Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Κερατοφυλλο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38392)

olga 01-03-10 11:18

Κερατοφυλλο
 
Καλημερα παιδια ! Πριν μια βδομαδα εβαλα κερατοφυλλο στο ενυδρειο.Σημερα μου εχουν απομεινει μονο 2 κοματακια,ολο το υπολοιπο διαλυθηκε σαν να σαπισε.Δεν υποτιθεται οτι ειναι ευκολο φυτο?Τα υπολοιπα φυτα μου οχι οτι πανε τελεια,εχει κολλησει λιγακι η αναπτυξη τους αλλα τουλαχιστον συντηρουνται και φαινονται υγιη..

alex 01-03-10 11:22

ευκολο φυτο ειναι αλλα δεν πιανει με την πρωτη παντα...
δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις περα απο πολλα νιτρικα...

μπορει να αλλαξεις φωτισμο και παλι να λιωνει
μπορει να βαλεις λιπασμα και να συνεχισει να λιωνει,
μπορει να ερθει η εποχη του και να φουντωσει απο μονο του...

κι εμενα με ειχε προβληματισει στην αρχη που μου ελιωνε συνεχεια..

kalaxan 01-03-10 11:23

Το έχω πάθει και γω..και το παθαίνω ακόμη οταν βρεθεί κερατόφυλλο που να μην έχει άμεση πρόσβαση στο φως.Πχ να είναι κάτω κάτω, κάτω από άλλα κερατόφυλλα..

Ρίχνεις καθόλου λιπάσματα?
Τα νιτρικά σου σε τι επίπεδα είναι?
Ρίχνεις excel?

olga 01-03-10 12:27

Τα νιτρικα μου ειναι 20mg/l.Ριχνω flourish (οχι excel) και εχω μπολικο φως 2x24 watt..προφανως ειμαι λιγο ατυχη μ'αυτο το φυτο,ειναι η δευτερη φορα που βαζω κερατοφυλλο και μου διαλυεται.Μηπως ειναι λιγα τα νιτρικα μου?

alex 01-03-10 12:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από olga (Μήνυμα 422359)
Τα νιτρικα μου ειναι 20mg/l.Ριχνω flourish (οχι excel) και εχω μπολικο φως 2x24 watt..προφανως ειμαι λιγο ατυχη μ'αυτο το φυτο,ειναι η δευτερη φορα που βαζω κερατοφυλλο και μου διαλυεται.Μηπως ειναι λιγα τα νιτρικα μου?


μια χαρα εισαι σε ολα..

μπορει να πιασει σε ανυποπτο χρονο, κατι για Σεπτεμβρη μου ελεγε ενα παληκαρι του επιασε εκεινου που ειχε το ιδιο προβλημα..

drbig 01-03-10 13:15

Είναι ανεξηγητο το φαινομενο του κερατόφυλλου (Μου συμβαίνει και μενα). Αν σου σαπίζει, συνεχίζεις να ζητας! Καποια στιγμη θα πιάσει (είναι θέμα πιθανοτήτων!!!) :D:D:D

sailim 01-03-10 13:44

Μήπως να δοκίμαζες cabomba caroliana, αν δεις οτι δε μπορεις να στεριώσεις κερατόφυλλο; Μοιάζουν αρκετά κ κανουν την ίδια περιπου δουλεια στην απορροφιση νιτρικών τριοξειδίων..

yannakis 01-03-10 19:15

και εγω το ιδιο επαθα με το κερατοφυλλο και μεχρι και το φιλτρο ειχε στουμπωσει...και εγω για καμπομπα θα τεινω γιατι επαθα ψυχολογικο με το κερατοφυλλο:D

lion 01-03-10 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sailim (Μήνυμα 422386)
Μήπως να δοκίμαζες cabomba caroliana, αν δεις οτι δε μπορεις να στεριώσεις κερατόφυλλο; Μοιάζουν αρκετά κ κανουν την ίδια περιπου δουλεια στην απορροφιση νιτρικών τριοξειδίων..

Είναι η δεύτερη φορά που το διαβάζω τον τελευταίο καιρό και δεν ξέρω τί σχέση μπορεί να έχουν τα 2 αυτά φυτά μεταξύ τους πλην της ομοιότητάς τους στην όψη.

halvas69 01-03-10 20:18

Καλά τα λες Λεό μου, αλλά σκέψου το λίγο, είναι το ίδιο να μπερδεύεις την π..... με την βούρτσα.
Και τα 2 μοιάζουν (λεκτικά τουλάχιστον) αλλά κάνουν άλλη δουλειά το καθένα.

olga 02-03-10 11:49

:grin:
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,απ'οτι φαινεται υπαρχει αρκετος κοσμος ποθ δεν τα καταφερνει μ'αυτο το φυτο..αρα θα κανω υπομονη και θα ξαναπροσπαθησω στο μελλον γιατι μου αρεσε πολυ το οπτικο αποτελεσμα,το ειχα στερεωσει να επιπλεει πανω απο το ξυλο χωρις να σκεπαζει αλλα φυτα απο κατω του και εδειχνε πολυ ομορφο αλλα...γενικα εχουν παρει λιγακι τον κατηφορο ολα μου τα φυτα ,αλλα οσο πιο πολυ με παιδευει αυτο το ενυδρειο,τοσο πιο πολυ με πεισμωνει,στο τελος πιστευω οτι θα περασει το δικο μου..;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01434 seconds with 10 queries