Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Γρήγορη ερώτηση για εξωτερικό φίλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38699)

stdev 10-03-10 19:07

Γρήγορη ερώτηση για εξωτερικό φίλτρο
 
Καλησπέρα σας...
Ερώτηση.
Αγόρασα μεταχειρισμένο εξωτερικό φίλτρο και θέλω συμβουλή για το ξεκίνημα του! Βάζω τα υλικά, το γεμίζω με νερό ενυδρείου έως πάνω (πόσο πάνω...όσο χωράει?) και το βάζω στην πρίζα??? Ή λέω μ....ες!!! :D

Επίσης έχει 4 διαμερίσματα... μπορώ να βάλω σε 1 μακαρόνι, σε 1 βιοσφαίρες και στα άλλα 2 υαλοβάμβακα?? Τι προτείνετε??

Ευχαριστώ...

aaaooll 10-03-10 19:10

καλο θα ηταν να μας ελεγες κ τι φιλτρο...

stdev 10-03-10 19:14

Παράληψή μου!!

Είναι JEBO 838 1200L/H.

bokostas 10-03-10 19:51

Το JEBO 838 έχει τον λεβιέ (στρόγγυλο μοχλό) πλήρωσης (prime).
Οπότε βάζεις όσο νερό θέλεις και μετα τρομπάρεις μέχρι να γεμίσει εντελώς και μετά στην πρίζα.
Το καλύτερο είναι να βάλεις στον πρώτο κάδο (από εκεί που εισέρχεται το νερό) ένα χοντρότρυπο
σφουγγάρι ή μηχανικό μακαρόνι (ή οποιοδήποτε υλικό για μηχανικό φιλτράρισμα),
στους 2 μεσαίους κάδους τα βιολογικά υλικά (σιποράξ, σάμπστρατ, βιόμπαλες κλπ)
και στον τελευταίο κάδο τον υαλοβάμβακα.

Κλεόβουλος 10-03-10 19:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 425715)
Το καλύτερο είναι να βάλεις στον πρώτο κάδο (από εκεί που εισέρχεται το νερό) ένα χοντρότρυπο
σφουγγάρι ή μηχανικό μακαρόνι (ή οποιοδήποτε υλικό για μηχανικό φιλτράρισμα),
στους 2 μεσαίους κάδους τα βιολογικά υλικά (σιποράξ, σάμπστρατ, βιόμπαλες κλπ)
και στον τελευταίο κάδο τον υαλοβάμβακα.

Συμφωνώ, αλλά θα έλεγα στον τελευταίο κάδο ψιλοτρυπο σφουγγάρι για να ανοίγεις σε πιο αραιά διαστήματα το φίλτρο.Ο υαλοβάμβακας(ενυδρειακό βαμβάκι ή Filter wool -για να μην μπερδευτεί κανείς:)) θα "φρακάρει" γρήγορα.

stdev 10-03-10 20:05

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

bokostas
Όντος έχει ένα στρογγυλό στο πάνω μέρος που στην εσωτερική πλευρά του έχει ένα κενό!! Όταν λες τρομπάρεις? Η αλήθεια είναι ότι δεν είδα αν περιστρέφεται ή πιέζεται αυτό το στρογγυλό (και αυτή τη στιγμή δεν έχω το φίλτρο μπροστά μου).
Επίσης όταν λες βάζω όσο νερό θέλω? Δηλαδή αν το γεμίσω εγώ ως πάνω αμέσως υπάρχει πρόβλημα?
Και τέλος, όταν τρομπάρω προφανώς οι σωλήνες εισόδου-εξόδου βρίσκονται μέσα στο ενυδρείο ώστε να τρομπάρει νερό!! Σωστά??

Sorry για τον καταιγισμό ερωτήσεων απλά πρώτη φορά είπα να χρησιμοποιήσω και γω εξωτερικό φίλτρο και δεν θέλω να πάει κάτι στραβά!! :p

Ευχαριστώ και πάλι

giannisqq 10-03-10 22:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stdev (Μήνυμα 425719)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

bokostas
Όντος έχει ένα στρογγυλό στο πάνω μέρος που στην εσωτερική πλευρά του έχει ένα κενό!! Όταν λες τρομπάρεις? Η αλήθεια είναι ότι δεν είδα αν περιστρέφεται ή πιέζεται αυτό το στρογγυλό (και αυτή τη στιγμή δεν έχω το φίλτρο μπροστά μου).
Επίσης όταν λες βάζω όσο νερό θέλω? Δηλαδή αν το γεμίσω εγώ ως πάνω αμέσως υπάρχει πρόβλημα?
Και τέλος, όταν τρομπάρω προφανώς οι σωλήνες εισόδου-εξόδου βρίσκονται μέσα στο ενυδρείο ώστε να τρομπάρει νερό!! Σωστά??

Sorry για τον καταιγισμό ερωτήσεων απλά πρώτη φορά είπα να χρησιμοποιήσω και γω εξωτερικό φίλτρο και δεν θέλω να πάει κάτι στραβά!! :p

Ευχαριστώ και πάλι

πιεζεις εκεινο το στρογκυλο πανω κατω μεχρι να βγαλει νερο απο την εξοδο,αν τον καδο τον εχεις γεματο νερο θα κανεις λιγο τρομπαρισμα αλλιως πολυ!!

stdev 11-03-10 00:08

Μάλιστα, νομίζω ότι κατάλαβα...
το Σάββατο θα το ξεκινήσω γιατί τώρα είμαι εκτός σπιτιού για δουλειές!!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας όλους ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01370 seconds with 10 queries