Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Τα παντα για τα endlers. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37860)

water_turtle_lover 12-02-10 21:27

Τα παντα για τα endlers.
 
Γεια σας!!!!Ειμαι αρχαρια-δεν ειχα ποτε ψαρακια,μονο 1 χελωνιτσα.Απο τοτε που μπηκα στο σιτε τα ψαρακια και το χομπι του ενυδρειου με γοητευσαν,και δεν ηθελα να σταματησω στο ενα ενυδρειο της χελωνιτσας μου.Πριν ξεκινισω να κανω τις ερωτησεις μου θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στο GAB,που ειναι πραγματικα ο παραδεισος καθε ακουαριστα.Αρκετα ομως σας κουρασα,θα μπω κατευθειαν στο ψητο.Μετα απο πολυ μελετη,κατεληξα στα εντλερς.Πηρα ενα ενυδρειο,γυρω στα 30 λιτρα μικτα,οπου θα ειναι η πρωτη τους κατοικια,μεχρι να με κανουν....γιαγια!!!Σκεφτομαι να βαλω μεσα ενα αρσενικο και ενα ή δυο θηλυκα.Απο φυτα σκεφτομαι να βαλω το Ceratophyllum demersum και το anubia nana.Ομως εχω διαφορες αποριες και σκεφτηκα πως ειναι απαραιτητο να τις λυσω,γιατι δεν θελω πειραματα και νεκρα ψαρακια!!
1)Αλλαγες νερου:Εχω ενα κουβα,ο οποιος χωραει σιγουρα 30 λιτρα.Θα τον γεμιζω απο το προηγουμενο βραδυ και την επομενη μερα θα κανω καποιο ποσοστο αλλαγη το νερο.Την χελωνιτσα την βγαζω απο το ενυδρειο και τη βαζω σε ενα πλαστικο ταπερακι,αλλα φυσικα δεν μπορω να κανω το ιδιο και με τα ψαρακια.Τι να κανω για να μην σοκαρονται απο την αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας??
2)Αναπαραγωγη:Τι μπορω να κανω για να βοηθησω τα θηλυκα να γεννησουν?Γεννανε μικρα και οχι αβγα??
3)Αντε και ενα θηλυκο μενει εγκυος.Γενα τα μικρα του.Υπαρχει κυνδινος για τα μικρα να ζησουν με τους γονεις τους ή πρεπει να τα απομακρυνω?
4)Αν γεννησουν,ποσα χωρανε μεσα στα 30 λιτρα μου??
Θα σας παρακαλουσα να απαντησετε σε ολες τις ερωτησεις μου,γιατι τις θεωρω ακρως σημαντικες για την υγεια των ψαριων μου.Ευχαριστω προκαταβολικα για το ενδιαφερον.:D:D:D!!!!!

lingistis 12-02-10 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από water_turtle_lover (Μήνυμα 416435)
1)Αλλαγες νερου:Εχω ενα κουβα,ο οποιος χωραει σιγουρα 30 λιτρα.Θα τον γεμιζω απο το προηγουμενο βραδυ και την επομενη μερα θα κανω καποιο ποσοστο αλλαγη το νερο.

Θα αλλάζεις περίπου 10 λίτρα από τα 30 του ενυδρείου και το νέο νερό αν είναι θερμοκρασία δωματίου, 21βαθμούς, το ρίχνεις μεσα σταδιακά από λίγο. Μην ξεχνάς το αντιχλώριο.

2)Αναπαραγωγη:Τι μπορω να κανω για να βοηθησω τα θηλυκα να γεννησουν?

Να τα ταϊζεις σωστά και να μην ξεχνας τις αλλαγές νερού καθε εβδομάδα.

Γεννανε μικρα και οχι αβγα??

Γεννάνε μικρά


3)Αντε και ενα θηλυκο μενει εγκυος.Γενα τα μικρα του.Υπαρχει κυνδινος για τα μικρα να ζησουν με τους γονεις τους ή πρεπει να τα απομακρυνω?

δεν κάνεις τίποτα... όλα μαζί.

4)Αν γεννησουν,ποσα χωρανε μεσα στα 30 λιτρα μου??

κάπου 40... αλλά καλά είναι να είναι το πολύ 10. Αλλά ας πούνε και άλλοι...

Ευχαριστω προκαταβολικα για το ενδιαφερον.:D:D:D!!!!!

Παρακαλώ:):):)

POURITANOS 12-02-10 23:54

Αφού όπως λες ότι θες το καλύτερο για τα ψαράκια σου.

1.. Για αρχή επιστρέφεις το 30 λίτρα ενυδρείο και σίγουρα παίρνεις ένα αρκετά μεγαλύτερο.

2.. Mπαίνεις στην κατηγορία ζωοτόκα και διαβάζεις ότι βρεις σε θέματα guppy & endlers .
Το ότι δεν είσαι σίγουρη για το αν γεννούν, μικρα ψαρακια ή αυγα τα (ζωοτόκα που από το όνομα τους και μονό προδίδουν ότι γεννούν ζωντανά ).
Σημαίνει ότι θες πολύ διάβασμα ακόμα.

3 διάβασε τα βασικά και μετά ευχάριστος να συζητήσουμε ότι δεν έχεις καταλάβει.

4 ένα καλό διάβασμα θα σε γλυτώσει από πολλά μελλοντικά προβλήματα..


Σου εύχομαι να στήσεις ένα πανέμορφο ενυδρείο και για τα ψαριά σου.

Γιώργος Κ 12-02-10 23:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 416491)
Αφού όπως λες ότι θες το καλύτερο για τα ψαράκια σου.

1.. Για αρχή επιστρέφεις το 30 λίτρα ενυδρείο και σίγουρα παίρνεις ένα αρκετά μεγαλύτερο.

2.. Mπαίνεις στην κατηγορία ζωοτόκα και διαβάζεις ότι βρεις σε θέματα guppy & endlers .
Το ότι δεν είσαι σίγουρη για το αν γεννούν, μικρα ψαρακια ή αυγα τα (ζωοτόκα που από το όνομα τους και μονό προδίδουν ότι γεννούν ζωντανά ).
Σημαίνει ότι θες πολύ διάβασμα ακόμα.

3 διάβασε τα βασικά και μετά ευχάριστος να συζητήσουμε ότι δεν έχεις καταλάβει.

4 ένα καλό διάβασμα θα σε γλυτώσει από πολλά μελλοντικά προβλήματα..

Σου εύχομαι να στήσεις ένα πανέμορφο ενυδρείο και για τα ψαριά σου.

Θα συμφωνησω με τον φιλο μου!! :p

halvas69 13-02-10 01:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 416494)
Θα συμφωνησω με τον φιλο μου!! :p

Θα κάνω εμετό :D

Γιώργος Κ 13-02-10 01:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 416554)
Θα κάνω εμετό :D

:D
:smt083 :smt037:smt037:smt037

Πάνος 14-02-10 01:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 416554)
Θα κάνω εμετό :D

:smt044:smt044:smt044


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01574 seconds with 10 queries