Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ατιμο ph!!!!!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41005)

beat89 04-06-10 01:46

Ατιμο ph!!!!!!!!
 
Γεια σας παιδια.
Εχω ενα προβλημα με το ph μου.
Οπως μπορειτε να δειτε σε αυτο το θεμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40602 που ειχα ανοιξει πριν λιγο καιρο οταν ειχα προβλημα με εναν oto,παρατηρησα μια περιεργη συμπεριφορα του ph.

Περα απο αυτο χτες αλλαξα εντελως το ενυδρειο μου.
Το αδειασα,ξεκολλησα το φιλτροκουτι(εχω ηδη εδω κ μερικο καιρο στρωμενο εξωτερκο φιλτρο να δουλευει) απο την πλατη του ενυδρειου κ μην τα πολυλογω εβαλα αμμο μη ασβεστολιθικη,ξυλα,τα ψαρια παλι μεσα κ ετοιμο.
Εβαλα λιγο νερο βρυσης,λιγο απο το προηγουμενο νερο που ειχε μεσα το ενυδρειο κ πολυ απιονισμενο.Το ενυδρειο μου για να καταλαβετε ειναι 96 λιτρα.
Λοιπον το ph χτες το απογευμα ηταν 6.9.
Παω σημερα να το μετρησω κ το βρισκω 7.5.:smt120

Τελος παντων λεω κ επειδη δεν ειχα γεμισει το ενυδρειο μεχρι πανω πανω,του ριχνω αλλα 4 μπιτονακια απιονισμενο νερο(συνολο 16 λιτρα) κ ξανα μετραω το ph.
Τι να δω??????????
Παλι το ιδιο 7.5
Παλια με το που εριχνα ενα μπιτονακι απιονισμενο εβλεπα αμεσως διαφορα στο ph της ταξεως του 0.1-0.2
Τωρα τπτ κ μαλιστα με 16 λιτρα απιονισμενο στα 96 συνολικα.

Παρομοια συμπεριφορα του ph ειχε συμβει κ πριν αλλαξω το aquascape του ενυδρειο μου κ το μονο που ειχα αλλαξει τοτε ηταν το φιλτρο.

Μπορειτε να μου πειτε τι μπορει να φταιει για αυτα τα τερτιπια του ph?:confused::confused:
Μετραω με ηλετρονικο πεχαμετρο καλιμπραρισμενο.

Γιαννης Μ5 04-06-10 07:46

Καλημερα.Μηπως εχεις διοξειδιο με ηλεκτρομαγνητικη;

harris samos 04-06-10 08:46

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο ?????
αμα ειναι καινουριο το ενυδρειο το ph δεν πεφτη
αλλα σε λιγο καιρο θα παρει την κατηφορα μονο του μην ανυσιχεις
παρε μια α/ο δε νομιζω να σε συμφερει να αγοραζεις απιονισμενο συνεχεια

την αμμο την επλεινες καλα ???
μηπος εχεις καμια πετρα μεσα ασβεστολιθηκη ???
την αμμο την τσεκαρες με το ακουαφορτε ??? βγαλε λιγο αστη να στεγνωση και ριξε αμα αφριση πετα την

Giorgos 04-06-10 08:52

Εκτος απο μετρησεις για pH, θα χρειαστουμε επισης και για GH και ΚΗ.
Καλο θα ηταν να παραθεσεις τις αντιστοιχες μετρησεις απο τη βρυση. Βαλε ομως πρωτα λιγο νερο σε ενα ποτηρι και αφησε το να καθησει 24 ωρες. Μετα κανε τις μετρησεις.

beat89 04-06-10 12:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 453079)
Καλημερα.Μηπως εχεις διοξειδιο με ηλεκτρομαγνητικη;

Οχι φιλε μου δεν εχω διοξειδιο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 453093)
ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο ?????
αμα ειναι καινουριο το ενυδρειο το ph δεν πεφτη
αλλα σε λιγο καιρο θα παρει την κατηφορα μονο του μην ανυσιχεις
παρε μια α/ο δε νομιζω να σε συμφερει να αγοραζεις απιονισμενο συνεχεια

την αμμο την επλεινες καλα ???
μηπος εχεις καμια πετρα μεσα ασβεστολιθηκη ???
την αμμο την τσεκαρες με το ακουαφορτε ??? βγαλε λιγο αστη να στεγνωση και ριξε αμα αφριση πετα την

Το ενυδρειο το εχω εδω κ 1 μιση χρονο σχεδον.Η αμμος ειναι μη ασβεστολιθικη την εχω τεσταρει.Απλα κ η αμμος να ηταν,το θεμα ειναι οτι παλι δεν επεφτε το ph κ πριν αλλαξω το ενυδρειο.
Πετρες δεν εχω μεσα.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 453096)
Εκτος απο μετρησεις για pH, θα χρειαστουμε επισης και για GH και ΚΗ.
Καλο θα ηταν να παραθεσεις τις αντιστοιχες μετρησεις απο τη βρυση. Βαλε ομως πρωτα λιγο νερο σε ενα ποτηρι και αφησε το να καθησει 24 ωρες. Μετα κανε τις μετρησεις.

