Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Aiptasia ?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39077)

gaia 25-03-10 08:53

Aiptasia ??
 
5 Συνημμένο(α)
Και πάνω που έλεγα για την "μαγεία" του ζωντανού βράχου , ούπς !

Βλέπω σε 7 διαφορετικά σημεία σημεία παρόμοιες συστάδες και έχει πάει ήδη και στον ν.β . Στην αρχή τα μπέρδευα με τα feather duster που έχει μπόλικα ο βράχος μου , αλλά ο φακός της φωτ.μηχανής είναι πιο καλός από το μάτι.

Διάβασα χθες για τις λύσεις με το ξύδι , τα χημικά και τους φυσικούς θηρευτές ...
Τι να κάνω , να το ξεστήσω ; :(

Με υποαλατότητα παίζει κάτι ;

Υπενθυμίζω ότι το ενυδρείο είναι στην 25η ημέρα λειτουργίας του , δεν έχει κάνει ακόμη "κύκλο" , με σβηστά φώτα , 14κ ν.β , 4κ ζ.β και 12κ. ν. αραγωνίτη .

Αδέρφια στηρίξτεμε

madfdg 25-03-10 09:03

Γιώργο απταισιες δεν είναι.
Μήπως παρατήρησες στα τάμια σου ή στην πλάτη του ενυδρείου τέτοια ??
http://www.reefs.org/hhfaq/anemones/.../variant/large

μου μοιάζουν απο τις φωτό σου με hydroids :mad:

gaia 25-03-10 09:11

Στα τζάμια δεν νομίζω αλλά μοιάζει μ'αυτό που είδα στον ν.β σε μια τρυπούλα με διάμετρο γύρω στο 1.5 εκ.
Από τη Σκύλα πάμε στην Χάρυβδη ;

madfdg 25-03-10 09:21

Οχι αυτό που σου ανέβασα είναι περίπου 0,1-0,2 εκατοστά.Παρατήρησε τις επόμενες μέρες μήπως και τα δείς.Αν όντως τα δείς τότε εχεις σίγουρα hydroids!Αυτό που είδες και αυτά στις φωτό αν τα πλησιάσεις μαζευονται μέσα στον κορμό τους?

gaia 25-03-10 09:22

Ναι.

madfdg 25-03-10 09:31

Σκούρα τα πράγματα!Το μεγάλο που μοιάζει με την φωτο που ανέβασα παίζει να είναι απταίσια.Για τα άλλα ,χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω πως είναι hydroids, δεν μου φαίνονται για feather dusters!Ωπα τώρα διάβασα οτι είναι σε συστάδες και οτι έχει πάει και στον νβ???

gaia 25-03-10 09:41

Αυτά πρέπει να είναι : http://www.youtube.com/watch?v=5m_Pr...eature=related

madfdg 25-03-10 09:43

Γιώργο περαστικά:(!Και μόνο που είναι colonial και πέρασαν τόσο γρήγορα στον νεκρό βράχο σημαίνει πως είναι hydroids!

gaia 25-03-10 09:45

Ευχαριστώ :(

τι να κάνω τώρα ;

madfdg 25-03-10 09:57

Λύσεις υπάρχουν και πάλι καλά που είσαι στην αρχή!

Πάμε....
Οριστικές λύσεις για τα Hydroids:
Βγάζεις όλο το βράχο έξω και με ένα φλόγιστρο τον καις σε ΟΛΑ τα σημεία!Αν είσαι τυχερός και τα υδροζωα δεν έχουν εξελιχθεί σε "μεδουσες" το γλύτωσες!

Ημίμετρα:
1.Βάζεις εποξική στα σημεία που τα είδες.
2.Αγοράζεις κάποια απο τα ψαράκια που ΙΣΩΣ τα τρώνε!Είχα και εγώ αλλα απο κωλοφαρδία ο μανδαρίνος μου τα τσάκισε όλα!
3.Κάνεις προσευχή τα zw να μην ξαναβγούν!


Για τις απταίσιες τα πράγματα είναι πολύ πιο ευκολα:
1. Βρίσκεις γαρίδες peppermint.Δύσκολο να τις βρείς και αμφίβολο αν τις φάνε!
2. Αγοράζεις έτοιμα ζουμιά για aptaisia (πχ Joe's Juice) και τις ψάχνεις με την σύριγγα.
3. Αγοράζεις , αν βρείς, αυτόν τον τυπάκο http://www.liveaquaria.com/product/p...62&pcatid=2562 και καθαρίζεις μέσα σε ένα βράδυ!ΠΡΟΣΟΧΗ δεν είναι reef safe όμως!

Είτε στις απτισιες είτε στα υδρόζωα υποαλατότητες και λοιπά μαντζούνια ΙΜΕ είναι απλά αναποτελεσματικά!

billys 25-03-10 11:01

με λιγοτερες γνωσεις βεβαια απο τον κωστα εγω σου προτεινω αυτο

http://www.reefhotspot.com/store/ima...copperband.jpg
http://www.fishlore.com/profile-copp...terflyfish.htm


Diet / Fish Food : Primarily carnivorous, try to give your Copperband Butterfly Fish a variety of marine foods, including brine and mysis shrimp. They will eat aiptasia (glass anemones). It can be very difficult to get them to start eating. You may need to feed live foods exclusively until well acclimated to your tank and then try to wean them onto frozen and flake foods.

