Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες ποταμών Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=122)
-   -   ζευγαρι?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37773)

dimitris vas 10-02-10 11:49

ζευγαρι??
 
2 Συνημμένο(α)
παιδια μπορειτε να καταλαβετε αν ειναι οντως ζευγαρι?

Πάνος 10-02-10 11:58

μπα...για 2 θηλυκα τα βλεπω...εκτος αν ειναι πολυ πολυ μικρα.....(δε μπορω να καταλαβω το μεγεθος συγκριτικα με κατι αλλο)

υ.γ. μεταφερω το θεμα σου στη σωστη κατηγορια

bokostas 10-02-10 12:02

Προσπάθησε να βάλεις πιο καθαρές φωτό και πες μας τι μέγεθος έχουν.
Στη 2η θα μπορούσε να είναι αρσενικός, αν είναι μικρά ακόμη.

akiriazides 10-02-10 12:28

οταν το ραχιαιο ειχε κανει τον χρωματισμο του (το οποιο φαινεται στην 2η φωτο) θα επρεπε να εχει δειξει και την ουρα του , το οποιο δεν δειχνει !
ειναι και τα δυο θηλυκα

Alex_Salonica 10-02-10 12:48

Ναι είναι ζευγάρι, το δεύτερο είναι το αρσενικό.

Φρόντισε να έχεις κάποιο ξύλο ή πέτρα για να μπορέσουν να κάνουν την φωλιά τους μόλις τα "βρουν"

Καλές γέννες!

Πάνος 10-02-10 13:01

το σωσαμε τωρα το παιδι!:D
λοιπον βλεπω στην πρωτη φωτο την κοκκινη κοιλια που δεν υπαρχει στο 2ο...και ειναι μια ενδειξη αρσενικου η ανυπαρξια της....αλλα οπως ειπε και ο αλλος φιλος.....δεν εχει δειξει ακομη η ουρα...και οσα κριμπς περασαν απο τα χερια μου (αρκετες δεκαδες) ποτε μα ποτε δε συναντησα αρσενικο χωρις να εχει την ουρα σε σχημα ρομβο απο ενα μεγεθος και μετα...
ειναι πολυ σημαντικο να μαθουμε την ηλικια των ψαριων.
απο εκει και περα Αλεξ πες μας τη σκεψη σου πιο αναλυτικα..μπας και βρεθει μια ακρη.

Giorgos 10-02-10 13:20

Εκτος απο την ηλικια (μεγεθος) των ψαριων σου, εγώ θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα και για τη συμπεριφορα τους. Κατα κυριο λογο, αν κυνηγιουνται (γενικα αν υπαρχει επιθετικοτητα μεταξυ τους).

Βασει των φωτογραφιων και υποθετονται οτι προκειται για νεαρα ατομα, φαινεται στην πρωτη φωτογραφια οτι εχεις μια θηλυκια ενω στη δευτερη οτι ειναι αρσενικος. Παντως αν ειχες καλυτερες φωτογραφιες θα μας βοηθουσε.

Alex_Salonica 10-02-10 13:41

Το κύριο χαρακτηριστικό αναγνώρισης του αρσενικού κριμπ είναι το ραχιαίο πτερύγιο που πρέπει να είναι μακρύτερο και μυτερό στην άκρη, τα χρώματα έρχονται με την ενηλικίωση και το ζευγάρωμα, η ρομβοειδής ουρά είναι ένα ακόμα χαρακτηριστικό αλλά όχι απόλυτο(όπως το ραχιαίο)

Τουλάχιστον αυτά ξέρω με την φτωχή μου πείρα.

dimitris vas 10-02-10 13:47

λοιπον κατ αρχας pano thnx για τη μεταφορα του θεματος παραλειψη μου..
τα κριμπς τα πηρα χθες απο τον αμαζονιο και μου τα δωσε ο κυριος μακης αν τον ξερετε που νομιζω οτι ειναι εμπειρος αρα πρεπει να ειναι ζευγαρι...
χθες που τα βαλα ολη μερα απεφευγαν το ενα το αλλο κ ψιλοκυνηγιοντουσαν γι αυτο ειπα μηπως ειναι του ιδιου φυλου.τα τελευταια λεπτα ομως που τα παρατηρω το 2ο πηγαινει κοντα στο πρωτο και τρεμει καπως σαν να κανει επιδειξη οποτε μαλλον ειναι αρσενικο...
ευχαριστω για τις απαντησεις!

