Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Ραμιρέζι πάντα σε χαμηλό ph? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37267)

Χριστόφορος Μίχας 27-01-10 00:19

Ραμιρέζι πάντα σε χαμηλό ph?
 
Θέλω να βάλω σε ένα 120λ ενυδρείο 2 ραμιρέζι και 3 απιστόγραμμα. Οπου και άν διάβασα σχετικά με το κατάλληλο για αυτά ph (ειδικά για τα ραμιρέζι), είδα τιμές 6- 6,6. Σε ειδικευμένο κατάστημα ενυδρείων (όχι πετ σόπ), μου εξήγησαν ότι η τιμή του ph δεν είναι τόσο αυστηρή, καθώς εξαρτάται από τη χώρα εισαγωγής τους, τον εκτροφέα και το κατάστημα ξέρει ακριβώς σε τί συνθήκες έχουν εκτραφει. Π.χ μου είπαν ότι είναι δυνατόν και σε τιμές 7-7,2 να έχουν ήδη εκτραφεί. Ποιά είναι η γνώμη σας....

Γιώργος Κ 27-01-10 00:32

Η γνωμη μου ειναι να τα αγορασεις, να τα βαλεις σε ενυδρειο με τις ιδιες παραμετρους που ζουσαν απο την αρχη της ζωης τους και σιγα σιγα και σταδιακα να μειωνεις σκληροτητες και ph .. Ωστε να προσαρμοστουν καλα!

Οι αναπαραγωγες σε ενυδρεια δεν κανουν το ψαρι να ζει σε αυτες τις συνθηκες ... Οσες αναπαραγωγες και αν εχουν γινει σε αιχμαλωσια ...

Οι αναπαραγωγεις λογω κοστους δεν χαμηλωνουν το Ph και σκληροτητες αφου ειναι εμποροι και κοιτουν να βγαλουν ακομα περισσοτερα χρηματα! Εμεις θα πρεπει να τους δινουμε οτι καλυτερο μπορουμε! Δηλαδη να προσπαθησουμε να τους δωσουμε τις συνθηκες που εχουν στο βιοτοπο τους!! Ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες ... ;)

Χριστόφορος Μίχας 27-01-10 00:37

ΟΚ. Ευχαριστώ. Α/0 = μονόδρομος?

Γιώργος Κ 27-01-10 00:49

Αν ακολουθησεις αλλες μεθοδους θα παιδευτεις και θα ξοδεψεις περισσοτερα χρηματα απο οτι θα αγοραζες μια Α/Ο!
Αρα πιστευω οτι ειναι η καλητερη επιλογη! :p

Δημητρης89 27-01-10 04:01

να κανω μια ερωτηση?

σε 120 λιτρα . 2 ραμιρεζι,2 απιστογραμμα και 10 νεον χωρανε?:rolleyes:

bokostas 27-01-10 05:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 409826)
να κανω μια ερωτηση?

σε 120 λιτρα . 2 ραμιρεζι,2 απιστογραμμα και 10 νεον χωρανε?:rolleyes:

Ναι, χωράνε.

fishme1 27-01-10 17:16

οχι δεν χωρανε , τα ραμ θα γινουν σακοι του μποξ

Χριστόφορος Μίχας 27-01-10 17:48

Και εμένα πολλά μου φαίνονται. Τα νέον είναι συμβατά με τις κιχλίδες?
Εγώ έχω ήδη απορία και για τη συμβατότητα των ραμιρέζι με τα απιστόγραμμα γιατί έχω διαβάσει ότι τα πρώτα είναι ειρηνικά ενώ τα άλλα πιο άγρια κλπ. (Οι έμπειροι διορθώστε άν σφάλω).

Δημητρης89 28-01-10 00:40

τελικα δεν μπορουν να μπουν ουτε ραμ με απιστογραμα:(

και εχω ενα 45 λιτρο κυβακι....και ξενερωσα που δεν μπαινουν ουτε σ'αυτο...

Giorgos 28-01-10 23:52

Γεια χαρα.

Σε γενικες γραμμες το pH δεν ειναι η παραμετρος που σε ενδιαφερει με αυτα τα ψαρια. Αυτο που πρεπει να προσεχεις και να προσφερεις στα ψαρια σου ειναι το μαλακο νερο. Εννοειται οτι αρχικα (εφοσον ο μαγαζατορας εχει τα ψαρια του σε νερο βρυσης) θα τα διατηρεις σε νερο βρυσης και σταδιακα θα προσθετεις νερο απο ΑΟ μεχρι να πετυχεις την επιθυμητη ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ (ή ακομα καλυτερα, Αγωγιμοτητα).

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας (Μήνυμα 409774)
Θέλω να βάλω σε ένα 120λ ενυδρείο 2 ραμιρέζι και 3 απιστόγραμμα.

Οχι, δεν μπορεις να βαλεις ραμιρεζι μαζι με απιστογραμμα... ειδικα σε ενυδρειο μολις 120 λιτρων. Επελεξε ποιο απο τα δυο ειδη σου αρεσει περισσοτερο.
Επισης, σε περιπτωση που κατασταλαξεις στα ραμιρεζι, τα νεον δεν ειναι η καλυτερη επιλογη αφου ζουν σε ποιο δροσερα νερα απ' οτι τα ραμιρεζι. Καλυτερη επιλογη ειναι οι καρδιναλιοι.
Ομως, αν θελεις να δοκιμασεις την τυχη σου στην αναπαραγωγη των κιχλιδων, θα πρεπει να αποφυγεις οποιοδηποτε ειδος τετρα. Επομενως, συνιστω αντι των καρδιναλιων να βαλεις καποιο ειδος Nanostomus.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01318 seconds with 10 queries