Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Δημιουργία θαλασσίνου, υγιεινη και οσμες ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38205)

jimmis1974 23-02-10 16:36

Δημιουργία θαλασσίνου, υγιεινη και οσμες ?
 
Γεια σας, ειμαι (προς το παρον) κατοχος γλυκου 210 λιτρων με αγγελοψαρα.
Επειδη μου χουν μπει ιδεες να το γυρισω αργοτερα σε θαλασσινο, θα θελα να ρωτησω κατι που με απασχολει αρκετα.
Επειδη το ενυδρειο ειναι στο ιδιο δωματιο που κοιμάμαι, και με το γλυκο δεν ειχα ποτε προβλημα, θελω να ρωτησω αν το θαλασσινο ειναι πιο ανθιγιεινο και πιο βλαβερο απο το γλυκο, και αν ολοι αυτοι οι βραχοι με τις πολλες αλγες και γενικος ολοι οι οργανισμοι του θαλασσινου βγαζουν τιποτε δυσαρεστες οσμες στο δωματιο ???
Σορυ:( ισως ειναι λιγο χαζο αυτο που ρωταω , απλα επειδη κοιμαμαι διπλα δεν θελω να υποφερω τιποτε οσμες, αν τυχον και βγαζει το νερο.
Παντως με το γλυκο νερο δεν αντιμετωπισα ποτε κανενα προβλημα.
Ευχαριστω.

madfdg 23-02-10 16:39

Απο οσμές ούτε με το θαλασσινό θα αντιμετωπίσεις!Λιγουλάκι θόρυβο παραπάνω θα τον έχεις όμως απο κάποια μηχανήματα:rolleyes:

thanasis76 23-02-10 16:42

παντος πριν χαλασεις το γλυκο σου....
να σκεφτεις οτι για θαλασσινο θα χρειαστεις γυρο στα 2000-2500 ευρω....

jimmis1974 23-02-10 16:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 420217)
παντος πριν χαλασεις το γλυκο σου....
να σκεφτεις οτι για θαλασσινο θα χρειαστεις γυρο στα 2000-2500 ευρω....

νωμηζω υπερβαλεις λιγο στο ποσο :D, εξοπλισμο θα τον μαζεψω σιγα σιγα, δεν ειπα θα το φτιαξω τωρα, αλλωστε εχει και αρκετα πραγματακια φιλος μου, θα πουληθουν και αρκετα πραγματα απο το γλυκο, και βλεπουμε.............

thanasis76 23-02-10 16:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 420220)
νωμηζω υπερβαλεις λιγο στο ποσο :D, εξοπλισμο θα τον μαζεψω σιγα σιγα, δεν ειπα θα το φτιαξω τωρα, αλλωστε εχει και αρκετα πραγματακια φιλος μου, θα πουληθουν και αρκετα πραγματα απο το γλυκο, και βλεπουμε.............

για το ποσο παντος δεν υπερβαλω!!!! θα σου πουν και τα παιδια με θαλασσινα....

jimmis1974 23-02-10 17:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 420224)
για το ποσο παντος δεν υπερβαλω!!!! θα σου πουν και τα παιδια με θαλασσινα....

δεν το παω για τρομερα πραγματα, απλα ψαρια και λιγο βραχο. Δεν βαζω ουτε κοραλια ουτε τιποτε αλλο περιεργο.
το εχω ψαξει το οικονομικο , και αν το παω σιγα σιγα δεν προκειτε να ξεπερασω τα 500 ευρω.
Και για το βραχο που τον χρησοπληρωνουμε , να ναι καλα η θαλασσα, εχω φιλους δυτες και θα μου βγαλουν.
Φιλτρα εξωτερικα εχω , ανεμιστιρες για να φτιαξω ροη εχει γνωστος μου, οπως και skimmer και αλατι.
Αρα αμμο θα χρειαστω , υλικα για τα φιλτρα, και οτι αλλο σιγα σιγα.
Ειπαμε δεν το φτιαχνω τωρα, απλα αυτο που με ενδιφερει ειπα πιο πολυ ειναι το οτι ειναι στο ιδιο δωματιο το ενυδρειο και γιαυτο εβαλα και θεμα και ζηταω γνωμες.
Αν δεν εχω προβλημα σε αυτο ολα τα αλλα θα γηνουν Οκ:D

almost 24-02-10 20:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 420214)
Απο οσμές ούτε με το θαλασσινό θα αντιμετωπίσεις!Λιγουλάκι θόρυβο παραπάνω θα τον έχεις όμως απο κάποια μηχανήματα:rolleyes:

+1000
Είναι πιο θορυβώδες.

