Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ανεμιστηράκια για ψύξη! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37657)

StelMex 06-02-10 20:46

Ανεμιστηράκια για ψύξη!
 
Καλησπερα παιδια. Μια απορια εχω. Μπορω να βαλω το ενα απο τα δυο ανεμιστηρακια να "βγαζει" τον αερα εξω απο το ενυδρειο ή υπάρχει κίνδυνος να καταστραφει το ανεμιστηρακι? (το αλλο φυσαει μεσα)..:confused:

Neoklis 06-02-10 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 414354)
Καλησπερα παιδια. Μια απορια εχω. Μπορω να βαλω το ενα απο τα δυο ανεμιστηρακια να "βγαζει" τον αερα εξω απο το ενυδρειο ή υπάρχει κίνδυνος να καταστραφει το ανεμιστηρακι? (το αλλο φυσαει μεσα)..:confused:

γιατι να καταστραφει?
και φυσικα μπορεις!!;)

StelMex 06-02-10 20:53

Απλα ρωταω επειδη "ρουφαει" τον αερα μην τον εισαγει στο μοτερ και με την υγρασια γινει κανενα βραχυκυκλωμα.

golf4470 07-02-10 23:18

Τα εχεις και δουλευουν τωρα?

StelMex 08-02-10 17:33

Οχι δεν τα εχω βαλει ακομα μονο το καπακι εχω τρυπησει και το βραδακι θα το τελειωσω μαλλον.

panospkk 29-03-10 12:58

μην αγχώνεσαι δεν παθαίνουν τίποτα. Τα λειτουργώ 2 χρόνια και είναι μια χαρά

thesom21 29-03-10 14:21

Στελιο, βαλε καμια φωτο να δω τα ψαρακια

StelMex 30-03-10 10:30

Θα βαλω μολις παρω παλι πισω την φωτογραφικη μηχανη μου γιατι μου την εσπασαν στην 5ημερη...

magman 02-08-10 15:06

Θέλω και εγώ να βάλω ανεμιστηράκια στο καπάκι του ενυδρείου. Θα βάλω μεγάλης διαμέτρου για να έχω λιγότερο θόρυβο. Αν βάλω 2 ένα σε κάθε άκρη το ένα να βγάζει και το άλλο να βάζει είναι καλά; Εν τω μεταξύ θα τα βάλω να κοιτάνε το νερό, θα κάνει δουλειά αυτό; Αναγκαστικά θα πρέπει να τρυπήσω το καπάκι έτσι; Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει κάτι τέτοιο να ανεβάσει φωτογραφία; Θα ανεβάσω φωτογραφία από το δικό μου ενυδρείο το βράδυ.

panos1972 02-08-10 15:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από magman (Μήνυμα 468369)
Θέλω και εγώ να βάλω ανεμιστηράκια στο καπάκι του ενυδρείου. Θα βάλω μεγάλης διαμέτρου για να έχω λιγότερο θόρυβο. Αν βάλω 2 ένα σε κάθε άκρη το ένα να βγάζει και το άλλο να βάζει είναι καλά; Εν τω μεταξύ θα τα βάλω να κοιτάνε το νερό, θα κάνει δουλειά αυτό; Αναγκαστικά θα πρέπει να τρυπήσω το καπάκι έτσι; Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει κάτι τέτοιο να ανεβάσει φωτογραφία; Θα ανεβάσω φωτογραφία από το δικό μου ενυδρείο το βράδυ.

Βάλε και τα δύο να φυσάνε μέσα και στήριξε το καπάκι στις 4 γωνίες με κομμάτια φελλού έτσι ώστε να το σηκώνουν 2-3 πόντους από το γυαλί και πετυχαίνεις καλύτερο εξαερισμό...