Alex_Salonica 10-02-10 13:49

το τρέμουλο το κάνουν τα θηλυκά :D

dimitris vas 10-02-10 13:51

ωχ ναι?κοτσανα ειπα...τοτε εχω 2 θυληκα:D:D

Πάνος 10-02-10 13:51

τελικα τι μεγεθος εχουν τα ψαρακια?

dimitris vas 10-02-10 13:54

και μια που σε πετυχα αλεξ ολα καλα με το ενυδρειο?
-------------------------
απο μεγεθος το πρωτο ειναι περιπου 4εκ και το αλλο περιπου 5 κ κατι

Alex_Salonica 10-02-10 13:56

όλα καλά με το ενυδρειάκι, θα το ετοιμάσω μάλλον αυτή τη βδομάδα.

Μη στεναχωριέσαι πάντως πιστεύω ότι είναι ζευγάρι αλλιώς μοιράσου την εμπιρεία σου με τον Πάνο ...ξέρει από συκιές :D:D

panos1972 10-02-10 14:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 415466)
όλα καλά με το ενυδρειάκι, θα το ετοιμάσω μάλλον αυτή τη βδομάδα.

Μη στεναχωριέσαι πάντως πιστεύω ότι είναι ζευγάρι αλλιώς μοιράσου την εμπιρεία σου με τον Πάνο ...ξέρει από συκιές :D:D

Οι οποίες ετοιμάζονται να γεννήσουν και για 2η φορά!!!!

ΘΑΥΜΑ! ΘΑΥΜΑ!

Η επιλογή των ψαριών είχε γίνει από τον panos-alex/polis όσο αυτά ήταν ακόμα "νιάνιαρα"....

Τα συμπεράσματα δικά σας!!!:D:D:D:D

Alex_Salonica 10-02-10 14:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos1972 (Μήνυμα 415478)

Η επιλογή των ψαριών είχε γίνει από τον panos-alex/polis όσο αυτά ήταν ακόμα "νιάνιαρα"....

Τα συμπεράσματα δικά σας!!!:D:D:D:D

Ωχ... κακά τα μαντάτα, αν έχει δίκιο ο panos-alex/polis τότε έχεις 2 θηλυκά!

Πάνος 10-02-10 16:06

τι να πω κι εγω μπερδευτηκα....αυτο που λες με το ραχιαιο πτερυγιο ειναι πολυ σωστο αλλα συμπεριλαμβανεται γενικοτερα σε ολα τα μακρυτερα πτερυγια που εχουν τα αρσενικα (οπως ετσι εκρινα και τα firemouth του Πανου)...οπως επισης σε αυτα συμπεριλαμβανεται και η ρομβοειδης ουρα. επειδη οπως ειπα ποτε δεν ειδα αρσενικο χωρις ρομβοειδη ουρα....θα μου κανει μεγαλη εντυπωση αν ειναι αρσενικο το ψαρακι του φιλου μας.
απο εκει και περα ισως την αναπτυξει λιγο αργοτερα...
αν παντως ειδατε ποτε αρσενικο με ουρα καθετη και οχι ρομβο...θα με ενδιεφερε πολυ να το μαθω.

