Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Βοήθεια παρακαλώ !!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39090)

Perazzi 25-03-10 18:22

Βοήθεια παρακαλώ !!!
 
Έψαξα παντού αλλά δεν βρήκα πουθενά μια μαύρη φόντο , σκώπτομε να το βάψω με μαύρο μπογιά
Τι είδος μπογιά μπορώ να χρησιμοποιήσω ??? η κάτι άλλο τη μπορώ να βάλω ???
-------------------------
Διαστάσεις 70χ187

Γιαννης Μ5 25-03-10 18:24

Φιλε μου πηγαινε σε ενα βιβλιοπωλειο και παρε μαυρο χαρτονι.Μην βαψεις το ενυδρειο.:)

Perazzi 25-03-10 18:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από γιαννησ μ5 (Μήνυμα 429899)
Φιλε μου πηγαινε σε ενα βιβλιοπωλειο και παρε μαυρο χαρτονι.Μην βαψεις το ενυδρειο.:)


Δεν θα μήνη κενό ώμος πώς θα το κολλήσω , ?

Dimis 25-03-10 18:41

Εκει που θα κανεις τις ενωσεις των χαρτονιων φρονισε να μην αφηνεις κενα αλλα και να αφηνεις κολλησετα με μαυρη μονωτικη να μην φενεται τιποτα.

dolphin07 25-03-10 18:42

Φιλε παρε αυτοκολλητο βυνιλιο.Εγω βρηκα σε μαγαζι που φτιαχνουν επιγραφες.Και εμενα εχει υψος 70 Χ150 και δεν εβρισκα σε αλλα μαγαζια.Καλυτερα να μην το βαψεις...Υπαρχει τροπος να το κολλησεις πανευκολα!!!!

Perazzi 25-03-10 18:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dolphin07 (Μήνυμα 429903)
Φιλε παρε αυτοκολλητο βυνιλιο.Εγω βρηκα σε μαγαζι που φτιαχνουν επιγραφες.Και εμενα εχει υψος 70 Χ150 και δεν εβρισκα σε αλλα μαγαζια.Καλυτερα να μην το βαψεις...Υπαρχει τροπος να το κολλησεις πανευκολα!!!!


Πήγα σε ένα τέτοιο μαγαζί και μου είπε 40 ευρώ το m2

Γιαννης Μ5 25-03-10 18:48

Γιατι να μεινει κενο;Καταρχην θα χρειαστεις 2 κομματια χαρτονι γιατι δεν πιστευω οτι θα βρεις στις διαστασεις που θες.Καθαρισε το τζαμι καλα γιατι οτι λεκες ειναι πανω θα φαινεται.Εγω εχω παρει 2 χαρτονια και τα ενωσα με μια χαρτοταινια(τα ενωσα καβαλωντας το ενα το αλλο για 3-4 ποντους).επειτα το κοβεις στις διαστασεις που θες(για το υψος εγω στο δικο μου που εχει πλαστικο διακοσμητικο τελαρο στη βαση,το εκοψα στο υψος της γυαλας και το τοποθετησα βαζοντας το μεσα στο πλαστικο)κοβεις μετρωντας οπου χρειαζεται για μεντεσεδες κτλ και το τοποθετεις.Στα πλαινα το εχω πιασει με σελοτειπ και για να μην κανει κοιλια,το πανω μερος του χαρτονιου το εχω κολλησει με χαρτοταινια στο πανω μερος του τζαμιου αφου το εχω σχετικα τεντωσει.Αν το κοψεις σωστα δεν θα κανει κοιλια.

dolphin07 25-03-10 18:51

Εγω πηρα δυο κομματια 70Χ150 σε διαφορετικη αποχρωση του μπλε γιατι δεν μπορουσα να αποφασισω ποιο μου αρεσει ποιο πολυ και εδωσα 20 ευρω!!!

Γιαννης Μ5 25-03-10 18:58

Εγω εδωσα 1.50 ευρω:)Βεβαια μιλαω για χαρτονι και οχι για βινυλιο.Αν και δεν πιστευω οτι οπτικα θα υπαρχει διαφορα αν το χαρτονι μπει σωστα.