Ενταξει θα κανω τις μετρησεις κ θα τις παραθεσω.
Αλλα πως εξηγειται το γεγονος οτι με τοσο απιονισμενο το ph δεν μεταβληθηκε καθολου?:confused:
-------------------------
Οι μετρησεις απο το ενυδρειο αυτη τη στιγμη ειναι.
Ph 7.6
Gh 6
Kh 4

Το Ph του νερου της βρυσης ειναι περιπου 7.8 για να εχετε μια ιδεα.
Ακριβεις μετρησεις αυριο.

harris samos 04-06-10 12:43

ποσο βρησησ εβαλες ?

Γιαννης Μ5 04-06-10 12:43

Ενταξει θα κανω τις μετρησεις κ θα τις παραθεσω.
Αλλα πως εξηγειται το γεγονος οτι με τοσο απιονισμενο το ph δεν μεταβληθηκε καθολου?:confused:
-------------------------
Οι μετρησεις απο το ενυδρειο αυτη τη στιγμη ειναι.
Ph 7.6
Gh 6
Kh 4

Το Ph του νερου της βρυσης ειναι περιπου 7.8 για να εχετε μια ιδεα.
Ακριβεις μετρησεις αυριο.[/QUOTE]

To ph σου ειναι οντως ψηλο αλλα μην σε παραξενευει το οτι προσθετοντας απιονισμενο δεν πεφτει γιατι εχω διαβασει εδω μεσα περιπτωσεις με νερο μονο οσμωσης να κανει 2και3 μηνες να χαμηλωσει.Καλο θα ειναι να κανεις και τεστ στο απιονισμενο για να εισαι σιγουρος.Ενα ενδεχομενο ειναι το νερο της βρυσης να αλλαξε(για καποιο λογο που αγνοουμε)σε σχεση με το νερο πριν καποιο καιρο που δεν ειχες το συγκεκριμενο προβλημα.Περιμενε ομως για πιο σιγουρες απαντησεις γιατι εδω μεσα υπαρχουν αρκετοι γνωστες.

beat89 04-06-10 12:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 453186)
ποσο βρησησ εβαλες ?

Περιπου 10 λιτρα απο την βρυση,20 λιτρα απο το νερο που ειχα πριν απο το ενυδρειο με ph 7.5 κ ολο το υπολοιπο απιονισμενο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 453187)

To ph σου ειναι οντως ψηλο αλλα μην σε παραξενευει το οτι προσθετοντας απιονισμενο δεν πεφτει γιατι εχω διαβασει εδω μεσα περιπτωσεις με νερο μονο οσμωσης να κανει 2και3 μηνες να χαμηλωσει.Καλο θα ειναι να κανεις και τεστ στο απιονισμενο για να εισαι σιγουρος.Ενα ενδεχομενο ειναι το νερο της βρυσης να αλλαξε(για καποιο λογο που αγνοουμε)σε σχεση με το νερο πριν καποιο καιρο που δεν ειχες το συγκεκριμενο προβλημα.Περιμενε ομως για πιο σιγουρες απαντησεις γιατι εδω μεσα υπαρχουν αρκετοι γνωστες.

Παλιοτερα το ph της βρυσης ηταν 7.3 κ τωρα ειναι 7.8.
Το προβλημα δεν ειναι αυτο γιατι μπορει να ανεβηκε αλλα θα εβαζα περισσοτερο απιονισμενο να το κατεβασω.
Το θεμα ειναι οτι με τοσο πολυ απιονισμενο δεν πεφτει με τπτ ενω παλιοτερα με λιγοτερο αμεσως φαινοταν διαφορα.

Γιαννης Μ5 04-06-10 12:56

Αν αλλαξε και το κh μαζι με το ph στο νερο της βρυσης τοτε επηρεαζει και το ποσο ευκολα χαμηλωνει το ph

harris samos 04-06-10 13:14

θα σου πω κατι για να καταλαβεις ποσο λεπτο ειναι το θεμα με της σκληροτητες

αν παρεις νερο απο αο και το μετρισεις σε ενα ενυδρειο μπορει να ειναι 4 οκ
αν εισαι απο πανω και εισαι υδρομενος και σταζει μεσα στο ενυδρειο ο υδρωτας τοτε το πεχα θα ανεβει

βεβαια μιλαμε για μικρο ενυδρειο οποτε φαντασου τα 10 λιτρα απο τη βρηση + το παλιο νερο που ηταν ποσο 7,5 ? ποσο ηθελες να κατεβει ?

