Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Γιατι δεν βουλιάζει η καινουργια ρίζα ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38494)

fotis80 04-03-10 12:49

Γιατι δεν βουλιάζει η καινουργια ρίζα ?
 
Αγόρασα μια καινούργια ρίζα αποτο Pet Shop .
Ηταν ενα αποφλιωμένο ξύλο (δεν ηξερε καν η κοπέλλα να μου πεί τι ήταν) και επειδη μου άρεσε την αγορασα .
Την εχω βαλει 7-8 ημέρες στο νερο .. και την επλυνα με βραστό και πήγα να την τοποθετήσω στο ενυδρείο
Δυστυχώς .. λόγω ανωσης .. επιπλεέι ..

Τα 2 προηγούμενα ξυλα που ειχα παρει βυθιζόταν κανονικά .. .
Γι αυτο και δεν ειχα δώσει σημασία ..

Καμια ιδέα να την κρατήσω βυθιζόμενη ?
(Εκτός απο την περίπτωση άγκυρας .. :))

mikele 04-03-10 12:54

μηπως δεν ειναι για ενυδρειακη χρηση ?

kalaxan 04-03-10 12:56

Θα τη βαλεις σε μια λεκανη γεματη νερο.(να καλυπτεται η ρίζα)

Και θα την αφησεις μεχρι να τραξηξει πολυ υγρασια και να βυθιζεται.

Υπολογισε 1-2 βδομάδες...αναλογα και τη ριζα...

alex 04-03-10 12:57

αν ειναι μεγαλη ριζα μπορει να φαει και καμια 10αρια μερες να βουλιαξει μπορει και παραπανω...
δοκιμασε να την κρατησεις με μια δυο πετρουλες κατω να μουλιασει καλα...

fotis80 04-03-10 13:06

Ρε παιδια ...
Την εχω στο νερό σχεδόν εβδομάδα .. και αυτη επιπλέει ..
Δηλαδή πόσο να την αφήσω .. Μηνα ?
Σε λεκάνη την εχω ..
Αντε να την αφήσω μια εδβομάδα ακόμη ... ?
Θα βουλιάξει .. η αδικα παιδεύομαι .. και θέλει αλλαγή ?

Υ.Γ. Η λύση αγκυρας αποκλειετε .. !!! :)

lucky13 04-03-10 13:19

Οπως σου ειπαν παραπάνω καλύτερα να την κρατήσεις με πετρες κατω στο ενυδρείο σου γιατι μπορει να παρει πααρα πολυ καιρο να βουλιάξει..μπορει και μηνα και βαλε. Εκτος αν ειναι μικρη και εχεις την δυνατότητα να την βρασεις οπου με καποιες ωρες βρασιμο θα βουλιάξει κατευθείαν

theodor72 04-03-10 13:24

Ανάλογα με το ξύλο, μπορεί και να μη βουλιάξει ποτέ. Το λέω αυτό από προσωπική πείρα...

fotis80 04-03-10 14:03

Ρε παιδια ..
Συγνώμμη .. Πηγα και πηρα ρίζα .. την πληρωσα και 15 ευρω ενα κομάτι ξυλο ( που τόσο παει ο τόνος τα καυσόξυλα !!! ) από γνωστό σε ολους pet shop ..
και μου λέτε ότι δεν βουλιάζει .. ?

Ε τοτε τι πουλανε ενυδρειακά προιόντα... ?
Αμα ειναι απλως ενα ξυλο .. το μαζευα και εγω απο ενα χωράφι !!!!


Φιλε lucky13, η λύση της αγκυρας (δηλαδή πετρες κτλ ) αποκλειετε .. (και για λόγους αισθητικής)
Δυνατότητα βρασίματος δεν εχω ... για μεγαλη ριζα μιλάμε ... βεβαια θα δοκιμάσω να την βαζω τμηματικά στην καρατσόλα γιατι δεν χωράει ολη ...