εγω το ειχα βαλει και μου εκανε δουλεια με καμια δεκαρια που ειχε ο βραχος μου. παντως οντως δεν ζει πολυ. οσο για τους πολυποδες παλι καλα δεν μου τους ειχε πειραξει.

madfdg 25-03-10 11:10

Βασίλη δεν του πρότεινα την πεταλούδα καθώς είναι πολύ πιο ευαίσθητη και δύσκολο να φάει απο το filefish!

gaia 25-03-10 11:20

Λοιπόν εγώ θεωρώ ότι έχω και aiptasia και hydroits και λέω να ακολουθήσω την πιο οριστική λύση .
billys ευχαριστώ , αλλά εκτός του ότι το Copperband σε νέο ενυδρείο δεν θα έχει καλή κατάληξη είναι και τα hydroits στη μέση.

Θα κάνω πέτρα την καρδιά μου , θα το αδειάσω και ξανά απ' την αρχή :(
Να ρωτήσω πως θα γίνει η απολύμανση του ενυδρείου-βράχου νεκρού και ζωντανού-αραγωνίτη ώστε να είμαι 100% σίγουρος ότι δεν θα ξαναεμφανιστούν ;

Μπορεί κάποιο από τα δυο να είρθε από τον ν.β ή ήρθαν σίγουρα από τον ζ.β

madfdg 25-03-10 12:21

Με τον ζβ ήρθαν Γιώργο.Σε νεκρό δεν μπορώ να φανταστώ πως θα επιβίωσαν! Ο βράχος θα πρέπει να στεγνώσει καλά, εγώ θα έκαιγα και τις περιοχές που είδα οτι έχουν υδρόζωα.Ο αραγωνίτης το ίδιο και το ενυδρείο καλό ξέπλυμα και στέγνωμα!

Υπόψη πως κανείς δεν σου εγγυάται πως με μελλοντική αγορά κάποιου lps για παράδειγμα δεν θα σου ξανάρθουν τα σιχαμένα!Πλέον δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με τπτ!

gaia 25-03-10 13:37

Θα το κάνω Κώστα γιατί άλλο να είσαι γεμάτος με το καλλημέρα κι άλλο μ'ένα μικρό κομμάτι που θα το παρατηρήσεις αν είσαι προσεκτικός και θα το πετάξεις άμεσα .

Οπότε λέω 1) να αδειάσω το ενυδρείο από νερό , βράχο και αραγωνίτη 2) να καθαρίσω ενυδρείο και εξοπλισμό και να τ'αφήσω να στεγνώσουν για πόσες ημέρες ; 3) καθάρισμα- φλόγηστρο σε όλο τον βράχο και στέγνωμα 4) κάθε εμπόδιο και σε καλό , αν και τα εμπόδια έρχονται από λάθος εκτιμήσεις ;) Το λάθος μου ήταν ο ακουράριστος βράχος .

Πως το βλέπετε το σχέδιο , να το προχωρήσω ; Τον αραγωνίτη να τον ξεπλύνω με νερό α.ο ή να τον πετάξω και να βάλω καινούργιο ;

madfdg 25-03-10 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gaia (Μήνυμα 429839)
Θα το κάνω Κώστα γιατί άλλο να είσαι γεμάτος με το καλλημέρα κι άλλο μ'ένα μικρό κομμάτι που θα το παρατηρήσεις αν είσαι προσεκτικός και θα το πετάξεις άμεσα .

Οπότε λέω 1) να αδειάσω το ενυδρείο από νερό , βράχο και αραγωνίτη 2) να καθαρίσω ενυδρείο και εξοπλισμό και να τ'αφήσω να στεγνώσουν για πόσες ημέρες ; 3) καθάρισμα- φλόγηστρο σε όλο τον βράχο και στέγνωμα 4) κάθε εμπόδιο και σε καλό , αν και τα εμπόδια έρχονται από λάθος εκτιμήσεις ;) Το λάθος μου ήταν ο ακουράριστος βράχος .

Πως το βλέπετε το σχέδιο , να το προχωρήσω ; Τον αραγωνίτη να τον ξεπλύνω με νερό α.ο ή να τον πετάξω και να βάλω καινούργιο ;

Να αφήσεις να στεγνώσει καλά ο εξοπλισμός και τον αραγωνίτη με ΑΟ.Ο βράχος μην περιμένεις να σεγνώσει εντελώς καθώς αυτό θα πάρει καιρό!Φλόγιστρο οπωσδήποτε!

