Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   νεος στο κουρμπετι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40081)

linos21 01-05-10 19:56

νεος στο κουρμπετι
 
3 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:60Χ40Χ30
Όγκος:72 μικτα 60 καθαρα
Κατηγορία:φυτεμενο
Φυτά:anubia nana,anubia barteri, microsorum pteropus windelov,bacopa monieri, hygrophila difformis,java moss, pogostemon
Ψάρια / Άλλα είδη:5 black phantom tetras,κερατοφυλλο
Διακοσμητικά υλικά:χαλικι μπεζ ,δυο ριζες και μικρες πετρες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:κορμος δεντρων
Φωτισμός:24w pl
Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες (14:00-02:00)
Φιλτράρισμα:eheim 2213 (δυο λιτρα σιποραξ)
Θερμοστάτης:jbl 50w
Λίπανση:καμια προς το παρον
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:6,8
Γενική σκληρότητα (GH):<6d
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3d
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:10 λιτρα καθε 7 μερες
Θερμοκρασία:24,3 c
Άλλες πληροφορίες:χρονος λειτουργιας 30 ημερες, στρωσιμο με μπολι
Φωτογραφία:

Γιώργος Κ 01-05-10 20:14

Πολυ ομορφο στησιμο!!! :p

:smt041

Πως μαλακωνεις το νερο?? :confused:

linos21 01-05-10 20:22

με απιονισμενο νερο...τισ ντοματιες δυστυχως δεν τισ βλεπω και στα καλυτερα τους..ισως τισ εκαψα αλλα θα περιμενω λιγο ωστε να δω πως θα πανε...τα τετρα θα τα κανω 8 για να ειναι κανονικο κοπαδακι...εχεις να προτεινεις κανενα ψαρακι βυθου σαν πιο εμπειρος?

oko 01-05-10 20:29

Ωραιο ειναι lino, απλα να ψηλώσουν τα πισω φυτα. Απο ψαρακια βυθου κανενα κοπαδακι corydoras κατα την γνωμη μου και εισαι πρωτος.

linos21 01-05-10 20:31

θεωρεις πωσ τα λιτρα μου ειναι ενταξει για 8 τετρα και το κοπαδακι corydoras που λες?

Γιώργος Κ 01-05-10 20:35

Μπορει να φανει παραξενο αλλα νομιζω οτι ηδη εχεις πολλα ψαρια για τα λιτρα σου!! Δεν ειναι αναγκαιο να εχεις ψαρια βυθου!! ;)

oko 01-05-10 20:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 441858)
Μπορει να φανει παραξενο αλλα νομιζω οτι ηδη εχεις πολλα ψαρια για τα λιτρα σου!! Δεν ειναι αναγκαιο να εχεις ψαρια βυθου!! ;)

Lino σεβομαι την εμπειρια για να λεει ετσι ο Γιωργος ετσι ειναι. Εγω ειπα για τα corydoras γιατι σιχαινομαι τους πλεκοστομους απλα.

dimitris vas 01-05-10 20:45

ομορφο ειναι!μ αρεσει!

linos21 01-05-10 21:39

τα πεντε τετρα να μην τα κανω τουλαχιστον 8 για να ειναι σε καλη αναλογια?

Χριστόφορος Μίχας 01-05-10 22:21

Ωπα ομορφιες μπραβο lino με το που θα παρει μπρος θα ειναι σουπερ.

linos21 01-05-10 22:28

το βρισκεις καλο χριστοφορε?θα παω να παρω καμια κρυπτοκορυνα η κατι αλλο να κρυψω τον θερμοστατη