Ευχομαι να μην αναγκαστώ να βαλω πετρες κτλ ..

lucky13 04-03-10 14:10

Μην τρελενεσε θα βουλιαξει καποια στιγμη.. βαλε και καμια φωτο αν εχεις να σου πουμε και τι ριζα ειναι.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis80 (Μήνυμα 423508)
Φιλε lucky13, η λύση της αγκυρας (δηλαδή πετρες κτλ ) αποκλειετε .. (και για λόγους αισθητικής)
Δυνατότητα βρασίματος δεν εχω ... για μεγαλη ριζα μιλάμε ... βεβαια θα δοκιμάσω να την βαζω τμηματικά στην καρατσόλα γιατι δεν χωράει ολη ...

Ευχομαι να μην αναγκαστώ να βαλω πετρες κτλ ..

Και εγω ετσι κανω στις μεγαλες ριζες τμηματικα βρασιμο και αμεσως σε παγωμένο νερο..βεβαια θελει καμποσες ωρες βρασιμο συνολικα.. Μπορεις να την δεσεις σε πετρες και να μην φαίνονται, ούτως η άλλως μετα απο κανα μηνα θα ειναι λογικα κομπλε και θα μπορεις να βγαλεις τις πέτρες

stav 04-03-10 14:45

Υπαρχει και η λυση να την γυρισεις πισω.

fotis80 04-03-10 20:30

Φιλε stav ,

Νομίζω ότι εχεις δίκιο .. 15 ευρω 1,3 kg ξύλο ειναι ποιο ακριβό και απο μοσχάρι .. .
Τουλαχιστον ... εκτος απο ξυλο να ειναι και ενυδρειακό ξύλο !!!!
Δηλαδή η κοροιδια .. εχει και ορια !!!

@@nikos@@ 04-03-10 20:35

Μας πατανε εκει που ποναμε!:smt084

gta__156 04-03-10 21:02

τα δικα μου τα ξυλα ( red moor wood ) μετα τη τριτη βδομαδα εκατσαν κατω και τα ειχα πατημενα με πετρες , τα εβαλα και σε κουβαδες με καυτο νερο αλλα τιποτα , εαν δεν ερθει η ωρα του να κατσει δεν καθεται .... παιζει και αυτο ου ειπε ο φιλος ποιο πανω οτι μπορε και να μην βουλιαξει ....
α και 15 ευρο το 1.3 κιλο καλα το πηρες ... εμενα τα ξυλα πηγαν 19 το κιλο ;)

Tolis 05-03-10 13:24

"Ενυδρειακο" ξυλο ειναι, απλως εχει μεινει πολυ καιρο στον αερα κι εχει στεγνωσει τελειως, συμβαινει πολυ συχνα, και θελει απλως υπομονη. Δεν φταινε τα μαγαζια γιαυτο.

amalia 05-03-10 15:32

Εμενα μια ριζα δεν καθοτανε με τπτ:rolleyes: ... τελικα την εβαλα αναποδα κρεμαστη :)

Xapns 06-03-10 21:00

Ένα ενυδρειακό ξύλο δεν είναι ένα απλό ξύλο, αλλά είναι ένα ξύλο που έχει περάσει
και κάποια ειδική επεξεργασία για αν το βάλουμε στο ενυδρείο μας χωρίς να παρουσιαστούν προβλήματα!
Αν ήταν ποιο άπλά τα πράγματα θα πηγαίναμε σε μια παραλία και θα μαζεύαμε ξύλα τσαμπέ.
Το θέμα είνα ότι ανάλογα το μέγεθος και και την σκληρότητα του ξύλου ο χρόνος βουλιάγματος αλλάζει.
Τα δικά μου τα είχα τουλάχιστον 1 μήνα ίσως και παραπάνω, γιατί τότε είχα κιχλίδες
και επειδή αργούσαν τα είχα βάλει στο ενυδρείο και τα συγκρατούσα με πέτρες!
Υπομονή λοιπόν θα βουλιάξει.
Ααα κι εγώ κανά 20άρικο το κιλό τα είχα πάρει!

