Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   απορια για το φιλτρο... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38911)

akis7 18-03-10 19:55

απορια για το φιλτρο...
 
ρε παιδια διαβαζω τοσο καιρο και ακομα δεν εχω καταλαβει... :smt120:smt120
εχω ενα ενυδρειο της juwel..
οι περισσοτεροι θα ξερετε για τα σφουγγαρια που εχει μεσα..
1 μπλε, 1 πρασινο, 1 μαυρο(ανθρακας), 1 ασπρο(υαλοβαμβακας)
δυο αποριες τωρα:
1) ο ανθρακας τελικα χρειαζεται??μπορω να τον βγαλω εντελως?ποιος ο ρολος του?
2)οταν λεμε για μπολι πιο σφουγγαρι μπορουμε να δωσουμε???(αν εχω καταλαβει σωστα την εννοια του μπολιασματος)..

psyroukis 18-03-10 20:50

Γεια σου φίλε Άκη,
έχω και εγώ ένα ενυδρείο JUWEL το RIO 240, το μαύρο σφουγγάρι μπορείς και να το βγάλεις, χρησιμεύει για να καθαρίζει το νερό από διαφορές βλαβερές για τα ψαριά ουσίες η μετά από χρήση φαρμάκων. Μπορείς στη θέση του να βάλεις ένα άλλο μπλε η πράσινο σφουγγάρι. Εγώ σκάφτομαι στο δικό μου να βγάλω, το κουτάκι με τα μακαρόνια, ένα μπλε και το μαύρο σφουγγάρι και το χώρο που θα μου μείνει να το γεμίσω με siporax.

Ελπίζω να σου φάνηκα χρήσιμος.

bokostas 18-03-10 20:53

1. Ο άνθρακας αρκεί να χρησιμοποιηθεί 2-3 μέρες σε καινούριο ενυδρείο και μετά μπορεί να βγει και να αντικατασταθεί με βιολογικό υλικό.
2. Δεν είναι απαραίτητο να δώσεις κάποιο σφουγγάρι, αρκεί να σου δώσει κάποιος σε σακουλάκι, μούργα που θα την ρίξεις πάνω στα σφουγγάρια
σου και ίσως μερικά κομμάτια βιολογικού υλικού (siporax, substrat κλπ), τα οποία τα βάζεις μέσα όπως είναι, στην θέση του άνθρακα πχ.

Γιώργος Κ 18-03-10 20:53

To μπολι ειναι να στιψεις τα σφουγγαρια απο ενα στρωμμενο φιλτρο στα δικα σου σφουγγαρια η να μεταφερεις υλικα απο το ενα φιλτρο στο αλλο! ;)

psyroukis 18-03-10 20:55

Ξέχασα...... όσο για το μπόλι δεν πρέπει να δώσεις εσύ σφουγγάρι, απλά πρέπει να πάρεις τα ζουμιά, βρώμες από ένα άλλο σφουγγάρι φίλτρου που λειτούργει σε ένα ήδη στρωμένο ενυδρείο.
-------------------------
Ενας ενας ρε παιδια.......:p

akis7 18-03-10 20:58

psyrouki πιο κουτι με μακαρονια??εμενα δεν ειχε κατι τετοιο μεσα..
ευχαριστω παιδια!τοτε θα το βγαλω αν ειναι γτ ριχνω υγρα λιπασματα και αποτι διαβασα τα κραταει και αυτα ο ανθρακας..
και το βιολογικο υλικο(siporax που βλεπω περισσοτερο να λενε) σε τι χρησιμευει δηλαδη??
οκ μπολι δεν χρειαζομαι τρεχει κοντα στους 3 μηνες το ενυδρειο απλα για να καταλαβω τι παιζει ρωτησα..

psyroukis 18-03-10 21:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akis7 (Μήνυμα 428081)
psyrouki πιο κουτι με μακαρονια??εμενα δεν ειχε κατι τετοιο μεσα..
ευχαριστω παιδια!τοτε θα το βγαλω αν ειναι γτ ριχνω υγρα λιπασματα και αποτι διαβασα τα κραταει και αυτα ο ανθρακας..
και το βιολογικο υλικο(siporax που βλεπω περισσοτερο να λενε) σε τι χρησιμευει δηλαδη??
οκ μπολι δεν χρειαζομαι τρεχει κοντα στους 3 μηνες το ενυδρειο απλα για να καταλαβω τι παιζει ρωτησα..

Προφανώς δεν έχουμε ακριβώς το ίδιο φίλτρο, στο δικό μου Bioflow 3.0 έχει μέσα σε ένα κουτάκι κάτι σαν siporax, μιας και πιστεύω ότι το γνήσιο siporax είναι καλύτερο σκέπτομαι να αλλάξω και το ήδη υπάρχων.

Χριστόφορος Μίχας 18-03-10 22:06

Το siporax είναι τύπος μακαρονιού απο πορώδες γιαλι κατάλληλο για αποικίες βακτηριδίων. Επίσης το substract pro της Eheim είναι επίσης εξαιρετικό.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01513 seconds with 10 queries