Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   SOS! τα ψαρια δεχονται επιθεση απο το φιλτρο...! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39414)

papanikos 07-04-10 21:06

SOS! τα ψαρια δεχονται επιθεση απο το φιλτρο...!
 
Γεια σας και ΒΟΗΘΕΙΑΑ.. σημερα πηρα ενυδριο 20 λιτρων και εβαλα τα 2 χρυσοψαρα μου μεσα.!(ηταν το καλυτερο π μπορουσα να κανω λογο χωρου προς το παρων!) ειναι 4cm το καθενα (μικρα) και το ενυδριο εχει ενα φιλτρο που γραφει το κουτι: RESUN mini filter και εχει τα εξης χαρακτηριστικα:

MODEL: MINIFILTER
VOLT: 110-120/220-240V
POWER: 5 WATT
OUTPUT: 200L/H
HMAX: 0.5M
AQUARIUM: MAX.60L

Tο προβλημα ειναι οτι μολις τα εβαλα μεσα τα ψαρια εγιναν υπερκινητικα και φαινοταν οτι το φιλτρο τα τραβαει προς τα εκει... Να σημειωσω οτι τα ειχα σε γυαλα εδω και ενα μηνα π τα εχω... τι να κανω? ειναι φισιολογικο?? σκεφτομαι οτι θα κουραστουνε και φοβαμαι μην κολλησουνε πανω... και ετσι προσορινα εσβησα το φιλτρο. το εχω τοποθετησει ενα εκατοστο κατω απο την επιφανεια στο πλαινο τζαμι του ενυδριου.... τι φταιει?

ΣΗΜΕΙΩΣΗΣ: ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑ ΡΟΥΦΑΕΙ Η ΑΝ ΛΟΓΩ ΠΙΕΣΗΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΤΟΞΕΥΟΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΣΤΑ ΤΟΙΧΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ... ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΧΗ ΚΙΝΗΣΗ... ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΚΟΥΡΑΖΟΤΑΝ ΑΠ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑΝΕ....
ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ!! (ΣΟΡΡΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑ ΑΥΤΟ Π ΡΩΤΑΩ...)

Πάνος 07-04-10 21:09

καλως ηρθες!
δεν ξερω αν εχει νοημα να σου πουμε προσωρινες λυσεις μιας και το βασικο προβλημα ειναι τα 2 χρυσοψαρα σε 20 λιτρα.
αν τα κουραζει παντως η εντονη ροη θα πρεπει να κανεις καποια πατεντα να "σπας" τη ροη αυτη.

akis7 07-04-10 21:12

μπουκωσε καπως την εισοδο του φιλτρο ωστε να μην ρουφαει πολυ και να μειωθει η ροη..
αν και οπως ειπε πιο πανω ο πανος....................

Krisos 07-04-10 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από papanikos (Μήνυμα 433443)
Γεια σας και ΒΟΗΘΕΙΑΑ.. σημερα πηρα ενυδριο 20 λιτρων και εβαλα τα 2 χρυσοψαρα μου μεσα.!(ηταν το καλυτερο π μπορουσα να κανω λογο χωρου προς το παρων!) ειναι 4cm το καθενα (μικρα) και το ενυδριο εχει ενα φιλτρο που γραφει το κουτι: RESUN mini filter και εχει τα εξης χαρακτηριστικα:

MODEL: MINIFILTER
VOLT: 110-120/220-240V
POWER: 5 WATT
OUTPUT: 200L/H
HMAX: 0.5M
AQUARIUM: MAX.60L

Tο προβλημα ειναι οτι μολις τα εβαλα μεσα τα ψαρια εγιναν υπερκινητικα και φαινοταν οτι το φιλτρο τα τραβαει προς τα εκει... Να σημειωσω οτι τα ειχα σε γυαλα εδω και ενα μηνα π τα εχω... τι να κανω? ειναι φισιολογικο?? σκεφτομαι οτι θα κουραστουνε και φοβαμαι μην κολλησουνε πανω... και ετσι προσορινα εσβησα το φιλτρο. το εχω τοποθετησει ενα εκατοστο κατω απο την επιφανεια στο πλαινο τζαμι του ενυδριου.... τι φταιει?

ΣΗΜΕΙΩΣΗΣ: ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑ ΡΟΥΦΑΕΙ Η ΑΝ ΛΟΓΩ ΠΙΕΣΗΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΤΟΞΕΥΟΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΣΤΑ ΤΟΙΧΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ... ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΧΗ ΚΙΝΗΣΗ... ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΚΟΥΡΑΖΟΤΑΝ ΑΠ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑΝΕ....
ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ!! (ΣΟΡΡΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑ ΑΥΤΟ Π ΡΩΤΑΩ...)


