Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ερωτηση για φυτο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38661)

atevagge1983 09-03-10 20:34

Ερωτηση για φυτο
 
1 Συνημμένο(α)
Καλησπερα. Επειτα απο 2 χρονια εβαλα επιτελους ενα φυτο. Μολις το εβαλα ομως και εκανα και αλλαγη νερου, το νερο θολωσε. Μπορειτε να μου πειτε γιατι?
Επισης στην φωτο δειχνω το φυτο που αγορασα αλλα δεν θυμαμαι την ονομασια του .Μπορειτε να μου πειτε ποιο φυτο ειναι?

Επισης τωρα που εβαλα το φυτο να την βγαλω την αεραντλια λογω παραχης οξυγονου απο το φυτο?

Και πως μπορει να ξεθολωσει το νερο?

kingrim 09-03-10 20:40

το φυτό το ''καθάρισες'' πριν το βάλεις μέσα? έβγαλες τον υαλοβάμβακα?
λίγο δύσκολο να φταίει το φυτό για την θολούρα, μήπως ανακατεύτηκε ο βυθός σου?
την αεραντλία δεν την χρειαζόσουν πότε μόνο ανατάραξη της επιφάνειας του νερού από το φίλτρο θέλεις

atevagge1983 09-03-10 20:46

Δυστυχως δε το γνωριζα και δεν το καθαρισα. Με αλλαγη νερου τι λες θα καθαρισει καπως? Κα ι αν μπορεις απο την φωτο να μου πεις τι φυτο ειναι?

kingrim 09-03-10 20:51

τι φυτό είναι δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν ξέρω και εγώ βάζω Φώτο από τα φυτά μου και μου λέει κάποιος ποιο είναι :ρ
άμα περιμένεις λίγες ώρες θα καθαρίσει άλλα μπορεί να σου ανεβάσει την αμμώνια οπότε εάν έχεις ένα τεστ κάνε μια μέτρηση.
ας περιμένεις όμως και ποιο έμπειρους
όσο αφορά τον υαλοβάμβακα πρέπει να τον αφαιρέσεις

atevagge1983 09-03-10 20:59

Οταν λες υαλοβαμβακα τι εννοεις? Τον υαλοβαμβακα που εχω στο φιλτρο μου ή κατι αλλο?

kingrim 09-03-10 21:00

το φυτο ηταν σε ενα ποτηρακι πλαστικο με υαλοβαμβακα μεσα εαν ναι πρεπει να το βγαλεις απο εκει μεσα

atevagge1983 09-03-10 21:06

ναι φιλε μου το εκανα αυτο και το φυτεψα στα χαλικια. >Εριξα και το αρχικο λιπασμα το florenete A της serα

Ηθολουρα στο νερο ομως με ανησυχει

platy 09-03-10 21:14

πριν ποση ωρα το φυτεψες.??? οταν λες θολουρα?? σωματιδια κλπ κλπ

atevagge1983 09-03-10 21:20

το φυτεψα το πρωι.Στην αρχη δεν ηταν τοσο θολο. Σιγα σιγα η θολουρα μεγαλωνε.

Πριν λιγο εκανα αλλλαγη νερου να δουμε. Εχει αυτην την λευκη θολουρα χωρισ σωματιδια

panospkk 12-03-10 14:16

γιατί μου μυρίζει αμμωνία...?? Κάνε ένα τεστακι. Αν δεν έχεις και βρίσκεται κάποιος κοντά σου΄, ζήτησέ το

Raven 13-03-10 02:27

Εχεις ψαρια μεσα; την αεραντλια αστην οσο διαρκει η "θολουρα".
Μετρα αμμωνια και πες μας αν καθαρισες τα φιλτρα ή γενικα αν εκανες κατι που επιρρεασε την βιολογια σου.Παντως το νεο φυτο δεν εχει σχεση με την θολουρα αυτη.
Το γαλακτωδες θολο νερο παραπεμπει σε προβλημα στην βιολογια σου και μαλλον προκειται για bacterial bloom. Εχουν γραφτει πολλα, κανε μια αναζητηση.

maikl 13-03-10 07:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από atevagge1983 (Μήνυμα 425345)
Καλησπερα. Επειτα απο 2 χρονια εβαλα επιτελους ενα φυτο. Μολις το εβαλα ομως και εκανα και αλλαγη νερου, το νερο θολωσε. Μπορειτε να μου πειτε γιατι?
Επισης στην φωτο δειχνω το φυτο που αγορασα αλλα δεν θυμαμαι την ονομασια του .Μπορειτε να μου πειτε ποιο φυτο ειναι?

Επισης τωρα που εβαλα το φυτο να την βγαλω την αεραντλια λογω παραχης οξυγονου απο το φυτο?

Και πως μπορει να ξεθολωσει το νερο?

Καλημερα!

2 χρονια...?...και πολυ αργησες...;)Η θολουρα οπως σου ειπαν και τα παιδια δεν οφειλεται στο φυτο που εβαλες.
To φυτο σου ειναι η Ludwigia repens απλα δεν ειναι ακομη κοκκινη επειδη ηταν-μεγαλωσε, πιθανον σε συνθηκες χαμηλοτερου φωτισμου, απο το κανονικο για αυτη.
Την αεραντλια θα την βγαλεις οταν φυγει η θολουρα ,οχι ομως "λογω παροχης οξυγονου απο το φυτο " αλλα γιατι με την αναταραξη που προκαλει στην επιφανεια του νερου διωχνει το οποιο CO2 υπαρχει στο ενυδρειο σου, που ειναι ζωτικης σημασιας για το φυτο σου αλλα και για τη φωτοσυνθεση..;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01493 seconds with 10 queries