Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   SOS!Φυσαλιδες-αφρος απο ταμπλετες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40219)

johnbaz 06-05-10 21:52

SOS!Φυσαλιδες-αφρος απο ταμπλετες
 
Καλησπερα σας.εδω κ δυο μερες απο την στιγμη που εβαλα ταμπλετες στα φυτα μου,εχουν δημιουργηθει φυσαλιδες-αφρος κ ανησυχω για την υγεια των ψαριων μου.εχω κανει ηδη μια αλλαγη 50% αλλα παραμενει το προβλημα.ενημερωστε αν υπαρχει προβλημα(αν κ ολα ειναι φυσιολογικα μεχρι στιγμης)κ τι μπορω να κανω για να εξαληφθει το προβλημα αν ειναι προβλημα.ενημερωνω οτι το ενυδρειο τρεχει 4μηνες.ευχαριστω

maikl 06-05-10 22:25

Οταν λες ταμπλετες τι ακριβως εννοεις?

johnbaz 06-05-10 22:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 443735)
Οταν λες ταμπλετες τι ακριβως εννοεις?

ταμπλετες για τους εχινοδορους μου για τις ριζες τους,3ολοκληρες κ επειδη μου ειπε να βαλω κ στα αλλα φυτα εβαλα κ απο μισες στα υπολοιπα.συνολο σε 100λιτρα 3ολοκληρες κ 4 σπασμενες

Giannhs21 06-05-10 23:41

Λογικα επαθες και εσυ αυτο που ειχα παθει και εγω με τις σπασμενες ταμπλετες... Εγω ειχα παρει τις Dannerle Despoit Nutriball και αυτες που εσπασα για να τις βαλω μισες με το που τις βουτηξα στο νερο αρχησαν και ελιωναν σαν ντεπον αναβραζον.... με αποτελεσμα ολα τα θρεπτικα στοιχεια που εχει να διαλυθουν στο νερο... απο τοτε ειχα μπολικη τριχωιδες αλγη και κατι σαν αφρο στην επιφανεια του νερου... Παιδια απο το φορουμ μου ειχαν πει να κανω συχνες αλλαγες νερου (εγω εκανα 2 φορες την βδομαδα) και μεσα σε 1-2 μηνες εχει καλυτερεψει η κατασταση κατα πολυ.

johnbaz 07-05-10 19:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giannhs21 (Μήνυμα 443767)
Λογικα επαθες και εσυ αυτο που ειχα παθει και εγω με τις σπασμενες ταμπλετες... Εγω ειχα παρει τις Dannerle Despoit Nutriball και αυτες που εσπασα για να τις βαλω μισες με το που τις βουτηξα στο νερο αρχησαν και ελιωναν σαν ντεπον αναβραζον.... με αποτελεσμα ολα τα θρεπτικα στοιχεια που εχει να διαλυθουν στο νερο... απο τοτε ειχα μπολικη τριχωιδες αλγη και κατι σαν αφρο στην επιφανεια του νερου... Παιδια απο το φορουμ μου ειχαν πει να κανω συχνες αλλαγες νερου (εγω εκανα 2 φορες την βδομαδα) και μεσα σε 1-2 μηνες εχει καλυτερεψει η κατασταση κατα πολυ.

Μεχρι στιγμης δεν εχω αλγη απλα το θεμα ειναι αν ειναι επικινδυνο για τα ψαρια.αυτο μενδιαφερει κυριος.αρα κ συ δεν ειχες απωλειες ετσι;
-------------------------
αυτο που δεν απαντηθηκε τελικα κ εχω μεινει με την απορια ειναι αν τελικς ειναι επικινδυνος αυτος ο αφρος για τα ψαρια.ειτε βραχυπροθεσμα ειτε μακροπροθεσμα.

Γιώργος Κ 07-05-10 19:52

Κανε μια μετρηση για αμμωνια ... για καλο και για κακο!! ;)

johnbaz 08-05-10 11:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 443972)
Κανε μια μετρηση για αμμωνια ... για καλο και για κακο!! ;)

μηδενικη η αμμωνια!!! Απλως δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι συνιθησμενο φαινομενο αυτο με τις ταμπλετες.εφοσων δεν επιρρεαζονται τα ψαρια απτην εμφανιση του αφρου τοτε δεν με πολυνοιαζει γιατι πιστευω με αλλαγες κ με τον καιρο θα αραιονουν.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01298 seconds with 10 queries