Χάραξε τους φελλούς σε σχήμα "Γ" έτσι ώστε στην εγκοπή να μπεί από την κάτω πλευρά η γωνία του ενυδρείου και από την πάνω του καπακιού.

magman 03-08-10 06:42

Πολύ καλή ιδέα Πάνο!!! Λοιπών πήγα τυχαία εχθές στο Mediamrkt στο Ρέντη και είχε ανεμιστήρες με μετασχηματιστή με θύρα USB, καλώδια όλα κομπλέ. είναι 6 volt DC 4watt στα 7 ευρώ! Το είχα όλο το βράδυ να φυσάει μέσα στο ενυδρείο με ανοιχτό το καπάκι. Το πρωί η θερμοκρασία δωματίου ήταν 31C και του νερού στο ενυδρείο 27C. Διαστάσεις ενυδρείου 70Μχ35Πχ49υ. Είναι αρκετά αθόρυβος αν και στα πρώτα 5 λεπτά συντόνισε για λίγο ο ανεμιστήρας μα σταμάτησε. Έχει ωραίο σχεδιασμό και βγαίνει σε μαύρο και γκρί. Το απόγευμαπου θα έχω χρόνο θα ποστάρω φωτογραφία.

Σκέφτομαι επειδή το ενυδρείο είναι κολητά στον τοίχο να το στερεώσω εκεί με μαύρη ρόκα να φυσάει στο νερό απο την μεριά του φίλτρου. Το θέμα είναι αν μένει ανοιχτό το καπάκι θα έχω πρόβλημα; Τα ψαράκια που σκέφτομαι να βάλω είναι γκάπυ και ξυφοφόροι. Έχω μέσα τώρα κερατόφυλλο και θέλω να βάλω 1-2 εύκολα φυτά ακόμη.

syphon 03-08-10 08:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από magman (Μήνυμα 468521)
Πολύ καλή ιδέα Πάνο!!! Λοιπών πήγα τυχαία εχθές στο Mediamrkt στο Ρέντη και είχε ανεμιστήρες με μετασχηματιστή με θύρα USB, καλώδια όλα κομπλέ. είναι 6 volt DC 4watt στα 7 ευρώ! Το είχα όλο το βράδυ να φυσάει μέσα στο ενυδρείο με ανοιχτό το καπάκι. Το πρωί η θερμοκρασία δωματίου ήταν 31C και του νερού στο ενυδρείο 27C. Διαστάσεις ενυδρείου 70Μχ35Πχ49υ. Είναι αρκετά αθόρυβος αν και στα πρώτα 5 λεπτά συντόνισε για λίγο ο ανεμιστήρας μα σταμάτησε. Έχει ωραίο σχεδιασμό και βγαίνει σε μαύρο και γκρί. Το απόγευμαπου θα έχω χρόνο θα ποστάρω φωτογραφία.

Σκέφτομαι επειδή το ενυδρείο είναι κολητά στον τοίχο να το στερεώσω εκεί με μαύρη ρόκα να φυσάει στο νερό απο την μεριά του φίλτρου. Το θέμα είναι αν μένει ανοιχτό το καπάκι θα έχω πρόβλημα; Τα ψαράκια που σκέφτομαι να βάλω είναι γκάπυ και ξυφοφόροι. Έχω μέσα τώρα κερατόφυλλο και θέλω να βάλω 1-2 εύκολα φυτά ακόμη.

Όχι δεν θα έχεις
Πολύ καλό ανεμιστηράκι έχω το ίδιο για την καραντίνα
Σε 25 λίτρα πάνω από 25 βαθμούς δεν ανεβαίνει!
Πάρε άλλο ένα για τα λίτρα σου και προσοχή στην εξάτμιση

magman 03-08-10 14:01

Κάτι έχει πάρει το αυτί μου για την εξάτμιση... υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω ή με συμπλήρωση καθάρισα;

exelix 03-08-10 14:06

Το νερό της εξάτμισης πάντα με απιονισμένο νερό ή από ΑΟ, γιατί αλλιώς θα αυξάνεις τις σκληρότητες.

magman 03-08-10 14:10

ΑΟ τι είναι; :rolleyes:

exelix 03-08-10 14:13

Αντίστροφη Όσμωση. Κοίτα το υπόμνημα στην τεχνολογία γλυκού νερού αν δεν έχεις ιδέα. Με απλά λόγια βγάζει όλα τα άλατα από το νερό.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01736 seconds with 10 queries