Καθε χρυσοψαρο απαιτει τουλαχιστον 40-50 λιτρα ...για μενα πας αυριο στο πετ σοπ αγοραζεις ενα ενυδρειο 120 λιτρα μαζι με ενα εξωτερικο φιλτρο μαζι ζητας και μπολι (μπιχλα που θα μπει στον καδο του ενυδρειου ) ντεκορ μπορεις να βαλεις κανενα χαλικακι ..εγω θα σταματουσα να τρεχει εφοσον δημιουργει προβλημα στα ψαρακια ..ειναι λογικο αφου το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για αυτα τα ψαρια

thesom21 07-04-10 21:13

Σε 20 λιτρα χρυσοψαρα????? Ειναι πολυ λιγα

giannisqq 07-04-10 21:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Krisos (Μήνυμα 433449)
Καθε χρυσοψαρο απαιτει τουλαχιστον 40-50 λιτρα ...για μενα πας αυριο στο πετ σοπ αγοραζεις ενα ενυδρειο 120 λιτρα μαζι με ενα εξωτερικο φιλτρο μαζι ζητας και μπολι (μπιχλα που θα μπει στον καδο του ενυδρειου ) ντεκορ μπορεις να βαλεις κανενα χαλικακι ..εγω θα σταματουσα να τρεχει εφοσον δημιουργει προβλημα στα ψαρακια ..ειναι λογικο αφου το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για αυτα τα ψαρια

δεν ειναι τοσο ευκολο για τον καθενα απο εμας να πηγαινει και να αγοραζει ενυδρεια;)ολοι καναμε λαθη!!!πιστευω να πραξει για το καλυτερο ο φιλος...

Γιώργος Κ 07-04-10 21:39

Καλως ηρθες!! :p

Θα συμφωνησω με τα παιδια παραπανω!! Ευχομαι να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο για τα ψαρακια σου!! ;)

Το εχεις στρωσει το φιλτρο σου?

Krisos 07-04-10 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 433452)
δεν ειναι τοσο ευκολο για τον καθενα απο εμας να πηγαινει και να αγοραζει ενυδρεια;)ολοι καναμε λαθη!!!πιστευω να πραξει για το καλυτερο ο φιλος...


ε και τι προτινεις εσυ ? :smt075 ..η χαριζει τα χρυσοψαρα η παιρνει ενα μεγαλυτερο ενυδρειο

giannisqq 07-04-10 21:48

μη βαρας:D:Dτωρα που εμαθε τα λαθη του θα κανει το καλυτερο...

papanikos 07-04-10 21:49

λοιποοοννν καταρχας σας ευχαριστω ολους για την αμεση απαντηση σας ο καθενας..
και ευχαριστω τους: panos-alexis/polis kai akis7 που μ δωσανε τη συμβουλη με τη μειωση ροης.. τελικα εβαλα ενα μικρο σολινακι απο σιλικονη π ειχα εδω στο σπιτι για σημερα το βραδυ, και ριχνω την πιεση κατακορυφα στη γωνιτσα και τωρα τα χρυσοψαρακια μου βολταρουν ελευθερα..

Επισεις οντως ο giannisqq εχει δικαιο για το θεμα με τη δυνατοτητα να αγορασουμε ενυδρειο... Η αληθεια ειναι οτι μ τα φερανε σε μια μικρη γυαλα(αντε και 5-6 λιτρα να ηταν) και μετα απο οσα διαβασα στο φορουμ εκανα οτι καλυτερο μπορουσα καθως ειμαι φοιτητης και εχω 38 τετραγωνικα και δεν εχω χωρο για ενυδρειο... ετσι το μεγαλυτερο π μπορουσα να παρω ειναι αυτο των 20 λιτρων.. Αλλα μην ανυσηχειτε γιατι σε λιγο καιρο θα μπουνε στη μονημη κατοικια μου και στο χειροποιητο αλλα αχρισημοποιητο πλεον ενυδρειο 400 λιτρων του πατερα μου μαζι με αλλα 3-4...!!

ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ!!!!!! ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

Krisos 07-04-10 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 433458)
μη βαρας:D:Dτωρα που εμαθε τα λαθη του θα κανει το καλυτερο...

lol πλακα κανω! :smt064 :smt043 :smt119

αυτο εδω ειναι τοπ :smt066

giannisqq 07-04-10 21:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Krisos (Μήνυμα 433461)
lol πλακα κανω! :smt064 :smt043 :smt119

αυτο εδω ειναι τοπ :smt066

:D:D

pavlos t 07-04-10 21:55

Καλησπέρα καλώς ήρθες στην παρέα λοιπόν σημαντικό πρώτο βήμα είναι να βρεις μια λύση για το φιλτρακη πολλά έχουν ρυθμιστή ροής κάπου ψαχτώ λίγο η προσπάθησε με κάποιο τρόπο να σπάσεις την ροη . Από την γυάλα που τα είχες είναι καλύτερα αλλά κοίτα σιγά σιγά για μεγαλύτερο ενυδρείο μετά κοίτα τα ποστ για αρχάριους να ενημερωθείς μετρήσεις ιχθυοφορτιση κλπ. Γνώμη μου είναι να βάλης μια αγγελία εάν δεν μπορείς για κάτι μεγαλύτερο και να τα χαρίσεις και αφού στρώσης το ενυδρείο σου μπορείς να Βάλης ψαράκια που θα ταιριάζουν στα λίτρα σου
Φιλικά Παύλος

Γιώργος Κ 07-04-10 21:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από papanikos (Μήνυμα 433459)
λοιποοοννν καταρχας σας ευχαριστω ολους για την αμεση απαντηση σας ο καθενας..
και ευχαριστω τους: panos-alexis/polis kai akis7 που μ δωσανε τη συμβουλη με τη μειωση ροης.. τελικα εβαλα ενα μικρο σολινακι απο σιλικονη π ειχα εδω στο σπιτι για σημερα το βραδυ, και ριχνω την πιεση κατακορυφα στη γωνιτσα και τωρα τα χρυσοψαρακια μου βολταρουν ελευθερα..

Επισεις οντως ο giannisqq εχει δικαιο για το θεμα με τη δυνατοτητα να αγορασουμε ενυδρειο... Η αληθεια ειναι οτι μ τα φερανε σε μια μικρη γυαλα(αντε και 5-6 λιτρα να ηταν) και μετα απο οσα διαβασα στο φορουμ εκανα οτι καλυτερο μπορουσα καθως ειμαι φοιτητης και εχω 38 τετραγωνικα και δεν εχω χωρο για ενυδρειο... ετσι το μεγαλυτερο π μπορουσα να παρω ειναι αυτο των 20 λιτρων.. Αλλα μην ανυσηχειτε γιατι σε λιγο καιρο θα μπουνε στη μονημη κατοικια μου και στο χειροποιητο αλλα αχρισημοποιητο πλεον ενυδρειο 400 λιτρων του πατερα μου μαζι με αλλα 3-4...!!

ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ!!!!!! ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

Θα πρεπει να προσεχεις παρα πολυ με τοσο λιγα λιτρα! Η αμμωνια που παραγεται απο τα ψαρια ειναι κατι που τα σκοτωνει!! Θα πρεπει να κανεις συχνες αλλαγες νερου ... αλλα και να προμηθευτεις τεστακια για να βλεπεις τα επιπεδα αμμωνιας, ΝΟ2, ΝΟ3 ωστε να ξερεις που βρισκεσαι!
Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 και θα αρχισεις να καταλαβαινεις!
Η ουσια ειναι (για μενα) να μην πεθανουν τα ψαρακια σου και να μην υποφερουν αλλα να ζησουν και να τα χαρεις! Τα λιγα λιτρα δε βοηθανε και οι πιο πολλοι ανυσηχουν για αυτο ακριβως και οχι γιατι δεν εχουν χωρο να κολυμπουν!! Ελπιζω να καταλαβαινεις ...

Coolnick 08-04-10 07:42

"Προσωρινά" είσαι εντάξει...
 
Καλημέρα, όντως βρήκες μια προσωρινή λύση για την ροή.. Τώρα να έχεις στο νου αυτό που ανέφερε ο φίλος για την αμμωνία... και όχι μακριά στο μέλλον να τα μεταφέρεις όπως αναφέρεις στο ενυδρείο που είχατε.(Αυτή είναι και η καλύτερη λύση, και θα σου λύσει τα χέρια απο πολλούς μελλοντικούς μπελάδες...)

papanikos 08-04-10 14:40

Τελικα ενταξει το φιλτρο ολα καλα!! Εχω μια απορια! οταν τα ειχα τα ψαρακια μεσα στη γυαλα και αλλαζα νερο καθε 4 μερες δεν γεμιζε αμωνια?? Μου ειπε η κυρια απο το πετ σοπ οτι πρεπει να προσεξω παρα πολυ τον 1ο μηνα ωστε να μη βρομισει πολυ το νερο.. με πολυ λιγο ταισμα... (οταν λεμε πολυ λιγο ποσο εννοουμε?) εγω τα ταιζω 1 φορα τη μερα, το πρωι δλδ και ριχνω 8-10 φιλαρακια απο την πολυχρωμη τροφη και την κατασπαραζουνε σε λιγοτερο απο 1 λεπτο....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01885 seconds with 10 queries