Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Περισσοτερες αποριες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37073)

Foveras 20-01-10 11:08

Περισσοτερες αποριες
 
Καλημερα ξανα, εχω τις εξεις απορειες
1) Μετρησα σημερα αμμωνια και βρηκα τα εξης:
ΝΗ3/ΝΗ4 0,5 με τεστ Sera
ΝΟ2 0 με τεστ Api
ΝΟ3 5 με τεστ Api
Ειναι λογικο που εχω ακομα ΝΗ3 γιατι απο οτι εχω διαβασει θα επρεπε να εχω 0.:confused: Μηπως φταει το οτι ειναι με τεστ Sera;:confused: Να παρω της Api και για ΝΗ3;
2)Χθες το βραδυ ενω επερνα δειγμα απο το νερο ακουμπησα την σβηστη λαμπα και αυτη αρχισε να φωτιζει λιγο:smt120:smt120. Ειναι απο τον στατικο ηλεκτρισμο του σωματος ή να αρχισω να ανυσηχω για κατι;:smt017
3) τωρα που εχω ΝΟ2 0 μπορω να προσθεσω ψαρια στο ενυδρειο μου;

Ευχαριστω εκ των προτερων Σταματης ή Foveras O'Protos

Tannis 20-01-10 12:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Foveras (Μήνυμα 407145)
Καλημερα ξανα, εχω τις εξεις απορειες
1) Μετρησα σημερα αμμωνια και βρηκα τα εξης:
ΝΗ3/ΝΗ4 0,5 με τεστ Sera
ΝΟ2 0 με τεστ Api
ΝΟ3 5 με τεστ Api
Ειναι λογικο που εχω ακομα ΝΗ3 γιατι απο οτι εχω διαβασει θα επρεπε να εχω 0.:confused: Μηπως φταει το οτι ειναι με τεστ Sera;:confused: Να παρω της Api και για ΝΗ3;
2)Χθες το βραδυ ενω επερνα δειγμα απο το νερο ακουμπησα την σβηστη λαμπα και αυτη αρχισε να φωτιζει λιγο:smt120:smt120. Ειναι απο τον στατικο ηλεκτρισμο του σωματος ή να αρχισω να ανυσηχω για κατι;:smt017
3) τωρα που εχω ΝΟ2 0 μπορω να προσθεσω ψαρια στο ενυδρειο μου;

Ευχαριστω εκ των προτερων Σταματης ή Foveras O'Protos

Καλημέρα.
Αρχάριος είμαι και εγώ αλλα, σε κάποια πράγματα μπορώ να σε βοηθήσω.
ΝΟ3 είναι λογικό να έχεις και πάντα θα έχεις,αυτό μειώνετε μόνο με τις αλλαγές νερού, φρόντησε να είναι περίπου στο 10.

2) Δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω.

3) ΝΟ2 έχεις 0 αλλά ΝΗ3/ΝΗ4 εχεις ακόμα αρκετό, άρα το ενυδρείο έχει ακόμα αμμωνία, που είναι πολύ κακό για τα ψάρια οπότε οχι.

Υ.Γ. Κάτι μου πάει λάθος με αυτές τις μετρήσεις, κάνε μια επαλήθευση.
Το πρόβλημα είναι ότι πρώτα μηδενίζει το ΝΗ3/4 μετά ανεβένει πολύ το
ΝΟ2 και σιγά σιγά μηδενιζει και αυτό ανεβάζοντας πολύ το ΝΟ3.
Οπότε κάτι μου πάει λάθος με τις τιμές που δίνεις.

Foveras 20-01-10 13:11

Και μενα κατι λαθος μου παει, γιατι ειχαν ανεβει τα ΝΗ3/ΝΗ4 μετα πεσαν και αρχισε να ανεβαινει το ΝΟ2 και μετα αφου εβαλα μπολι απο τον γνωστο μπολιαδωρο επεσε το ΝΟ2 αλλα παντα εχω ΝΗ3/ΝΗ4 0,5 και γιαυτο εθεσα τα ερωτηματα

Κλεόβουλος 20-01-10 13:13

Πάρε ένα τεστ υγρό της API για αμμωνία:)

Foveras 20-01-10 13:19

Αν παρω της Tetra γιατι μου ειναι πιο ευκολο να το βρω θα εχω προβλημα; ξερω οτι τα Api ειναι τα καλυτερα απλα λογο μαγαζιου δεν μου ειναι ευκολο μιας και δεν ξερω κανενα κοντα στο χαλανδρι να εχει.

aggelospgr2010 20-01-10 14:45

Προσωπικά εμένα το υγρό τέστ της Tetra για αμμωνία, μια χαρά μου έχει βγεί..:rolleyes:

Γιώργος Κ 20-01-10 14:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Foveras (Μήνυμα 407199)
Και μενα κατι λαθος μου παει, γιατι ειχαν ανεβει τα ΝΗ3/ΝΗ4 μετα πεσαν και αρχισε να ανεβαινει το ΝΟ2 και μετα αφου εβαλα μπολι απο τον γνωστο μπολιαδωρο επεσε το ΝΟ2 αλλα παντα εχω ΝΗ3/ΝΗ4 0,5 και γιαυτο εθεσα τα ερωτηματα

