Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37869)

stelios_ant 13-02-10 09:42

ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ
 
Καλημέρα σε όλους,
έχω ένα ενυδρείο ~280λίτρων (θα είναι φυτεμένο) με καμία 10αρία ψάρια μέσα (προς το παρόν 0) και σκέφτομαι να αλλάζω 100λίτρα ανά 2 εβδομάδες Είναι αρκετό;
Επίσης το νερό που παίρνω είναι από πηγή (δεν έχει καθόλου χλώριο), αλλά το τέστ μου έδειξε σκληρότητα περίπου 15dH. Να του προσθέτω απεσταμένο νερό; και αν ναι πόσο; σκεφτομαι περίπου 5λίτρα στα 100.
Τέλος το σημαντικότερο πρόβλημά μου είναι ότι το νερό που φέρνω είναι πάρα πολύ κρύο περίπου 12-13oC. Με τι τρόπο μπορώ να το ζεστάνω; Σκέφτηκα να το κολλάω σε ένα καλοριφέρ για κάποιες ώρες.

Κλεόβουλος 13-02-10 10:04

Φίλε μου εγω θα πρότεινα να έχεις μια σταθερή ρουτίνα αλλαγής 30-35% του νερού κάθε βδομάδα.
Για τις σκληρότητες θα πρέπει να ξέρουμε τι ψαράκια σκέφτεσαι να βάλεις.
Την θερμοκρασία του νερού θα την ρυθμίζεις με έναν θερμαντήρα μέσα στο δοχείο μεταφοράς.

stelios_ant 13-02-10 11:45

Κλεόβουλε, τα δοχεία μεταφοράς είναι 4 μπετόνια των 25λιτρων. Θα τα ζεσταίνω ένα-ένα; γιατί αυτό θα μου παίρνει ώρες.:confused:
και πως θα τα βάζω, ένα ένα μπετόνι;
Για τα ψάρια επειδή τη δουλεύω ακόμα τη σύνθεση, για αυτό δεν έγραψα κάτι. Πάντως δεν θα είναι ψάρια με ειδικές απαιτήσεις σκληρότητας (δίσκοι π.χ.), αλλά ούτε και κιχλίδες.

Κλεόβουλος 13-02-10 12:03

Αν αφήνεις τα γεμάτα δοχεία μια μέρα πριν στο χώρο που έχεις το ενυδρείο, θα έρθουν στη θερμοκρασία του δωματίου (21~ βαθμούς?) προσθέτεις στο καθένα ανάλογη ποσότητα ζεστού(βρασμένου? απο θερμοσίφωνο?)και το φέρνεις στη θερμοκρασία που θέλεις(25-26):)

stelios_ant 13-02-10 18:35

Ειναι ενας καλός τρόπος. Ευχαριστώ

pavlos2003 15-02-10 18:18

Ειναι φιλε μου τεραστια η ποσοτητα νερου που θα κουβαλας και οση καλη διαθεση και να εχεις δε θα το αντεξεις μακροχρονια...
Εγω κουβαλουσα 10 μπιτονακια απιονισμενο καθε εβδομαδα απο το σουπερ μαρκετ μες στην καλη χαρα τον πρωτο καιρο αλλα τωρα που εφτασα στο τριμηνο δεν ειμαι καθολου..... χαρουμενος, για να μη σου πω οτι και το 40άλιτρο βαρελάκι που κουβαλάω απο το μπαλκόνι που φτιάχνω πλέον το νερό μου μέχρι το σαλόνι ούτε και αυτό μου φαίνεται...αστεία υπόθεση!!!!
Καταλήγω στο ότι ΜΑΛΛΟΝ θα ήταν καλύτερο για σένα να κοιτάξεις με κάποιο φίλτρο να μετατρέψεις σε κατάλληλο για το ενυδρείο σου ότι τυχών νερό έχεις στο σπίτι, παρά να κουβαλάς....
Και όπως σου λέει και ο φίλος παραπάνω όταν μείνει ένα 24άωρο στο χώρο σου το νερό είναι τζέτ, στη χειρότερη να ρίξεις 1-2 κανάτες βραστό νερό μέσα...
Το θερμοσίφωνο καλύτερα απόφυγε το προσωπικά είχα πρόβλημα ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01203 seconds with 10 queries