Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   παροπλισμός φιλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41682)

kristos 01-07-10 08:54

παροπλισμός φιλτρου
 
εχω ενα 2217 τι ενεργειες πρεπει να κανω για να το καθαρισω και να το στεγνωσω. υποψιν νερο ενυδρειου δεν εχω.

το σιποραξ πως θα το στεγνωσω?
ολα τα υπολοιπα εκτος απο σιποραξ(νομιζω) μπορω να τα πλυνω με νερο βρύσης?

Κλεόβουλος 01-07-10 09:00

Πλύσιμο με νερό (και ξύδι για τα άλατα) και ψέκασμα τα ελαστικά μέρη με το σπρέυ σιλικόνης της eheim για να συντηρηθούν και να μείνουν μαλακά.

Το σιποράξ αν στεγνώσει στον αέρα χωρίς πλύσιμο υπάρχουν αναφορές που λένε ότι διατηρεί μέρος της βιολογίας που ενεργοποιείται μετά όταν ξαναχρησιμοποιηθεί.

kokos125 01-07-10 09:24

Για σπρει μπορεις να χρησιμοποιησεις της wurth!Ειναι μακραν το καλυτερο απ ολα και θα σου μεινει και για το αμαξι....;)

kristos 01-07-10 09:38

ευχαριστω για τις απαντησεις σας. το σιποραξ αν το πλυνω με νερο βρυσης υπαρχει καμια πιθανοτητα να χαλασει? με νερο εμφιαλομένο γίνεται? και μετα το απλωνω σε μια εφημεριδα και το αφηνω να στεγνώσει?

kokos125 01-07-10 09:58

Ρε συ μην τρελενεσαι.Βγαλε το σιποραξ ξεπλυνετο με νερο βρυσης ασε το καδο του φιλτρου εξω καμποση ωρα να στεγνωσει και πλυνε το με ξυδι για να φυγουν τ αλατα, βαλε σιλικονη η γρασο οσο παταει η τσιμουχα της κεφαλης για να μην σου ξεραθει.Οταν στεγνωσουν ολα δεσε παλι το φιλτρο και βαλε μεσα το σιποραξ.Μετα βαλτο στο παταρι.Και εγω εχω παροπλισμενο το 2217 μου στο παταρι.Απλα προσεξε μετα αν το ξανα χρησιμοποιησεις να βγαλεις την σιλικονη η το γρασο.

maikl 01-07-10 12:41

...το γρασο και το wurth ειναι επικινδυνα...
Ειτε σπρευ eheim ,ειτε ΑΓΝΗ βαζελινη.Τα υλικα(οποιας μαρκας κι αν ειναι) τα αφηνεις απλυτα να στεγνωσουν και τα ξαναβαζεις στον καδο.
Ολο το φιλτρο στο κουτι του και σε μερος σκιερο και χωρις ακραιες θερμοκρασιες.
Δοκιμασμενο.;)

kokos125 01-07-10 12:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 461292)
...το γρασο και το wurth ειναι επικινδυνα...
Ειτε σπρευ eheim ,ειτε ΑΓΝΗ βαζελινη.Τα υλικα(οποιας μαρκας κι αν ειναι) τα αφηνεις απλυτα να στεγνωσουν και τα ξαναβαζεις στον καδο.
Ολο το φιλτρο στο κουτι του και σε μερος σκιερο και χωρις ακραιες θερμοκρασιες.
Δοκιμασμενο.;)

Και αυτο που σ λεω εγω ειναι δοκιμασμενο απο εμενα.Εσυ απλα διαλεγεις και παιρνεις.

kristos 01-07-10 13:48

λυσεις για ολα τα γουστα που λενε.

crazyio 01-07-10 17:21

γράσο δεν θα έβαζα ... !

βαζελίνη απλή θα έβαζα καθώς και ΚΥ που είναι υδατοδυαλυτό ;)

prospathw 01-07-10 18:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 461354)
γράσο δεν θα έβαζα ... !

βαζελίνη απλή θα έβαζα καθώς και ΚΥ που είναι υδατοδυαλυτό ;)

τι ειναι παλι αυτο?:confused:

crazyio 01-07-10 19:51

λιπαντικό για γυναικολογικές χρήσεις ... ;):D

ρώτα τον φαρμακοποιό σου (αλλά μην παραξενευτείς αν σου κλείσει πονηρά το μάτι :D:D:D:D )

Γιαννης Μ5 01-07-10 20:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 461397)
λιπαντικό για γυναικολογικές χρήσεις ... ;):D

ρώτα τον φαρμακοποιό σου (αλλά μην παραξενευτείς αν σου κλείσει πονηρά το μάτι :D:D:D:D )

:D:D:D:D:D Παντως αντιστοιχα παιζουν και στα super market.Να και μια χρηση που δεν ηξερα.....:smt044:smt044:smt044

aiptek 02-07-10 09:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 461240)
Το σιποράξ αν στεγνώσει στον αέρα χωρίς πλύσιμο υπάρχουν αναφορές που λένε ότι διατηρεί μέρος της βιολογίας που ενεργοποιείται μετά όταν ξαναχρησιμοποιηθεί.

προσφατα εβαλα σε λειτουργια ενα εσωτερικο φιλτρο της ehiem με σφουγγαρη...το ειχα για ενα χρονο παροπλιζμενο και χωρις να το πλυνω,βαζοντας στο σε λειτουργια μετρουσα για αμωνια με υγρα και επαρνα ενδειξη ΜΗΔΕΝ ειχα τεσσερα guppie σε 90 λιτρα μικτα...
και ειμαι συγουρος γιατι ξανα πειρα καινουργιο τεστ και αυτο εδειχνε ΜΗΔΕΝ...:o


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01525 seconds with 10 queries