platy 06-03-10 23:11

κανεις λαθος..μπορουμε να μαζεψουμε ξυλα-ριζες ..απο ποταμια ,ριζες απο κλημα κλπ κλπ..(φυσικα ξεροντας οτι δεν εχει επεμβει ο ανθρωπος ή ρυπογωνες ουσιες)και μετα με βρασιματα κλπ κλπ να τις χρησιμοποιησουμε στο ενυδρειο μας

crazyio 07-03-10 01:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 424450)
κανεις λαθος..μπορουμε να μαζεψουμε ξυλα-ριζες ..απο ποταμια ,ριζες απο κλημα κλπ κλπ..(φυσικα ξεροντας οτι δεν εχει επεμβει ο ανθρωπος ή ρυπογωνες ουσιες)και μετα με βρασιματα κλπ κλπ να τις χρησιμοποιησουμε στο ενυδρειο μας


μην τα λες τόσο απλά και νομίζει ο κάθε ένας πως θα πάρει ό,τι ξύλο του αρέσει και θα το βάλει στο ενυδρείο ...
υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία για να βάλεις κληματαριά στο ενυδρείο και κάπου περιγράφετε εδώ μέσα.

Κάποια ξύλα βυθίζονται αμέσως κάποια θέλουν και μήνα πολλές φορές για να βυθιστούν (red moorwood).
το λοιπόν....υπομονή.

platy 07-03-10 15:33

ειπα με βρασιματα κλπ κλπ....προφανως αυτος που θελει τις ριζες για το ενυδρειο του δεν θα παρει τα ξυλα μεσα απο τα σκ@@@α και θα τα ριξει στο ενυδρειο...πιστευω πως θα του κοψει να αναζητησει τους τροπους μετα απο τους οποιους θα ειναι ετοιμα να εισαχθουν στο ενυδρειο...ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ..

crazyio 07-03-10 18:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 424602)
ειπα με βρασιματα κλπ κλπ....προφανως αυτος που θελει τις ριζες για το ενυδρειο του δεν θα παρει τα ξυλα μεσα απο τα σκ@@@α και θα τα ριξει στο ενυδρειο...πιστευω πως θα του κοψει να αναζητησει τους τροπους μετα απο τους οποιους θα ειναι ετοιμα να εισαχθουν στο ενυδρειο...ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ..


το θέμα φίλε μου δεν είναι μόνο ο φόβος εισαγωγής βακτηριδίων και άλλων ουσιών στο νερό μας ...
το θέμα είναι αν το ίδιο το ξύλο που θα βρούμε στην φύση αντέχει στο νερό και δεν αρχίσει να σαπίζει με βλαβερές συνέπειες για το ενυδρείο μας .... ;)

όπως και να έχει αν θέλει κανείς να βάλει ξύλο από την φύση στο ενυδρείο καλό είναι να κάνει την απαραίτητη αναζήτηση και έρευνα πρώτα και έπειτα να πράξει ....

το φιλικά εννοείται ;)

Xapns 07-03-10 18:39

Αντί λοιπόν να περάσει όλη αυτή τη διαδικασία (φίλε platy) και στο τέλος να μην είναι και απόλυτα σίγουρος για το αποτέλεσμα,
πάει σε ένα pet shop και παίρνει ένα έτοιμο.
Εσύ μπορεί να έχεις και τις γνώσεις και την όρεξη-υπομονή να κάνεις κάτι τέτοιο,
κάποιοι όμως όχι,άρα σε αυτό που είπα δεν έκανα λάθος,
τα ξύλα είναι επεξεργασμένα, και δεν μπορούμε να πάρουμε ότι νά'ναι από την φύση και να το ρίξουμε μέσα,
(με εξαίρεση αυτούς που έχουν την δυνατότητα να κάνουν αυτό που είπες).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01905 seconds with 10 queries