Alex_Salonica 10-02-10 16:18

ο αρσενικός που είχα τελευταία δεν είχε ρομβοειδή ουρά Πάνο, τι να πω δεν ξέρω ίσως να είναι εξαίρεση, πάντως εγώ κρίνω πρώτα απ όλα με το ραχιαίο που είναι αλάνθαστο, αν ο φίλος μας βγάλει καμία πιο καθαρή φώτο θα μπορέσουμε να πούμε πιο σίγουρα ή απλά περιμένει λίγο να δείξουν από την συμπεριφορά και την ενηλικίωση.
υπομονή! :p

Πάνος 10-02-10 16:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 415546)
ο αρσενικός που είχα τελευταία δεν είχε ρομβοειδή ουρά Πάνο,

παντα μαθαινουμε και κατι καινουριο!! ;);)
πολυ ενδιαφερον..δεν ετυχε να το δω ή να το ακουσω ποτε!

bokostas 10-02-10 17:39

Πάνο δεν είσαι ο μόνος κι εγώ πρώτα την ουρά κοιτάω και ψάχνω γι αυτή τη μύτη που κάνει στη μέση.
Κι εγώ πίστευα ότι πάντα έχουν ρομβοειδή ουρά τ' αγοράκια, μήπως ο δικός σου Αλεξ ήταν κολοβός ή απ' τους άλλους?:D

Και του Δημήτρη ίσως είναι μικρός και αποχτήσει την ρομβοειδή ουρίτσα αργότερα (αν βέβαια είναι αρσενικός).

Πάνος 10-02-10 18:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 415608)
Κι εγώ πίστευα ότι πάντα έχουν ρομβοειδή ουρά τ' αγοράκια, μήπως ο δικός σου Αλεξ ήταν κολοβός ή απ' τους άλλους?:D

την περιμενα την απαντηση σου... :smt044:smt044....λεω δε μπορει κατι για συκιες θα αναφερουν ξανα....:D

Alex_Salonica 10-02-10 18:37

[QUOTE=bokostas;415608
Κι εγώ πίστευα ότι πάντα έχουν ρομβοειδή ουρά τ' αγοράκια, μήπως ο δικός σου Αλεξ ήταν κολοβός ή απ' τους άλλους?:D

[/QUOTE]

Αν είναι από τους "άλλους" τότε και ο δικός σου δεν θα είναι φανατικός άντρας αφού ήταν ο πατέρας του :D

dimitris vas 11-02-10 00:18

3 Συνημμένο(α)
παιδια οι καλυτερες που μπορεσα να βγαλω ειναι αυτες...μια ωρα τα κυνηγουσα...
τι λετε?

bokostas 11-02-10 01:04

Ζευγάρι είναι πιστεύω, όλα καλά, αριστερά ο κύριος, δεξιά η κυρία.
Περίμενε όμως και τους γκουρού, εγώ είμαι αρχάριος στα κριμπς.

dimitris vas 11-02-10 15:10

γκουρου τι λετε τελικα?ζευγαρι?

Alex_Salonica 11-02-10 16:37

γκουρού δεν είμαι αλλά εγώ το πα από την αρχή ότι μου φαίνονται για ζευγάρι, ο χρόνος θα δείξει

Πάνος 11-02-10 22:21

στην 1η και 3η απο τις νεες φωτο φαινεται ο ρομβος που εχει αρχισει να σχηματιζεται....λιγο στρογγυλεμενος αλλα ρομβος περισσοτερο παρα τριγωνο...καιτ που δε φαινοταν στην αρχικη φωτογραφια...να σου ζησει το ζευγαρακι!

dimitris vas 11-02-10 23:58

α ωραια ευχαριστω παιδια!κ σημερα ειναι ολη μερα μαζι και κανουν αυτο το τρεμουλο...ελπιζω συντομα να σας μοιρασω μικρα κριμπς!

Giorgos 12-02-10 01:12

Οντως προκειται για ζευγαρι.
Στην τριτη φωτογραφια φαινεται πως η θηλυκια προσπαθει να τον προσελκυσει...

dimitris vas 12-02-10 13:40

γιωργο το λες επειδη κανει στα πλαγια?γενικα και τα δυο γυρναν στα πλαγια και τρεμουν το ενα προς το αλλο..:confused:επισης εκανα μια σπηλια με τις πετρες και ο "αρσενικος" τρεμει μπροστα στη θυληκια και μετα μπαινει στη σπηλια σα να την προσκαλει μεσα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02115 seconds with 10 queries