Μην ρίχνεις το φταίξιμο στον ακουράριστο βράχο.Εγώ τα hydroids απο αποδεδειγμένα κουραρισμένο τα κόλλησα!

gaia 25-03-10 19:19

Ανακατεύω την τράπουλα και ξανατραβάω δηλαδή :confused:

Με προβληματίζει το που θα βρω κουραρισμένο βράχο , να βάλω αγγελία αναζήτησης όπως μου είχες πει Κώστα ;

madfdg 25-03-10 19:27

Βάλε Γιώργο , αλλά μην νομίζεις πως θα είσαι 100% απαλλαγμένος απο διάφορα "κακά" ζωάκια!Ο βράχος σίγουρα δεν θα έχει τις άλγες που έχει ο ακουράριστος και θα είναι σε πολύ καλύτερη , οπτικά τουλάχιστον, κατάσταση!
Λαχείο είναι :rolleyes:

3r4ndo 25-03-10 19:56

Παιδια εχω και εγω απο αυτα... Βρισκονται αναμεσα στα κοραλακια (στο σφουγκαρι τους) μονο που εμενα ειναι λιγο σκουροχρωμα.. επισης παρατηρησα οτι τα κοραλακια δεν ανοιγουν ποια πανω, εκει που βρισκονται αυτα δηλαδη αλλα μονο απο κατω τους... τα βγαζω ολα μαζι ετσι?? δεν εχουν παει στο βραχο μου εδω και εναμιση μηνα που τα εχω... απλα εχουν μεγαλωσει πολυ...

madfdg 25-03-10 20:17

Δεν πιστευω να μιλάς για sps και τους πολύποδες τους έτσι?Καμία φωτό παίζει μην γίνει καμία γκάφα?:rolleyes:

3r4ndo 25-03-10 21:00

Οι πολυποδες ειναι που δεν ανοιγουν πλεον.. εκει που ηταν καμια 30αρια τωρα εχουν μεινει 2-3 που ανοιγουν και αυτα ειναι κατω κατω.. Απο πανω πλεον εχει κατι σωληνακια (γυρο στα 15) απο τα οποια βγαινουν οι κυριοι που φενονται στις φωτο του φιλου πιο πανω, σε πιο σκουρο χρωμα...

gaia 26-03-10 09:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 429842)
Να αφήσεις να στεγνώσει καλά ο εξοπλισμός και τον αραγωνίτη με ΑΟ.Ο βράχος μην περιμένεις να σεγνώσει εντελώς καθώς αυτό θα πάρει καιρό!Φλόγιστρο οπωσδήποτε!

να τα βάλω σ' ένα βαρέλι με νερό-χλωρίνη και μετά να τα αφήσω σε νερό-αντιχλώριο για να συντομεύσω την διαδικασία ;

almost 26-03-10 11:05

Για να μαθαίνουμε και εμείς οι νέοι..
Gaia:πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου και πόσο καιρό μετά την εισαγωγή του Ζ.Β. τα παρατήρησες;

Madfdg: τι προκαλούν αυτά τα ζωντανά; Όταν λες "πριν εξελιχθούν σε μέδουσες" εννοείς ότι τα hydoids είναι το αρχικό στάδιο της μέδουσας;

gaia 26-03-10 11:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από almost (Μήνυμα 430102)
Για να μαθαίνουμε και εμείς οι νέοι..
Gaia:πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου και πόσο καιρό μετά την εισαγωγή του Ζ.Β. τα παρατήρησες;

Madfdg: τι προκαλούν αυτά τα ζωντανά; Όταν λες "πριν εξελιχθούν σε μέδουσες" εννοείς ότι τα hydoids είναι το αρχικό στάδιο της μέδουσας;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gaia (Μήνυμα 429754)
Υπενθυμίζω ότι το ενυδρείο είναι στην 25η ημέρα λειτουργίας του , δεν έχει κάνει ακόμη "κύκλο" , με σβηστά φώτα , 14κ ν.β , 4κ ζ.β και 12κ. ν. αραγωνίτη .

Για τα υπόλοιπα περιμένουμε τον Κώστα...

Neoklis 26-03-10 13:40

http://www.openreef.gr/phpbb2/viewtopic.php?f=60&t=1748

madfdg 26-03-10 16:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 430129)

Ένα πολυ καλό άρθρο απο τον φίλο Γιώργο:smt023

gaia 26-03-10 17:59

Χλωρίνη να χρησιμοποιήσω ή υπάρχει κίνδυνος να αχρηστέψω τον βράχο ;

madfdg 26-03-10 18:45

Γιώργο δεν θα το δοκίμαζα.Δεν ξέρω με τι διαδικασία θα έβγαινε σίγουρα η χλωρίνη!:rolleyes:

gaia 26-03-10 19:12

O.k , κι εγώ προς το όχι ήμουν , μην τα κάνουμε και χειρότερα...

Dream Waters 27-03-10 19:58

Eγω δε θα ξαναεβαζα ΖΒ στο ενυδρειο μου.
Το δικο μου μπορει να ειναι μετα απο 5 μηνες χωρις τρελη ποσοτητα κοραλινης, αλλα αγορασα για το display μου μονο ψοφιο βραχο, και δεν εχω ουτε ενα παραξενο ζωύφιο!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02314 seconds with 10 queries