Perazzi 25-03-10 19:01

Σας ευχαριστώ για απάντησης , θα δοκιμάσω και τα δυο και το χαρτόνι και το βινύλιο

dolphin07 25-03-10 19:08

Καλο και το χαρτονι με 1.50 ευρω...δεν λεω,,,,αλλα με το βινυλιο δεν εχεις προβλημα αμα πεσει νερο και δεν εχεις ενωσεις....ουτε χαρτοταινια ουτε σελοτειπ.Γινεται ενα με το τζαμι!!!

AQUA PURA 25-03-10 19:24

Φίλε μου πάρε χαρτόνι από χαρτόκουτο (ψυγείου, a/c κλπ. είναι ιδανικά λόγο μεγάλου μήκους) το οποίο είναι σκληρό και δύσκαμπτο…..κόψτο στα μέτρα του ενυδρείου βάψτο με μαύρο σπρέι και τοποθέτησε το στο πίσω μέρος του ενυδρείου…. Η πιο εύκολη και οικονομική λύση...;)

Γιώργος Κ 25-03-10 20:46

Αν το βαψεις εξωτερικα με πλαστικο χρωμα δεν θα υπαρχει προβλημα! Ακομα και στο μελλον να θελεις να το αφαιρεσεις θα μπορεις με προσοχη βεβαια!

Για δισκους δε θα εβαζα μαυρο φοντο! Εχει παρατηρηθει απο πολλους οτι αυξανει το peppering .. μια καλη ιδεα ειναι ενα καφετι χρωμα ;)

gta__156 25-03-10 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 429962)
Αν το βαψεις εξωτερικα με πλαστικο χρωμα δεν θα υπαρχει προβλημα! Ακομα και στο μελλον να θελεις να το αφαιρεσεις θα μπορεις με προσοχη βεβαια!

Για δισκους δε θα εβαζα μαυρο φοντο! Εχει παρατηρηθει απο πολλους οτι αυξανει το peppering .. μια καλη ιδεα ειναι ενα καφετι χρωμα ;)

με το καφε μου εβγαλαν παλι peppering , δοκιμασα μπλε ανοιχτο και σε συνδιασμο με το χρωμα του νερου λογο των ξυλων αλλα και τον ελαχιστο φωτισμο δεν καταλαβαινεις οτι ειναι μπλε ;)

Γιώργος Κ 25-03-10 20:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gta__156 (Μήνυμα 429965)
με το καφε μου εβγαλαν παλι peppering , δοκιμασα μπλε ανοιχτο και σε συνδιασμο με το χρωμα του νερου λογο των ξυλων αλλα και τον ελαχιστο φωτισμο δεν καταλαβαινεις οτι ειναι μπλε ;)

Εκτος του φοντου ... μερικοι δισκοι εχουν μονιμο peppering ... μονο αυτοι που εχουν πολυ λιγο θα "εξαφανιστει" αν ολα πανε καλα! Αλλιως θα υπαρχει μονιμα - χωρις να μπορουμε να κανουμε και πολλα πραγματα!!

Perazzi 26-03-10 01:16

Peppering τη είναι ???? μαύρες λεκέδες εκείνα ??
Δηλαδή να μη βάλω μαύρο ??

giannisqq 26-03-10 10:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA (Μήνυμα 429923)
Φίλε μου πάρε χαρτόνι από χαρτόκουτο (ψυγείου, a/c κλπ. είναι ιδανικά λόγο μεγάλου μήκους) το οποίο είναι σκληρό και δύσκαμπτο…..κόψτο στα μέτρα του ενυδρείου βάψτο με μαύρο σπρέι και τοποθέτησε το στο πίσω μέρος του ενυδρείου…. Η πιο εύκολη και οικονομική λύση...;)

:smt041:smt041το εχω κανει και με ασπρο λευκο χαρτι που πουλανε στα βιβλιοπωλεια μεχρι 123 μετρα εαν θελεις:D:D:Dκαι ειναι μια χαρα...και παρε ματ σπρεη να μην γυαλιζει

Perazzi 27-03-10 18:22

4 χαρτόνια 50χ70 και όλα ένταξη
Από πίσω το κάλυψα και με ζελατίνη για να μη πάρει νερό έγινε ότι πρέπει



http://www.aquatek.gr/rimages/albums...otoraf0110.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...otoraf0108.jpg
-------------------------
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01923 seconds with 10 queries