Χριστόφορος Μίχας 01-05-10 22:39

Η κρυπτοκορίνα δεν ψηλώνει τόσο για να σου κρύψει τον θερμοστάτη. Μπορείς να βάλεις λιμνοφίλα σεσιλιφλόρα, ή χαϊγκροφίλα πολυσπέρμα, ή ετζέρια. Η ντοματιά δεν είναι και τόσο χάλια. Κι η δική μου έτσι είναι κάπως.
Για τα ψαράκια σου λένε οι ειδικοί.... Ο τοίχος που τον έχω δεί κι από κοντά, θέλει ένα τρακοσάρι...χα χα :smt041

bokostas 02-05-10 08:13

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου φίλε μου. Να το χαίρεσαι.
Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω με τον georgarask που σωστά σου είπε ότι δεν χρειάζεσαι ψάρια βυθού, θα σου πω ότι αν θέλεις να βάλεις κι άλλα
ψάρια, οριακά θα μπορούσες να προσθέσεις ακόμη 2-3 τέτρα ή 2-3 μικρόσωμα corydoras, πρέπει όμως να διαλέξεις, ή τα μεν ή τα δε, όχι όλα μαζί.
Με καλή φίλτρανση, μπόλικα φυτά και τακτικές αλλαγές νερού, το ενυδρείο σου νομίζω "σηκώνει" ακόμη 2-3 ψαράκια.

Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. 02-05-10 11:28

βαλε 3 τετρα και τιποτε αλλο. καθε εβδομαδα αλλαγη νερου!

Αλέξης6 02-05-10 13:21

Όμορφο το ενυδρείο σου!!

theodor72 03-05-10 11:19

Παιδιά, ο φίλος έχει πολύ καλή φίλτρασνη. Μήπως μπορούμε να πάμε και λίγο παραπάνω από πλευράς αριθμού ψαριών;

Υπάρχει και κρυπτοκορίνα που ψηλώνει. Ίσως μάλιστα γίνεται πολύ μεγάλη για το ενυδρείο σου, αλλά κλαδεύοντας τα μεγαλύτερα φύλλα θα είσαι μια χαρά. Λέγεται Cryptocoryne crispatula var. balansae και όπως όλες οι κρυπτοκορίνες δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητική.

Dimis 04-05-10 00:08

Σε 70 λιτρα με φιλτρο 2213 πιστευω πως μπορεις να κανεις τα τετρα 6-7 και να βαλεις και μια πενταδα κορυντορας με προτιμηση τα panda λογω μεγεθους.
Οσο για το στησιμο σου ειναι πολυ ομορφο!

linos21 04-05-10 20:38

νεες φωτογραφιες... προστεθηκαν 5 zebra danio super red και απο φυτα δυο κρυπτοκορινες μια pogostemon helferi (απιστευτα ομορφο φυτο) και λιγο γρασιδακι ξεχναω το ονομα του (οι πιο εμπειροι ασ βοηθησουν)...πως σαν φαινεται σαν διαταξη?τα ψαρακια ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση και κολυμπουν σαν τρελα

linos21 04-05-10 20:45

2 Συνημμένο(α)
νεες φωτογραφιες... προστεθηκαν 5 zebra danio super red και απο φυτα δυο κρυπτοκορινες μια pogostemon helferi (απιστευτα ομορφο φυτο) και λιγο γρασιδακι ξεχναω το ονομα του (οι πιο εμπειροι ασ βοηθησουν)...πως σαν φαινεται σαν διαταξη?τα ψαρακια ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση και κολυμπουν σαν τρελα

Χριστόφορος Μίχας 04-05-10 23:33

Καλώς τα δέχτηκες! Ωραίο χρώμα έχουν. Μια χαρά είναι όλα. Στις φωτογραφίες κάνει αντανάκλαση το φλάς. Δοκίμασε και χωρις αυτό να βγάλεις. Εχει ο Υδρόκοσμος πογκόστεμον? Θα σπεύσω γιατί το ψάχνω 2 μήνες τώρα. Το γρασιδάκι αριστερά μου κάνει για τενέλους, αλλά δεν το βλέπω καθαρά. Καλό είναι στις αγορές φυτών να κρατάς τα ταμπελάκια τους για να θυμάσαι τί έχεις..

