Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Επανηλθα στη παρεα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37419)

toumpasn 31-01-10 10:56

Επανηλθα στη παρεα
 
3 Συνημμένο(α)
Γεια σας και από εμενα.μετα από πολλα χρονια ξαναμπαινω στη παρεα σας.Eιχα ένα ενυδρειο γλυκου νερου 400 λιτ. 6 χρονια.Αποφασισα μετα από πολλες σκεψεις να το κανω reef.Μενω ρεθυμνο και ο προσωπικος μου γιατρος είναι ο γνωστος manos,οποτε καταλαβαινετε από που κολλησα χαχαχα.Η εμπειρια μου είναι μηδαμινη αφου ειμαι σιγουρος ότι δεν συγκρινετε το γλυκο ενειδριο με το θαλασσινο.Σας παραθετω παρακατω καποιες foto και διαφορες μετρησεις ,οποιος θελει μπορει να πει τη γνωμη του.
P.H (8.5)
N.O3-N.O4 (10)
N.O2 (0)
AΜΜΩΝΙΑ (0)
Πριν 1 εβδομαδα εβαλα το πρωτο ψαρακι (DAMSEL)μαζι με έναν αχινο.
Χθες εβαλα και ένα μανιταρι και η αντιδραση του βλεπω είναι καλη.
Ευχαριστω εκ των προτερων .
Ο καινουριος φιλος Νικος ;)

Πάνος 31-01-10 11:19

καλως ξαναρθες!!!:p
πρωτη φορα βλεπω μαυρη αμμο σε θαλασσινο...:rolleyes:

Neoklis 31-01-10 11:28

Καλώς όρισες!!:p
Με διάβασμα και σταθερά βήματα θα πας πολύ καλά και κυρίως ΥΠΟΜΟΝΗ!!!;)

sifnos 31-01-10 12:02

zwzwzwzw που να δει προκοπη το ενυδρειο με τις βλακειες που εχεις κολλησει στο τζαμι:smt084:smt084:grin::grin::grin::grin::grin: εισαι φοβερος δεν το ειχα σκεφτει αυτο.

περα απο την πλακα για πες τι ειναι αυτα τα κεραμιδακια που βλεπω στα κενα του βραχου?τις φυσαλλιδες τι τιςθελεις??η αμμος απο κιχλιδες?

agnos 31-01-10 12:20

Καλή επάνοδο και καλή επιτυχία στο νέο σου εγχείρημα.-+5-+5

madfdg 31-01-10 16:17

Απο την στιγμή που έχεις κοντά τον Μάνο η επιτυχία είναι δεδομένη!Καλωσήρθες στην παρέα Νίκο.Για τις φυσαλίδες και εγώ θα σου πώ πως μάλλον κακό σου κάνουν.Πολύ μου άρεσε ο μαυρος αραγωνίτης , της Nature's Ocean είναι ή άλλης εταιρίας?

Αλέξης6 31-01-10 16:36

Καλώς ήρθες ξανά!!

toumpasn 31-01-10 21:38

Ευχαριστω για το καλοσορισμα.
Η αμμο είναι μαυρος αραγονιτης και θα κοιταξω να μαθω ποιας εταιριας είναι γιατι τωρα δεν θυμαμαι .Oι φυσαλιδες (δηλαδη τα οξυγονα)κανουν κακο?Aμα είναι να τα σταματησω αμεσα.Tα κεραμυδακια που βλεπετε στα κενα του βραχου είναι μια ποσοτητα από λαβοπετρες που ειχα από το γλυκο και τις χρησιμοποιησα σαν βαση για να ακουμπησει ο ζωντανος βραχος.και που ξερεις μπορει στο μελλον να ζωντανεψουν(λεω εγω τωρα).

toumpasn 02-02-10 20:00

Παιδια καλησπερα .θα ηθελα να μου πειτε τελικα είναι κακο που δουλευουν τα οξυγονα στο ενυδρειο?
ευχαριστω

enzo 03-02-10 12:32

την οξυγονωση του νερου την εχει αναλαβη το skimmer μαζι με τις αντλιες κυκλοφοριας..
το οξυγονο που εχεις ειναι πλεοναζον, συν του οτι οι πολυ μικρες φυσαλιδες, αν και αποτι βλεπω δεν εχεις τετοιο θεμα, μπορει να δημιουργησουν προβλημα στα βραγχια των ψαριων..

toumpasn 03-02-10 19:46

οκ.ευχαριστω

Γιώργος Κ 03-02-10 23:26

Ξανα-καλως-ηρθες!! :D:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01350 seconds with 10 queries