοντας.

kyriakosk 24-08-10 16:20

ευχαριστω

Πάνος 24-08-10 18:06

οι ωρες φωτισμου να ειναι σταθερες φυσικα...οχι 8 πρωινες ωρες π.χ. τη μια μερα και την αλλη μερα 8 βραδυνες....θα σου λυσει τα χερια ενας χρονοδιακοπτης και ειναι φτηνος.
τα τετρα σου θελουν μαλακο και οξινο νερο και καλο ειναι να φυγουν και να μεινεις με τα ζωοτοκα.

bokostas 24-08-10 19:00

Τα τέτρα δεν ταιριάζουν με τα μόλλυ. Έλα μια βόλτα από Καλαμαριά να σου δώσω μικρούς πανέμορφους ξιφοφόρους που ταιριάζουν ιδανικά και θα τους χαρείς.

Πάνος 24-08-10 19:05

επειδη και τα μολλυ και οι ξιφο ειναι απο τα μεγαλοσωμα ζωοτοκα...θα ελεγα να μη τα κρατησει και τα 2 ειδη σε 60 λιτρα.

bokostas 24-08-10 19:09

Άμα δει τους ξιφοφόρους μου, θα διώξει και τα μόλλυ μαζί με τα τέτρα.:D

Πάνος 24-08-10 20:37

ετσι συμφωνουμε...:D

kyriakosk 24-08-10 22:16

ευχαριστω για τις συμβουλες....ηθελα να ρωτησω επισης....αν κρατησω το ζευγαρι μολυ και βαλω και ξιφοφορους....μετα μπορω να βαλω και γκαπυ που μ'αρεσουν καμια δεκαρια η' ειναι πολλα για τα λιτρα μου?επισης στα λιτρα μου...ποσα περιπου ψαρια μπορω να βαλω?και πια αλλα ειδη πανε με τα γκαπυ και τα μολυ?

zipo 24-08-10 22:22

Πιστεύω πως ένα από τα είδη αυτά που ζουν σε σκληρό νερό -όποιο σου αρέσει περισσότερο- είναι η καλύτερη επιλογή.Στα λίτρα αυτά είναι καλύτερο να κρατήσεις αρχικά λίγα άτομα,αν θες να κρατάς μερικά από τα μικρά.

kingrim 24-08-10 23:58

βασικα θα εχεις μεγαλο προβλημα οταν θα αρχησουν οι γεννες και δεν θα ξερεις τι να κανεις.

μεχρι πριν απο λιγο καιρο ειχα και εγω ενα ενυδρειο μονο με βοκοστοξιφοφορους ηταν υπεροχο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02022 seconds with 10 queries