εγω στο δισκαδικο το εφτιαξα στην αρχη με ph 7 μετα εβαζα μονο α\ο και το ph επεσε μετα απο ενα μηνα με καθε μερα αλαγη νερου περιπου 60 λιτρα στην αρχη το ενυδρειο ειναι 300

beat89 04-06-10 13:30

Το συγκρινω με το γεγονος του οτι πριν 1-2 μηνες εβαζα παλι απιονισμενο κ βρυσης.
Μολις εβαζα 12 λιτρα απιονισμενο(3 μπιτονακια) το ph απο 7.3(βρυσης) κατεβαινε στο 6.7
Η μεταβολη ηταν αμεση.

harris samos 04-06-10 13:35

δε ξερω τι να σου πω :(

beat89 04-06-10 13:38

Απο τις μετρησεις του ενυδρειου μπορει να δικαολογηθει κατι τετοιο?
Ισως χαμηλο Kh?

harris samos 04-06-10 13:40

αμα το kh η το gh ηταν χαμηλο θα επεφτε και το ph

beat89 04-06-10 14:00

Δεν ειναι ηδη χαμηλο?
Πρεπει να το μειωσω και αλλο?

harris samos 04-06-10 14:03

ποσο ειναι ?

beat89 04-06-10 14:06

Οι μετρησεις απο το ενυδρειο αυτη τη στιγμη ειναι.
Ph 7.6
Gh 6
Kh 4

harris samos 04-06-10 14:10

με τι μετρας?

Γιώργος Κ 04-06-10 14:17

Πριν αλλαξω το ενυδρειο (αφησα τα ιδια φιλτρα - μονο ενυδρειο αλλαξα) με σκετο νερο οσμωσης χωρις κατι αλλο ... το ph ηταν 4,20!
Οταν τα μετεφερα στο μεγαλυτερο (χαλασα κατα το ημισυ τη βιολογια) παλι με σκετο οσμωσης kh=0 και gh=0 σκαρφαλωνε σε καθε αλλαγη νερου και εφτασε ως 7... και μετα μονο του αρχισε να κατρακυλα παλι φτανοντας στο 5,50 και συνεχιζει τη κατρακυλα! Ακομα και σε αλλα ενυδρεια και μαλιστα σε μη ωριμα φιλτρα το ph ειναι μεγαλυτερο απο οτι θα επρεπε ... με kh =0 περιμενα μεγαλες διακυμανσεις του ph (και ξαφνικες) αλλα οσο εχω δει η θα συνεχιζει να ανεβαινει η να κατεβαινει παντα ομως σταδιακα! Δυστηχως δε μπορω να το εξηγησω!! :rolleyes:

beat89 04-06-10 14:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 453227)
με τι μετρας?

Ηλεκτρονικο πεχαμετρο κ υγρα τεστ.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 453231)
Πριν αλλαξω το ενυδρειο (αφησα τα ιδια φιλτρα - μονο ενυδρειο αλλαξα) με σκετο νερο οσμωσης χωρις κατι αλλο ... το ph ηταν 4,20!
Οταν τα μετεφερα στο μεγαλυτερο (χαλασα κατα το ημισυ τη βιολογια) παλι με σκετο οσμωσης kh=0 και gh=0 σκαρφαλωνε σε καθε αλλαγη νερου και εφτασε ως 7... και μετα μονο του αρχισε να κατρακυλα παλι φτανοντας στο 5,50 και συνεχιζει τη κατρακυλα! Ακομα και σε αλλα ενυδρεια και μαλιστα σε μη ωριμα φιλτρα το ph ειναι μεγαλυτερο απο οτι θα επρεπε ... με kh =0 περιμενα μεγαλες διακυμανσεις του ph (και ξαφνικες) αλλα οσο εχω δει η θα συνεχιζει να ανεβαινει η να κατεβαινει παντα ομως σταδιακα! Δυστηχως δε μπορω να το εξηγησω!! :rolleyes:

Εγω παλιοτερα που ειχαν γεννησει τα apple snail μου μεσα σε μερικες εβδομαδες μου το ειχαν φτασει 5.5
Τωρα ομως χωρις να αλλαξω κατι το ph δεν πεφτει με τπτ.

harris samos 04-06-10 14:28

τα σαλιγκαρια τραβανε το ασβεστιο που εχει το νερο για να φτιαχνουν κελιφος ;)

Γιώργος Κ 04-06-10 14:30

Γενικα το ph εκτος των αλλων εχει σχεση και με τα φωσφορικα αλλα οπως διαπιστωνω και με το ποσο ωριμο φιλτρο εχουμε!
Για αρχη κατεβασε το kh κατω απο 3 και παρακολουθα το!