:D
:smt044:smt044
Kοιτα ποτε ληγει το τεστακι! Αφου εχεις μετρησημα ΝΟ3 τοτε θα επρεπε να εισαι ενταξει ...
Σταματη ή Fovera O'Protos :smt033

Foveras 20-01-10 15:14

Θα το δω για την ημερομηνια αλλα για σιγουρια θα παρω και κανενα αλλο.
Παντως σε μια αγγελια για μπολι δεν απαντησες και εγινε χαμος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37075).
Εχεις το καλυτερο Staff:D. (μπολι εννοω μην με παρεξηγησουν)

Raven 20-01-10 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tannis (Μήνυμα 407189)
Καλημέρα.
Αρχάριος είμαι και εγώ αλλα, σε κάποια πράγματα μπορώ να σε βοηθήσω.
ΝΗ3 είναι λογικό να έχεις και πάντα θα έχεις,αυτό μειώνετε μόνο με τις αλλαγές νερού, φρόντησε να είναι περίπου στο 10.

Mαλλον εννοεις τα ΝΟ3...απλα παρεμβαινω για να μην γινει καποια παρανοηση.

Tannis 20-01-10 15:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 407235)
Mαλλον εννοεις τα ΝΟ3...απλα παρεμβαινω για να μην γινει καποια παρανοηση.

Και πολύ καλά κάνεις.;)

pavlos2003 20-01-10 21:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Foveras (Μήνυμα 407199)
Και μενα κατι λαθος μου παει, γιατι ειχαν ανεβει τα ΝΗ3/ΝΗ4 μετα πεσαν και αρχισε να ανεβαινει το ΝΟ2 και μετα αφου εβαλα μπολι απο τον γνωστο μπολιαδωρο επεσε το ΝΟ2 αλλα παντα εχω ΝΗ3/ΝΗ4 0,5 και γιαυτο εθεσα τα ερωτηματα

....κανονικά έπρεπε όλοι να πηγαίνουμε με σιποραξ για να του δίνουμε να αναπληρώνει!...
Αν και έχω ακούσει οτι το φίλτρο του πρέπει να έχει γύρω στα...60 λιτρα χώρο, οπότε θα έχει για ...πολλά χρόνια να δίνει ακόμα!!!!:smt040:smt040

Πάνος 21-01-10 01:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 407235)
Mαλλον εννοεις τα ΝΟ3...απλα παρεμβαινω για να μην γινει καποια παρανοηση.

διορθωθηκε...;)

Foveras 21-01-10 11:56

Το καταλαβα για το ΝΟ3 αλλα καλα κανατε και το διορθωσατε.
Ναι το φιλτρο του Γιωργου πρεπει να εχει πολυ πραμα μεσα (μπιχλα) για πολλα χρονια ακομα. Βεβαια καλο ειναι καποια στιγμη να συνισφερουμε λιγο siporax, ετσι για το μελλον.( Για τις επομενες γενιες) :D.
Τελικα πηρα χθες τεστ Api και ολα ΟΚ ΝΗ3 0. Μαλλον κατι προβλημα εχει το Sera, ισως να ξεχασα για λιγο καποιο απο τα μπουκαλακια ανοιχτο ή απλα να χαλασε. Τελος καλο ολα καλα.

Κλεόβουλος 21-01-10 12:13

:smt041

alex 21-01-10 12:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Foveras (Μήνυμα 407575)
Το καταλαβα για το ΝΟ3 αλλα καλα κανατε και το διορθωσατε.
Ναι το φιλτρο του Γιωργου πρεπει να εχει πολυ πραμα μεσα (μπιχλα) για πολλα χρονια ακομα. Βεβαια καλο ειναι καποια στιγμη να συνισφερουμε λιγο siporax, ετσι για το μελλον.( Για τις επομενες γενιες) :D.
Τελικα πηρα χθες τεστ Api και ολα ΟΚ ΝΗ3 0. Μαλλον κατι προβλημα εχει το Sera, ισως να ξεχασα για λιγο καποιο απο τα μπουκαλακια ανοιχτο ή απλα να χαλασε. Τελος καλο ολα καλα.


που βρηκες τεστ της Αpi?
εγω οσο και να ψαχνω δε βρισκω παντως...

ErnieBall 21-01-10 12:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Foveras (Μήνυμα 407575)
Μαλλον κατι προβλημα εχει το Sera, ισως να ξεχασα για λιγο καποιο απο τα μπουκαλακια ανοιχτο ή απλα να χαλασε. Τελος καλο ολα καλα.

δε χαλασε ουτε φταιει που ξεχασες κατι..τυχαινουν να ναι ελλατωματικα της sera Nh3
Τελευταια ειχα το ιδιο προβλημα με gh sera παλι.μακρια

Foveras 21-01-10 12:58

Μακρια, απο εδω και περα μονο Api, γιατι οτι πηρα αλλο εκτος απο Api και Tetra αναγκαστηκα να παρω μετα κατι αλλο, αρα ειδη πεταξα αρκετα €. Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01946 seconds with 10 queries