theodor72 05-05-10 00:00

Τα ψαράκια που πήρες είναι γεννετικά τροποποιημένα ψάρια και κατά την γνώμη μου εντελώς αφύσικα. Εγώ δεν θα τα έπερνα ποτέ. Δεν καταλαβαίνω γιατί αφού κάνεις τόση προσπάθεια να φτιάξεις ένα όμορφο και φυσικό ενυδρείο, αναιρείς ότι έχεις κάνει μέχρι τώρα και βάζεις μέσα ψαράκια που φωσφορίζουν!

Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές και εντελώς φιλικές απόψεις...

linos21 05-05-10 09:31

χριστοφορε το τελευταιο πογκοστεμον το πηρα εγω αλλα σημερα μου ειπε θα ειχε νεα παραλλαβη απο φυτα και λογικα θα εχει και πογκοστεμον...αν πας υδροκοσμο πες του να σου δειξει το πογκοστεμον που εχει στο ενυδρειο τοθ...τρομερο φυτο απιστευτο...οσο για τα ντανιο φιλε μου τεο το εψαξα..δεν ειναι ουτε παπαγαλοψαρα ουτε τεχνητα βαμμενα ψαρακια...εχει γινει μια παρεμβαση στο γονιδιο τους που ναι μεν τους αλλαζει το φυσικο τους χρωμα αλλα σε καμια περιπτωση τα ψαρακια δεν υποφερουν οπως τα βαμμενα
Does the fluorescence harm the fish?
No. The fish are as healthy as other zebra fish in every way. Scientists breed them by adding a natural fluorescence gene to the fish eggs before they hatch. The fish is born with this unique color, and maintains the color throughout its life. The color is also passed on to their offspring....οπως ειπες και εσυ ο καθενας εχει τισ δικες του αποψεις και το σεβομαι...

kotsos83 05-05-10 11:18

Δυστυχως φιλε μου κανεις λαθος τα ψαρακια σου δεν ειναι φυσιολογικα,εχουν παρεμβει στα χρωμοσωματα τους,στη θεση σου θα τα πηγαινα πισω κ θα επερνα 3 ακομη τετρες.....

linos21 02-06-10 07:25

2 Συνημμένο(α)
μερικες αλλαγεσ και νεες φωτος....προστεθηκαν νεα φυτα

Χριστόφορος Μίχας 02-06-10 19:28

Ωραίος!!!!!:):)

Αλέξης6 02-06-10 20:58

Μου άρεσαν οι αλλαγές που έκανες!!

linos21 02-06-10 22:03

χριστοφορε καντη για υδροκοσμο οσο σε παιρνει εχει πογκοστεμον σε πολυ καλη τιμη και αρκετα μεγαλο...καμια σχεση με αυτο που ειχα παρει στην αρχη..και να φανταστεισ ειχα παρει δυο κομματια και δεν εχει αναπτυχθει σχεδον καθολου..ενω αυτο που πηρα χθες χανεισ την μπαλα μεγαλο και σε πολυ καλη κατασταση..το κρινουμ ειναι απλα απιστευτο..ακριβο πολυ αλλα τα αξιζει τα λεφτα του...εβαλα και μια λαμπα αρκαντια οριτζιναλ τροπικαλ και παμε καλα...το 300αρι θα το ατοιμασουμε σεπτεμβρη ε?

Χριστόφορος Μίχας 03-06-10 06:24

να ειμαστε καλα απο Σεπτεμβρη συγουρα.

frits 03-06-10 10:16

Πολύ όμορφο! :smt041

johnbaz 03-06-10 15:44

Φιλε μου πολυ ομορφο κ φυσικο.μπραβο.φαινονται οι ενημερωμενοι!κσλη συνεχεια κ καλη απολαυση!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02112 seconds with 10 queries