Στην αρχή στο στρώσιμο έχεις για λίγες ημέρες κάποια μυρουδιά.

accnt 25-02-10 08:17

Εμένα πάντως μου μύριζε θάλασσα το ενυδρείο. :p

Πάνος 25-02-10 11:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 420834)
Εμένα πάντως μου μύριζε θάλασσα το ενυδρείο. :p

;);)

Dream Waters 27-02-10 20:31

Για να δημιουργησεις ενα συγχρονο θαλασσινο ενυδρειο θα χρειαστεις σιγουρα 1000ε/λιτρο ίσως και παραπανω.Δες εδω το κοστος του δικου μου αναλυτικα.

Πάνος 28-02-10 00:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters (Μήνυμα 421755)
θα χρειαστεις σιγουρα 1000ε/λιτρο ίσως και παραπανω.

προσοχη τετοια λαθη ...στοιχιζουν ζωες...:D..το 100λιτρο εννοει...

jimmis1974 28-02-10 00:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters (Μήνυμα 421755)
Για να δημιουργησεις ενα συγχρονο θαλασσινο ενυδρειο θα χρειαστεις σιγουρα 1000ε/λιτρο ίσως και παραπανω.Δες εδω το κοστος του δικου μου αναλυτικα.

εεε:rolleyes: βέβαια :D , αφου τα πηρε ολα απο την αρχη πως να μην σου φτασει τοσο. :smt102
Εγω το ενυδρειο το εχω , βαση εχω, φιλτρα εχω, Α/Ο εχω, φωτισμο εχω, οργανα μετρησης και τεστ εχω, ηλεκτρολογικους πινακες δεν βαζω, βραχο ειπα βρησκω απο θαλασσα, αλατι εχει φιλος μου.
ΕΕΕΕ αρα τι θα χρειαστω, εναν ανεμιστηρα δυνατο για ροη(εχω βρει 50 ευρω), αμμο (καπου 40 ευρω), υλικα καπου 40 με 50) , εε αντα για τιποτε αλλα ψιλα να χαλασω αλλα 100 ??? αλλα 200 ???? 300 ??????????????
Και δεν φτιαχνω κανα ενυδρειο 400 με 500 λιτρα. 200 λιτρακια εχω ο κακομοιρης . Και δεν βαζω τιποτε παπαδες μεσα , 3 με 4 ψαρακια μεσαιου μεγεθους θα βαλω.
Και το 1000ε/λιτρο , μαλλον θα πρεπει να πουλησω το σπιτι μου αν ισχυει κατι τετοιο !!!:D:D:D:D

halvas69 28-02-10 09:53

Νομίζω ότι ο δικός μας βράχος δεν κάνει (δεν είναι αισθητικός ο λόγος, αλλά τρόπος φίλτρανσης) πόσο μάλλον αν το ενυδρείο θα φιλοξενήσει τροπικά ψάρια.
Ακούς κλέφτη Saggittariων Subulatων ; :p

tsilojohn 28-02-10 14:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 421961)
Ακούς κλέφτη Saggittariων Subulatων ; :p

:D:D:D xaxaxa δεν λες καλα που τα πηρε και δεν πηγαν χαμενα...;)

Dream Waters 28-02-10 20:50

Τον βραχο απο την θαλασσα την δικια μας απλα τον ξεχνας.Δε κανει δουλεια.
Η σωστη αρχη ειναι το ημισι του παντος.Και οι πιο εμπειροι απο μενα τα ιδια θα σου πουνε!
Καλη συνεχεια.
Μονο τα αναλωσιμα-φαρμακα -αλατια-τροφες να βαλεις θα με καταλαβεις.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01751 seconds with 10 queries