Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Φυτεμα απο την αρχη? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38894)

ArChanGelOs16 18-03-10 14:30

Φυτεμα απο την αρχη?
 
καλησπερα...8α η8ελα να μα8ω ενα το eleocharis parvula πρεπει να φυτεφτει (να αδειασει ε3 ολοκληρου ολο το ενυδρειο δλδ) η μπορο απλα να τα βαλω μεσα...επισης αν χρειαζετε φιαλλη Co2 η αν μπορει κ χωρις...ευχαριστω

zipo 18-03-10 14:50

Θα το χωρίσεις σε 2-3 ματσάκια και θα το φυτέψεις χωρίς να αδειάσεις,φυσικά,το ενυδρείο.Το διοξείδιο θα το βοηθήσει,αλλά θα τα καταφέρει και χωρίς αυτό.Επειδή το έχω αρκετό καιρό στο ενυδρείο μου,προτείνω να χρησιμοποιήσεις μερικές ταμπλέτες λίπανσης.Σε καλό φωτισμό θα δείξει την ομορφιά του.

ArChanGelOs16 18-03-10 14:51

οκ...σε ευχαριστω πολυ φιλε zipo:o

Γιώργος Κ 18-03-10 14:54

Επισης χρειαζεται και CO2 (οπως ολα τα φυτα αλλωστε) ... μια μπουκαλα θα ηταν οτι πρεπει!! ;)

zipo 18-03-10 14:55

;) Αν θέλεις να του δώσεις το διοξείδιο που θα χρειαστεί,μια D.I.Y. κατασκευή θα κάνει καλή δουλειά,ανάλογα και με τα λίτρα του ενυδρείου.Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου?

Υγ. Αν θες να το φυτέψεις στο 30λιτρο που αναφέρεις στο προφίλ σου,προτείνω D.I.Y. διοξείδιο.Κατά την άποψή μου θα είναι αρκετό.

Τσιόνογλου Σταύρος 18-03-10 15:55

Δες εδω πως φυτευεται η parvula αλλά προσωπική μου άποψη μην κόψεις τις κορυφές είναι το πρώτο Video http://www.tropica.com/go.asp?article=883

pavlos2003 18-03-10 18:07

Το εχω αρκετουΣ μηνες σε μισο βατ ανα λιτρο και απλα συντηρειται, εχει αναπτυχθει ελαχιστα με σπιτικο δειοξειδιο ...

panospkk 20-03-10 20:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 (Μήνυμα 428022)
Το εχω αρκετουΣ μηνες σε μισο βατ ανα λιτρο και απλα συντηρειται, εχει αναπτυχθει ελαχιστα με σπιτικο δειοξειδιο ...

...και σε μένα το ίδιο. Με 0,66 βατ/λίτρο, με diy co2 και συστηματική λίπανση, έχει αναπτυχθεί πολύ λίγο

zipo 21-03-10 13:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panospkk (Μήνυμα 428523)
...και σε μένα το ίδιο. Με 0,66 βατ/λίτρο, με diy co2 και συστηματική λίπανση, έχει αναπτυχθεί πολύ λίγο

Νομίζω πως για την αργή ανάπτυξη δεν ευθύνεται το D.I.Y. διοξείδιο,αλλά μάλλον κάποιος άλλος παράγοντας.Κι αυτό γιατί και εγώ έχω αυτό το φυτό σε ενυδρείο με 0,6 W/L στο περίπου,λίπανση μόνο με Flourish και Flourish Tabs και CO2 από μπουκάλα με pH Controller.Και ούτε σε εμένα έχει γρήγορη ανάπτυξη ενώ όλα τα άλλα φυτά του ενυδρείου έχουν.Για το λόγο αυτό σκέφτομαι πως ο φωτισμός που θέλει αυτό το φυτό είναι υψηλός,έτσι ώστε να μη συντηρείται απλά.

panospkk 21-03-10 14:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 428645)
Νομίζω πως για την αργή ανάπτυξη δεν ευθύνεται το D.I.Y. διοξείδιο,αλλά μάλλον κάποιος άλλος παράγοντας.Κι αυτό γιατί και εγώ έχω αυτό το φυτό σε ενυδρείο με 0,6 W/L στο περίπου,λίπανση μόνο με Flourish και Flourish Tabs και CO2 από μπουκάλα με pH Controller.Και ούτε σε εμένα έχει γρήγορη ανάπτυξη ενώ όλα τα άλλα φυτά του ενυδρείου έχουν.Για το λόγο αυτό σκέφτομαι πως ο φωτισμός που θέλει αυτό το φυτό είναι υψηλός,έτσι ώστε να μη συντηρείται απλά.


...Έτσι πιστεύω κι εγώ φίλε μου. Παρέχω co2, φουλ λίπανση, μόνο ο φωτισμός ίσως μπορεί να χαρακτηριστεί χαμηλός. Στην σελίδα της τρόπικα αναφέρει στις απαιτήσεις του φυτού για φωτισμό "μέτριος-πολύ υψηλός" και πίστεψα ότι θα είμουνα πιό ευχαριστημένος με την ανάπτυξή του

Dimitris_Batman 21-03-10 14:21

Πάιδες βάλτε το μπροστά σε τζάμι που το χτυπάει ήλιος,για μία εβδομάδα, και θα με θυμηθείτε.να βλέπετε κάθε μέρα την ανάπτυξή του.
Σε ένα διάφανο ταπεράκι με μεμβράνη από πάνω και λιπασματάκια.
Δεν ξέρω πόσα βατ αποδίδει ο ήλιος αλλά είναι η καλύτερη πηγή φωτός για όλους τους οργανισμούς.
Έχω ξεκινήσει εμερστ γλοσσο,ελεοχάρις,μοςς,ανούμπιες και κούμπα.μακράν η διαφορά και τα αποτελέσματα εκρηκτικά.κατανάλωση ρεύματος 0 βατ...
Δοκιμάστε το!!!!

Γιώργος Κ 21-03-10 17:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_Batman (Μήνυμα 428653)
Έχω ξεκινήσει εμερστ γλοσσο,ελεοχάρις,μοςς,ανούμπιες και κούμπα.μακράν η διαφορά και τα αποτελέσματα εκρηκτικά.κατανάλωση ρεύματος 0 βατ...
Δοκιμάστε το!!!!

Σαν emersed κανει δουλεια ο ηλιος αλλα αν βαλεις ενυδρειο στον ηλιο ... θα εχεις εκρηκτικα αποτελεσματα αλλα ..... σε αλγες!

PascM 21-03-10 18:35

...φυτά είναι και αυτές οι έρμες :)

Γιώργος Κ 21-03-10 18:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 428733)
...φυτά είναι και αυτές οι έρμες :)

Ειδικα αν δεν υπηρχε το κυανοβακτηριο δεν θα υπηρχε το οξυγονο στην ατμοσφαιρα! Του χρωσταμε την υπαρξη μας!! :rolleyes:
BORKED

Raven 22-03-10 01:31

Oι Eleocharis εχω παρατηρησει οτι εχουν περιεργη αναπτυξη. Δινουν ενα μαρς και εξαπλωνονται ξαφνικα , και μετα το ιδιο ξαφνικα σταματανε για να ξεκινησουν νεα εξαπλωση μετα απο 1-2 μηνες.
Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος, ή μονο σε μενα συμβαινει;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01920 seconds with 10 queries