Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Καρδιναλιοι με πρησμενες κοιλιες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40124)

cult7 03-05-10 22:24

Καρδιναλιοι με πρησμενες κοιλιες
 
2 Συνημμένο(α)
2-3 καρδιναλιοι εμφανιζουν πρησμενες κοιλιες.ιδιαιτερα ο ενας.Στις φοτο φαινονται 2 ,το ενα ιδιαιτερα νομιζω οτι εχει φουσκωσει και αλλο τις τελευταιες ημερες.Η συμπεριφορα τους μοιαζει κανονικη και τρεφονται κανονικα,μερικα δε με μεγαλη βουλιμια.
Ειναι dropsy ή κατι αλλο;

giagligian 03-05-10 22:25

Dropsy είναι αν σου μοιάζουν με κουκουνάρια. Πόσες φορές ταίζεις την μέρα? Και πόση ποσότητα?

cult7 03-05-10 22:27

1 φορα την ημερα με flakes αλλα τελευταια ειχα αρχισει να τους δινω και κατεψυγμενη

giagligian 03-05-10 22:29

Θα σου πρότεινα για αρχή να σταματήσεις το φαγητό για μερικές μέρες (πχ 3-4) . Ταυτόχρονα προσπάθησε να ανεβάσεις φωτογραφίες καλύτερες γιατί δυστυχώς δεν ξεχωρίζει τπτ αξιόλογο. Και τέλος, συμπλήρωσε την φόρμα για τις αρρώστιες.

cult7 03-05-10 23:33

1 Συνημμένο(α)
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 63λτ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
3 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: πριν 3 μηνες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
8 cardinal tetras 2 corydoras
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24-26
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 20-30% καθε εβδομαδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: χθες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
1 φορα την ημερα flakes /1-2 φορες την εβδομαδα κατεψυγμενη
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:7-7,5
KH:4
GH:7
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):λιγοτερο απο 0,5
ΝΟ3(νιτρικά):λιγοτερο απο 10
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ναι
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
3-4
2. ΔΕΡΜΑ:φυσιολογικο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:κανονικη,μερικα εμφανιζουν λιγη επιθετικοτητα
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):ισως αυξημενη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :τρεφεται κανονικα
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 2-3 εβδομαδες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:το παρουσιαζουν οι μεγαλυτεροι σε μεγεθος καρδιναλιοι ενω οι μικροτεροι φαινονται φυσιολογικοι

giagligian 03-05-10 23:40

Αφού έχεις ΝΟ2 σημαίνει ότι κάτι γίνεται με το φίλτρο σου, μάλλον δεν έχει ολοκληρωθεί το στρώσιμο! Ξεκίνα με αλλαγές νερού ανά 2 μέρες, και κάνε τους δίαιτα για μερικές μέρες. Αν δεις άμεσα βελτίωση τότε είναι απτο πολυ φαγητό ;) Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο θα ήτανε καλό να ταίσεις με βρασμένο αρακά τα συγκεκριμένα για να "καθαρίσουν" !

Εννοείται όμως ότι θα πρέπει να σου γράψουν και οι πιο έμπειροι μήπως υπάρχει διαφορετική διάγνωση!

steliosblue 04-05-10 20:59

Προσεξε και το ph σου !!!!

Τα cardinal tetra θελουν οξινο νερο -και οχι αλκαλικο που εχεις τωρα - με ιδανικες τιμες ph το 6,0 - 6,5 .
Και gh μικροτερο του 4 .

Πάνος 04-05-10 22:05

προκειται για ψαρακια που δε συγχωρουν ευκολα λαθη....θα προτιμουσαν ακομη πιο μαλακο και οξινο νερο...σε συνδυασμο με την υπαρξη νιτρωδων....δεν ειναι παραξενο να αρρωστησουν...

cult7 05-05-10 10:41

Εχετε δικιο και προσπαθω βα κατεβασω το Ph με τυρφη,αλλιως με βλεπω να πηγαινω σε α.ο.
Ανασηκωμενα λεπια δε διακρινω ,ουτε μοιαζουν με κουκουναρια,τα ψαρια ειναι ζωηρα ,με πολυ βουλιμια.
Τα εχω βαλει απο χθες σε διαιτα με λιγο αρακα.Σημερα μαλλον νηστεια και αυριο παλι αρακα.Οπως δειχνουν μαλλον τα ειχα παραταισει.
Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες

Γιώργος Κ 05-05-10 11:07

Δυστηχως οι φωτο δεν βοηθανε :rolleyes: κοιτα εδω http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/p...=2&GalleryId=2 αν αναγνωριζεις το dropsy ;)

cult7 05-05-10 14:00

Τις ειχα δει αυτες τι foto.99% δεν ειναι dropsy.Παραταισμα με κατεψυγμενη και ζωντανο Grindal ηταν μαλλον.Σημερα μετα απο ταισμα με αρακα εχουν γινει στυλακια ολα.
Για τα νιτρικα πρεπει να εδωσα λαθος τιμες γτ ξαναμετρησα σημερα και ηταν 0.
Το ph πρεπει να πεσει,καταφερα και εριξα kh και gh (το νερο απο τη βρυση μου ειναι απιστευτα σκληρο και αλκαλικο),αλλα δε βλεπω το Ph να ακολουθει τη πτωση.
Καποια φτηνη Α.Ο. μπορειτε να προτεινετε;

bokostas 06-05-10 01:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cult7 (Μήνυμα 443207)
Καποια φτηνη Α.Ο. μπορειτε να προτεινετε;

http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29858

cult7 06-05-10 09:32

Σε ευχαριστω

Kostis-Salonika 06-05-10 17:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 443439)

Kαι εγώ την ίδια αγόρασα πρόσφατα, στα 150 GPD (εδώ προσοχή).
Είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος καθώς η ΑΟ λειτουργεί όπως ακριβώς περίμενα, έως τώρα, την έχω βρει και αλλού μόνο ακριβότερα, ενώ σε 1 θέμα που προέκυψε αρχικά, από δικό μου καθαρά λάθος, υπήρξε άμεση και αποτελεσματική ανταπόκριση από πλευράς του καταστήματος.
Τους δίνω συγχαρητήρια.;)

cult7 06-05-10 21:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostis-Salonika (Μήνυμα 443623)
Kαι εγώ την ίδια αγόρασα πρόσφατα, στα 150 GPD (εδώ προσοχή).

Τι να προσεξω;Να παρω 150gpd ή το μικρο 50gpd?

Kostis-Salonika 07-05-10 11:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cult7 (Μήνυμα 443715)
Τι να προσεξω;Να παρω 150gpd ή το μικρο 50gpd?

Την 150 GPD θα πάρεις για να έχεις μεγαλύτερη απόδοση ανά ώρα και συνεπώς λιγότερα νευράκια.
Βλέπεις η διαδικασία παίρνει ώρα για να ολοκληρωθεί (ανάλογα με τα ζητούμενα λίτρα) και πληρώνεις κάτι παραπάνω για να μειώσεις όσο γίνεται την ταλαιπωρία της αναμονής.;)

cult7 07-05-10 11:58

Ευχαριστω!Παω να αλλαξω την παραγγελια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01815 seconds with 10 queries