beat89 04-06-10 14:40

Θα κανω αλλαγες με απιονισμενο αλλιως θα βαλω καμια 50αρια σαλιγκαρια να μου το μαλακωσουν αμεσως.:D:D

harris samos 04-06-10 14:43

παρε μια α\ο ποιο φτηνα θα σου ερθει

captain_john 04-06-10 23:35

καλημερα φιλε μου.εχω να προσθεσω το εξης.τεσταρησα τα απιονισμενα νερα lidl,carfour,και μασουτη.το χαμηλοτερο ηταν του μασουτη (μαρκα μασουτης) 5,6 ph kai αγωγημοτητα 0, μαλιστα του carfour (μαρκα) ειχε 7,5 ph και αγωγημοτητα 0.3 περιπου.τσεκαρησε τα απιονισμενα που βαζεις. εαν δεν το εχεις κανει. ημετρησεις εγιναν με καλιμπραρισμενο ηλεκτρονικο phmeter το ειδιο και η αγωγημοτητα.εχεις βαλει ξυλα μεσα καινουρια τιποτα μαζεμενα απο θαλλασα?συμφωνο με τον harri για οσμωση και εγω το ιδιο θα κανω.κοστιζει 62 ευρω.

beat89 05-06-10 01:18

Οσμωση το ξερω οτι συμφερει αλλα δεν το βλεπω ακομα.
Απο οσο ξερω δεν γινετε να μετρησεις το ph του απιονισμενου απο τη στιγμη που ειναι καθαρο νερο.Αρα οτι κ να σου βγαλει το πεχαμετρο ειναι λαθος.

lion 05-06-10 07:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από captain_john (Μήνυμα 453429)
καλημερα φιλε μου.εχω να προσθεσω το εξης.τεσταρησα τα απιονισμενα νερα lidl,carfour,και μασουτη.το χαμηλοτερο ηταν του μασουτη (μαρκα μασουτης) 5,6 ph kai αγωγημοτητα 0, μαλιστα του carfour (μαρκα) ειχε 7,5 ph και αγωγημοτητα 0.3 περιπου.τσεκαρησε τα απιονισμενα που βαζεις. εαν δεν το εχεις κανει. ημετρησεις εγιναν με καλιμπραρισμενο ηλεκτρονικο phmeter το ειδιο και η αγωγημοτητα.εχεις βαλει ξυλα μεσα καινουρια τιποτα μαζεμενα απο θαλλασα?συμφωνο με τον harri για οσμωση και εγω το ιδιο θα κανω.κοστιζει 62 ευρω.

Στο απιονισμένο νερό, λόγω μηδενικου kh δεν μετράμε ph, μόνο αγωγιμότητα.

beat89 05-06-10 14:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 453096)
Εκτος απο μετρησεις για pH, θα χρειαστουμε επισης και για GH και ΚΗ.
Καλο θα ηταν να παραθεσεις τις αντιστοιχες μετρησεις απο τη βρυση. Βαλε ομως πρωτα λιγο νερο σε ενα ποτηρι και αφησε το να καθησει 24 ωρες. Μετα κανε τις μετρησεις.

Αφησα το νερο για 24 ωρες οπως μου ειπε ο Giorgos κ να οι μετρησεις απο τη βρυση.
Ph 8.4
Gh 12
Kh 11

Οι μετρησεις απο το ενυδρειο οπως τις ειχα παραθεσει ειναι
Ph 7.6
Gh 6
Kh 4

Μπορειτε να μου πειτε τι μπορει να φταιει για το οτι το ph δεν λεει να πεσει με τπτ?:confused:

Giorgos 05-06-10 15:08

Μα το pH εχει πεσει και παρα πολυ μαλιστα. Με τις μετρησεις που μας παρεθεσες ειναι ξεκαθαρο αυτο. Εχεις καταφερει να μαλακωσεις το νερο ριχνοντας περιπου στο μισο το GH και το ΚΗ και εχεις ριξει την οξυτητα του κατα 0,8 μοναδες (μην ξεχνας οτι οι μεταβολες του pH ειναι λογαριθμικες). Οσο συνεχισεις να κανει αλλαγες νερου με μαλακο νερο και οσο περναει ο καιρος, η οξυτητα θα πεσει απο μονη της. Μπορεις βεβαια να βαλεις τυρφη στο φιλτρο ή να χρησιμοποιησεις CO2 για να βοηθησεις να ριξεις την οξυτητα.

beat89 05-06-10 15:15

Αν κανω μετρησεις κατευθειαν στο νερο της βρυσης χωρις να το αφησω να κατσει μου βγαζει ph 7.9
Γιατι αυτη η διαφορα?
Με τυρφη θα ειναι ομαλη η μεταβολη του ph ή θα κανει μεγαλες αλλαγες?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02479 seconds with 10 queries